Vabilo na predavanje prof. dr. Lynne Billard

četrtek, 11. junij 2015 - 14:00
B1, Biološko središče, Večna pot 111, Ljubljana
prof. dr. Lynne Billard

Vabljeni na svečano podelitev naziva Častna članica Statističnega društva Slovenije, ki ga bo prejela prof. dr. Lynne Billard, University of Georgia, ZDA. Podelitev bo v četrtek 11. junija 2015 ob 14. uri v predavalnici B1, Biološko središče, Večna pot 111.

Po podelitvi bo imela nova Častna članica predavanje z naslovom Sir Ronald A. Fisher and The International Biometric Society.

The year 2012 marked the 50th anniversary of the death of Sir Ronald A. Fisher, one of the two Fathers of Statistics and a Founder of the International Biometric Society (the “Society”). We celebrate the extraordinary genius of Fisher and the far-sighted vision of Fisher and Chester Bliss in organizing and promoting the formation of the Society, by looking at the origins and growth of the Society, some of the key players and events, and especially the roles played by Fisher himself as the First President. A fresh look at Fisher, the man rather than the scientific genius, is also presented.

(predavanje bo v angleščini)