ISIS 1999, ąt.7

aktualno

®ivahno dogajanje v UEMU

 Pomladanska seja, Lizbona 1999

Mateja Bulc


Od lanske pomladi do sedaj se je v Evropskem zdruľenju zdravnikov sploąne medicine dogajalo marsikaj. Kot ľe veste, smo lani izvolili novo predsedstvo in novega predsednika za naslednja ątiri leta. Portugalsko predsedstvo in predsednik Jaime Correia de Sousa naj bi mandat nastopili 1. 1. 1999. Pa ga niso!

Novembra so imeli namreč portugalski zdravniki sploąne medicine, zdruľeni v Ordem dos Medicos - Portugalsko zdravniąko druątvo - volitve. Rezultati so prinesli preobrat v vrhu organizacije, nobeden od dosedanjih članov ni bil ponovno izvoljen, tudi de Sousa ne.

Ker zdruľenja UEMO ne more voditi predsedstvo, ki nima podpore matičnega zdravniąkega zdruľenja, je Portugalska vsem članicam predlagala novo predsedstvo in novega predsednika. Tega pa plenum UEMO-a na izrednem sestanku vodij delegacij 10. aprila 1999 v Lizboni ni sprejel. Kompromisna reąitev so bile nove volitve, na katerih je večinsko podporo dobila italijanska delegacija, novi predsednik je postal Claudio Cricelli.

Tako je bil pomladanski sestanek, 10. aprila se je začel v Lizboni, dodobra naelektren in napet. Jaime Correia de Sousa je namreč med vsemi nami uľival izjemen ugled ne le kot strokovnjak, ampak tudi kot izredno prijeten in uglajen človek. Zato nova portugalska delegacija ni bila deleľna posebno naklonjenih pogledov, čeprav so bili tokratni gostitelji. Novemu predsedniku gre zasluga, da je na silno pretanjen in prefinjen način vodil razprave; kljub kratkotrajnemu bliskanju in grmenju v pikrem nastopu portugalske delegatke se je srečanje razpletlo uspeąno in grenka epizoda je bila pozabljena.

Kot vselej smo po uvodnem govoru novega predsednika pričeli z delom v delovnih skupinah. Mene spremembe v UEMU ąe niso odplavile, ąe vedno predsedujem delovni skupini za zagotavljanje kakovosti v evropski sploąne medicini. Medtem ko je bilo prejąnje leto zanimanje za delo v tej skupini izredno, so se letos delegati pridruľili drugim - v moji je ostalo le pet zagnancev. Izkazalo se je, da to ni ovira, ampak prej prednost: delo v skupini je bilo veliko bolj konkretno in osebno. Zavedamo se namreč, da moramo čimprej določiti minimalne standarde za kakovostno delo v ambulantah sploąne medicine v Evropi. Če tega ne bomo storili sami, jih bodo pripravili zavarovalnice in politiki ter jih uporabili tako za ocenjevanje naąega dela kot za izračunavanje plačil in kaznovanje morebitnih krąitev. Zato smo zavihali rokave, v naslednjem mesecu naj bi vsak od nas pripravil okvirno shemo za kakovostno vodenje vsaj ene od najpogostejąih bolezni in stanj v ambulantah sploąne medicine: arterijska hipertenzija, bolečina v kriľu, zdravljenje na domu, sladkorna bolezen itd. Uporabili bomo ľe objavljene smernice in jih po potrebi prilagodili, tako da bodo kot " zlati standard" uporabne v vseh evropskih ambulantah sploąne medicine. Pri delu bomo uporabljali predvsem elektronsko poąto, da bomo bolj učinkoviti, kot pa so bile naąe delovne skupine doslej, saj smo se sestajali le na ąest mesecev in vmes pozabili, kaj smo se bili dogovorili pred pol leta.

Delovna skupina za specializacijo, ki jo je doslej vodil de Sousa, je pripravila mnenje UEMO-a o specializaciji iz sploąne medicine, ki smo ga po tehtni in temeljiti razpravi tudi končno sprejeli. Ko prejmemo celotno besedilo, ga bomo prevedli in objavili.

Tudi skupina, ki se ukvarja z nenehnim strokovnim izobraľevanjem, je bila delovna in bo v kratkem predstavila svoj končni izdelek. Skupina za sodelovanje s specialisti je ąele pričela z delom, skupina za telematiko je svojo nalogo končala in jo bomo razpustili, skupina za enake moľnosti (doslej skupina: ®enske v sploąni medicini) pa je zaenkrat ąele pri načelnih opredelitveh in ugotavljanju dejanskega stanja v Evropi. Skupina za preventivo je bila vse doslej preveč deklarativna in premalo konkretna, zato rezultatov ąe ni. Skupina za sploąna vpraąanja pa reąuje tekoče zadeve.

Po jutranjem sestanku vodij delegacij smo soboto presedeli na plenarni seji. Vse dopoldne smo so se v glavnem ukvarjali s finančnimi problemi. UEMO se zadnja leta srečuje z deficitom, ker izdatki presegajo prihodke, četudi se "članarine" viąajo. Ugotavljamo, da bi potrebovali tudi pisarno v Bruslju zaradi tesnejąe povezave s Stalnim komitejem evropskih zdravnikov in drugimi organi Evropske unije, kjer moramo pričeti " lobirati" in ne zgolj čakati na drobtine z mize.

Slovenci, Islandci, Malteľani, Norveľani in Nizozemci smo predlagali, da bi proračun UEMO-a oklestili z zmanjąanjem ątevila simultanih prevajalcev (sedaj prevajajo vse seje simultano v pet jezikov, kar pomeni vsaj deset prevajalcev, ki jim je poleg dela potrebno plačati tudi hotel, dnevnice in letalo). Delegati, ki bi ąe vedno ľeleli govoriti v svojem jeziku, pa naj bi si prevajalce plačali sami. Če naą predlog ne bo sprejet, zahtevamo prevode tudi delegati "malih " drľav, ki smo se doslej pogovarjali v angleąkem jeziku. Zato smo morali poąteno paziti ne le, kaj bomo povedali in kako zastavili svojo besedo v tako pomembni politični organizaciji kot je UEMO, ampak tudi, v kakąni angleąčini se bomo oglasili.

Predlog je bil pri večini drľav, razen pri konzervativnih Belgijcih in le ąpansko govorečih ©pancih, dobro sprejet.

Predsednik je v svojem poročilu prefinjeno orisal zadnja neprijetna dogajanja v UEMO-u, se poslovil od nekdanje portugalske delegacije in taktno uvedel novo. Prikazal je svojo vizijo dela, ki temelji na večji učinkovitosti in hitrih reakcijah, ki jih omogoča sodoben način komuniciranja. Nad novim valom idej in zagnanosti smo bili vsi prijetno presenečeni in smo mu ponudili svoje sodelovanje.

Referenti smo poročali s sej delovnih skupin. Na naąe poročilo ni bilo pripomb in delovni načrt je bil sprejet. Predlagala sem ąe aľuriranje naslovov delegatov v seznam elektronskih naslovov, poąiljanje izdelkov delovnih skupin na ta sodobni način vsem ostalim vodjem delovnih skupin, saj se naąe delo prekriva (npr. kakovost in stalno strokovno izobraľevanje, kakovost in preventiva, kakovost in specializacija) in tak urnik dela, da se bomo delegati lahko udeleľevali dela v več delovnih skupinah iz istega razloga. Predlog je bil toplo sprejet.

Po poročilih vabljenih zdravniąkih organizacij v Evropi (UEMS, ESGP/FM, EANA, WHO) smo določili ąe datum in kraj naslednjih sestankov. Kot smo ľe pisali, bo jesensko srečanje zadnje dni oktobra v Portoroľu. Za zaključek sem povedala, da je Slovenija silno ponosna, da bo gostila strokovno in politično tako pomembne osebnosti evropske sploąne medicine. Aplavz, ki sem ga poľela pa kaľe, da se delegati UEMOa veselijo tega obiska in z zanimanjem čakajo na srečanje s slovensko deľelo in slovenskimi zdravniki. Ne razočarajmo jih! 




prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/