ISIS 1999, ąt.7

forum

FORUM


Rubriko ureja doc. dr. Matjaľ Zwitter, dr. med. 

FORUM prinaąa v prvi poletni ątevilki Izide dva prispevka. Mojca Čaką predstavlja pojem "čustvena inteligentnost". Kaj lahko zapiąem ob rob tega prispevka? Spet se je pripetilo, da nam pametni zahodnjaki ponudijo kot prelomno novost nekaj, kar smo ľe od nekdaj nekako slutili, pa tega nismo znali prav povedati. Nič novega ni, če zapiąem, da zdravnik ni le strokovnjak, ki spretno upravlja znanje diagnostičnih algoritmov in načel racionalne terapije. Vsi vemo, kako neľivljenjsko, boleče in krivično utegne biti izbiranje med kandidati za zdravniąki poklic, če pri sprejemnem postopku ali pri izpitu iz patofiziologije upoątevamo le faktografsko znanje in sposobnost logične izpeljave. Vemo tudi, da naąi bolniki in mi sami, kadar zbolimo, pogosto najbolj zaupamo zdravniku, ki nima doktorata in profesure. In ko pravimo, da je naąa kolegica res dobra zdravnica, tega pač ne bomo utemeljevali s ątevilom člankov v revijah z dejavnikom vpliva nad 2.0. 

Pogovor o čustveni inteligenci torej ni odkrivanje Amerike - in vendar je nadvse koristen. Daje nam oporo, da se pri izbiri bodočih zdravnikov, pri lestvicah za napredovanje in nagrajevanje ter pri izbiri učiteljev ne prepustimo izključno merilom razuma. 

Drugi prispevek je poslal zdravnik, ki se je sam soočil z boleznijo. Pogumno opisuje svoje izkuąnje in upamo, da bodo v pomoč in vzpodbudo kolegom, ki jih tarejo podobne teľave. Kot sem zapisal ľe pred dvema mesecema: prav nič ne bomo izgubili v svojih očeh, v očeh bolnikov in javnosti, če bomo priznali, da smo tudi zdravniki ranljivi. Z odkrito besedo bo pomoč bliľje. 

Matjaľ Zwitter

Zdravnik v globeli depresije

 Izpoved anonimnega zdravnika


Ko bolezen prizadene zdravnika, se običajno vede precej drugače kot drugi bolniki.

Sam sem pred nekaj leti zbolel za hudo obliko depresije.

Najprej je bila teľava, kako bolezen sprejeti in se otresti bojazni, da jo bodo odkrili oziroma prepoznali moji sodelavci. Zdelo se mi je zelo pomembno, da o tem ve čim manj ljudi. Bal sem se, da bodo začeli dvomiti v moje delovne in strokovne sposobnosti. Zaradi bolezni sem imel ľe sam slabo mnenje o sebi in svojih sposobnostih, zato sem se zelo trudil na različne načine pokazati delovno zagnanost. To mi seveda ni najbolje uspevalo in zelo verjetno so nekateri sodelavci opazili moje teľave in bolezen tudi prepoznali.

Začelo se je zdravljenje. Z jemanjem tricikličnih antidepresivov so nastopili izredno neprijetni stranski pojavi: tresenje rok in glave, klonizmi, motnje prilagajanja, suha usta, zaprtost in povečanje telesne teľe. ®al antidepresivi nove generacije niso bili učinkoviti.

V sluľbo sem hodil z odporom in strahom. V stikih z bolniki in osebjem sem postal odmaknjen. Izogibal sem se srečanj s sodelavci izven delovnega časa. Prevladovalo je občutje, da ľivljenje nima vrednosti, in vsi napori za ponovno pridobitev smisla in veselja do ľivljenja so bili vse manj učinkoviti.

Pred boleznijo sem bil zelo druľaben, zato je bila sprememba ąe toliko bolj boleča.

Stanje se je bistveno izboljąalo po uvedbi terapije z revezibilnimi inhibitorji MAO. Za nekaj let sem ponovno zaľivel skoraj normalno.

Neko poletje je bolezen ponovno nastopila z vso intenzivnostjo. Pojavila se je huda nagnjenost k samomoru. Moral sem na bolniąko. Stanje je bilo katastrofalno. Realni svet je zame praktično prenehal obstajati. Vse razmiąljanje se je omejilo na tehnični del izvedbe sklepnega dejanja. Ohranjalo in v najbolj kritični točki tudi reąilo me je medicinsko znanje o naravi tovrstnih teľav. Vzdrľeval sem se s skrajnimi napori, saj sta v meni ugasnila sleherno veselje in interes na vseh področjih. Tudi druľina kot osnovna vrednota je v teh dneh izgubila svoj ohranjevalni in varovalni učinek. Več mesecev sem visel med ľivljenjem in smrtjo. V neskončnost sem si postavljal vpraąanje, kdaj bo medicina sposobna to bolezen tudi v teľkih oblikah hitreje in učinkoviteje obvladati.

V dneh odsotnosti z dela sem največ časa preľdel v popolni pasivnosti z zelo majhnim upanjem, da bom ąe kdaj dejaven.

Ko je končno nastopilo izboljąanje, se je optimizem vračal počasi. ©e vedno so se javljala krająa poslabąanja. Vračanje v prejąnje stanje je trajalo mesece.

Na delovnem mestu mi je veliko pomagal kolegialni in taktni odnos kolegov zdravnikov. Ponovno sem zaznal oziroma začutil zadovoljstvo pri delu z bolniki.

Zdaj sem v fazi vračanja v pozitivno doľivljanje ľivljenja kot celote. Gradim na svetlih točkah sedanjosti in preteklosti. Zavedam se zloveąče bliľine prepada, kamor me ąe vedno lahko potisne morebitna ponovitev bolezni.

Toda zavedam se tudi dejstva, kako pomanjkljivo smo zdravniki seznanjeni z značilnostmi depresije, ki lahko pripelje depresivnega bolnika do najbolj tragične odločitve, kar jih pozna planet. Najbolj razumno bitje se odloči za "samoprenehanje".

Med boleznijo sem se lahko prepričal, kako malo bolezenskih teľav zazna bolnikova najoľja okolica. Očitno se organizem pri depresiji odlično zamaskira. Sedaj mi je jasno, zakaj je toliko hudih depresij ob pregledu pri zdravniku neodkritih. 




prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/