PREDAVANJE: Ocenjevanje v relativnem preživetju
Pri analizi preživetja v raziskavah, ki spremljajo bolnike v dolgih časovnih obdobjih, so podatki o vzroku smrti pogosto nezanesljivi oziroma se sploh ne zbirajo, navkljub temu pa bi radi pridobili ocene smrtnosti povezane z boleznijo, ki nas zanima.
Ideja področja, ki se imenuje relativno preživetje, je združevanje podatkov opazovane skupine bolnikov s podatki o smrtnosti celotne populacije, predpostavimo namreč, da bi opazovani bolniki živeli enako kot populacija, če bolezni ne bi imeli.
Na področju obstaja več metod, ki se uporabljajo tako v standardiziranih poročilih kot tudi v podrobnejših analizah. Čeprav imajo metode različne cilje in ocenjujejo različne količine, so med seboj večkrat pomešane ali napačno interpretirane. Pretirana standardizacija poročanih rezultatov lahko pripelje tudi do marsikatere napake in nesmisla. Na predavanju bomo pregledali različne koncepte in metode ocenjevanja ter razjasnili interpretacijo ter omejitve posameznih mer, s poudarkom na ocenjevanju čistega preživetja. Primeri bodo ilustrirani na simuliranih podatkih ter na podatkih slovenskega registra raka.