Kontrolne karte : statistično orodje z dolgo tradicijo in vedno novo uporabo

torek, 21. februar 2017 - 13:00
dr. Borut Pretnar

Gre za opis statističnega orodja, ki je bilo izumljeno in prvič uporabljeno že v dvajsetih letih preteklega stoletja. Vendar se kontrolne karte po devetdesetih letih obstoja še vedno intenzivno razvijajo. Razvoj poteka po eni strani z nastankom vedno novih izboljšanih tipov kontrolnih kart ob domiselni uporabi matematičnih zakonitosti, po drugi strani pa se širi njihova uporaba na vedno nova poslovna in strokovna področja vključno z zdravstvom.

Predavanje zajema več vidikov uporabe kontrolnih kart :

• njihova umestitev v širše področje tehniške in naravoslovne statistike
  • njihova vloga v proizvodnem (in danes v razširjenem poslovnem, storitvenem in strokovnem) okolju, zlasti kot sredstvo za obvladovanje procesov v okviru sistemov vodenja kakovosti
  • oblikovanje in grafična konstrukcija nekaj konkretnih primerov kontrolnih kart tradicionalnega tipa, vključno s primerom s področja zdravstva z aktualnim pomenom
  • kratek opis nekaterih tipov kontrolnih kart novejšega nastanka za specifične namene
  • opis nekaterih matematičnih značilnosti delovanja kontrolnih kart na razmeroma preprosti laični ravni.