ISIS 1999, ąt.7

aktualno

Spomladanski sestanek Management Councila UEMS-a,

Bruselj, 19. - 20. marec 1999

Duąanka Mičetić Turk

Sestanku je predsedoval dr L. P. Harvey.

Izvrąni odbor: dr. L. P. Harvey (UK), predsednik, dr. R. Peiffer (B), generalni tajnik, dr. J. C. Schaack (L), blagajnik, dr. C. C. Leibbrandt (NL), Liason officer, gospa B. Reychler, tajnica.

Po pozdravnem govoru in dobrodoąlici je predsednik predlagal dnevni red:

  1. Zapisnik sestanka Management Councila v Bruslju, 22. oktobra 1998 (D 9855) je bil enoglasno sprejet.
  2. Poročilo generalnega tajnika (D 9910) je vsebovalo različne informacije:
  3. Podpis dokumenta Sekcije za plastično, rekonstruktivno in estetsko kirurgijo glede zahtevane kakovosti nege v zasebnih klinikah.
    Poročilo generalnega tajnika je bilo enoglasno sprejeto.
  4. Poročilo Liason Officer-ja CP (dr. C.C. Leibbrandt) (D 9854).

  5. Ker CP ni potrdil UEMS-ovega navodila o obiskih centrov za specializacije, so na CP poslali protestno pismo.
  6. Novosti posvetovalnega odbora za medicinsko izobraľevanje (dr. C. Twomey).

  7. Formirani dve delovni skupini:
  8. delovna skupina za izobraľevanje specialistov
  9. delovna skupina za izobraľevanje v sploąni praksi.
  10. UEMS-ova udeleľba v programu javnega zdravstva evropske komisije (dr. J. C. Schaack)
  11. novembra 1998 sta Ministrski svet in Evropski parlament sprejela program preprečevanja poąkodb v okviru dejavnosti javnega zdravstva. Glavni namen programa, ki je bil sprejet za obdobje od 1. januarja 1999 do 31. decembra 2003 leta, je zmanjąati pogostnost poąkodb, predvsem poąkodb v domačem okolju in poąkodb v prostem času. Finančni okvir tega projekta za 4-letno obdobje je 14 milijonov EUR. Po zaključenih projektih "Europe against Cancer" in "Europe against AIDS" je trenutno novi glavni program EU in javnega zdravstva "Poąkodbe v Evropi".

  12. Različne UEMS-ove specialistične sekcije se bodo verjetno zanimale za ta program. Zato se 8. maja 1999 predvideva razprava na sestanku predsednikov in tajnikov sekcij.
  13. Evropska medicinska druątva

  14. Evropsko zdruľenje upokojenih bolniąničnih zdravnikov (AEMH).
    Sestanek je bil septembra 1998 v Oportu in pregledano je bilo delo preteklih dveh let. Oblikujejo nove delovne skupine.

    FEMS

    Sestanek je bil septembra 1998 v Lizboni. Glavna tema diskusije je bila prosta izbira zdravnika in njegova zamenjava na ľeljo kroničnega bolnika ter pooblaąčanje novih zdravstvenih centrov.
    Stalna delovna skupina Evropskih mladih zdravnikov (PWG)

    Sestanek PWB je bil oktobra 1998 v Firencah. Glavna tema diskusije je bila:

    Evropski forum medicinskih zdruľenj in WHO

    Sestanek Evropskega foruma medicinskih zdruľenj in WHO je bil v Tel Avivu, 17. marca 1999.

    Glavne točke diskusije:

    Odnosi z UEMO, AEMH, FEMS, PWG (D 9848)

    Liason officer UEMS-a je poročal o sestankih z Liason officer-ji ostalih zdruľenj tekom leta 1998. Ocena odnosov in sodelovanja je bila zadovoljiva. 



  15. Poročilo Harmonizacijskega odbora

  16. Sestanek Harmonizacijskega odbora je bil 19. marca 1999 popoldan, na sedeľu UEMS-a, na Avenue de la Couronne 20 v Bruslju.

    Navzoči: J. A. Gruwez (B), predsednik, C. C. Leibbrandt (NL), tajnik, T. Holzgruber (A), R. Salzberg (CH), A. Drazancic (CR), W. Busch (D), H. Buhl, K. Andersen, T. Kennedy (DK), A. Haertig (F), H. Halila and K. Pylkkänen (FIN), M. Resti (I), C. Twomey and B. Donagh (IRL), H. A. Holm and J. J. Jorgensen (N), C. Costa (P), B. Grewin, O Nilson, ga. A. Ebenius (S), ga. D. Mičetić Turk (SLO), H. Hide, E. Borman and J. Maingay (UK).

    Glavna tematika je bil zapisnik (D 9909) sestanka Harmonizacijskega odbora z delegati nacionalnih medicinsko-profesionalnih avtoritet na področju NZI (30. januarja 1999).

    Namen omenjenega sestanka je bila analiza aktivnosti na področju priznavanja in uveljavljanja kreditnega sistema na nacionalni ravni in predstavitev UEMS-ovih predlogov za oblikovanje European Accredition Council on NZI, EACNZI, ki naj bi deloval kot obračunska sluľba za pooblastila in kredite na evropski ravni.

    Nekateri zastopniki so povedali, da v ątevilnih deľelah Evrope, vključno z njihovimi (npr. zastopnika Danske in ©vedske) ąe nimajo izdelanega sistema pooblaąčanja in priznavanja kreditov NZI. Tajnik Harmonizacijskega odbora je pojasnil, da lahko sodelujejo v EACCME samo tiste deľele, ki ľe imajo vzpostavljen kreditni sistem nenehnega medicinskega izobraľevanja. Tako do nadaljnjega NZI ostaja v rokah nacionalnih medicinsko-profesionalnih avtoritet.

    Dokument D 9907 European accreditation of NZI v modificirani obliki je bil sprejet. Priloga*

    Dokument D 9908 Criteria for International Accreditation of NZI je bil tudi sprejet.

    Novi sestanek je predviden 5. junija 1999 v Bruslju.

  17. Trajanje mandata predsednika UEMS-a

  18. Grąki delegat je predstavil predlog predsednika grąkega medicinskega zdruľenja (Panhellenic Medical Association), da se mandat predsednika UEMS-a, ki sedaj traja tri leta in se lahko enkrat ponovi, zmanjąa na dve leti brez moľnosti ponovitve. Menijo, da bi tako večje ątevilo članic UEMS-a imelo moľnost, da iz svojih vrst izberejo in predlagajo predsednika UEMS-a. Diskusija na to temo je bila zelo dolga. Nekaj delegatov je menilo, da bi dveletni mandat z 1-kratno ponovitvijo mogoče bil sprejemljiv. Sicer so bili vsi proti dveletnemu mandatu brez moľnosti ponovitve. Temo so predlagali za kasnejąi sestanek.
  19. Jesenski sestanek UEMS-a bo oktobra 1999 na Dunaju.

  20. Na sestanku bodo volitve za predsednika UEMS-a in v Izvrąni odbor UEMS-a.
  21. Monospecialistični problemi:
  22. Obravnavo so predlagali za naslednji sestanek UEMS-a.
  23. Poročilo blagajnika UEMS-a

  24. Poročilo blagajnika je bilo kot vedno neoporečno in enoglasno sprejeto.
Sestanek je bil zaključen ob 17. uri.

In na koncu ąe nekaj osebnih vtisov.

Sestanka Harmonizacijskega odbora, 19. marca 1999, in Management Councila, 20. marca 1999, sta potekala elegantno, gladko, brez kakrąnih koli zapletov. Diskusije vseh delegatov so bile kratke, jedrnate, jasne, zelo dobro pripravljene. Ni bilo ne povzdigovanja glasu ne nestrpnosti, čeprav so se pogosto brusila mnenja.

V Bruslju je vedno vse diplomatsko utečeno, spoątljivo in zelo umirjeno - in zelo mi je vąeč. Pohitimo ľe z vstopom v EU.




prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/