Statistika po domače

Na tej strani objavljamo naše komentarje na članke in prispevke iz medijev ali znanstvenih revij, ki uporabljajo statistiko nekoliko preveč po domače.

• ponedeljek, 5. december 2016

Prebrali smo lahko:

Podatek o izjemno nizki pričakovani življenjski dobi zdravnic se že leta pojavlja v medijih kot jasen dokaz skrajne preobremenjenosti zdravnikov.  Podatek pride še posebej prav v časih stavk in pogajanj z vlado.

• sreda, 2. marec 2016

Vir: Vlada RS

Vlada je na svoji strani pod naslovom Statistika objavila podatke o prebežnikih.  Za boljšo predstavo in lažje razumevanje so številke podali v grafih.

Prikaz številka 1:

Kakšen delež prošenj za priznanje mednarodne zaščite je bil rešen? Kakšnemu deležu prosilcev je bil priznan status begunca?

Poizkusimo ugotoviti, kakšne deleže bi nam lahko predstavljali ti krogi.

• če upoštevamo le premer:  srednji krog ima dobrih 80% premera velikega kroga. Premer malega kroga je malo čez polovico srednjega. Torej:

158, 114, 62

• če sodimo kroge po ploščinah: ploščina srednjega kroga je približno 52 % ploščine velikega, ploščina malega  je približno 15% velikega. Torej

158, 82, 24

Na kratko o IBMI

Inštitut za biostatistiko in medicinsko informatiko (IBMI), prej Inštitut za biomedicinsko informatiko (torej tudi IBMI), je Medicinska fakulteta ustanovila leta 1973 kot izraz potrebe po izvajanju in usklajevanju del, vezanih na analizo podatkov in posredovanje informacij. Program dela in razvoja se je skozi čas prilagajal predvsem spremembam pri financiranju in tehnološkemu napredku, vendar so temeljne smernice ostale enake: inštitut se predvsem posveča dejavnostim, ki so pomembne za raziskovalno delo v medicini. Te pa lahko razdelimo na:

Inštitut za biostatistiko in medicinsko informatiko
Medicinska fakulteta
Univerza v Ljubljani