ISIS 1999, ąt.7

iz glasil evropskih zbornic

Za čim umirajo Avstrijci

Centralni statistični urad v Avstriji je izdal nov zvezek tako imenovanega Atlasa umrljivosti.

®e na prvi pogled je očitno, da je umrljivost iz vseh vzrokov, predvsem pa za bolezni srca in oľilja, dokaj neenakomerno porazdeljena po drľavi. Na sploąno je najviąja na vzhodu, proti zahodnim deľelam pa se zniľuje.

Na prvem mestu so s 54 % bolezni srca in oľilja (v sedemdesetih letih 47 %), na drugem pa maligne bolezni. Pri ľenskah je na prvem mestu rak dojke, pri moąkih pa rak na pljučih, debelem črevesu in prostati.

Vznemirljivo je stanje pri pljučnem raku, ki je povsod v porastu, predvsem zaradi spremenjenih socialnih okoliąčin in povečanega ątevila kadilk. Dve mesti sta posebno ogroľena: Dunaj in Celovec. Na Dunaju znaąa odstotek vseh kadilcev 34 %, avstrijsko povprečje pa je 27,5 %. Strokovnjaki ocenjujejo, da bi se z enakim naraąčanjem ątevila kadilk pljučni rak lahko povzpel na prvo mesto, celo pred karcinom dojke.

Močno se je zniľala umrljivost pri ľelodčnem raku, verjetno zaradi boljąe prehrane (več vitaminov, več zelenjave, manj prekajenega mesa).

Dunaj ima posebno visoko umrljivost raka dojke, kar naj bi bila posledica manjąe rodnosti in zaradi tega povečanega ątevila ciklusov.

Čeprav se je umrljivost zaradi srčnega infarkta zniľala za 18 %, umre vsako leto 9000 ljudi, ali 11 % vseh umrlih. Te ątevilke so za 19 % niľje od evropskega povprečja, čeprav se Francija (minus 56 %) in ©panija (minus 45 %) odreľeta bistveno bolje.

Eden od zemljevidov kaľe pridelavo vina in umrljivost za jetrno cirozo in oba se zelo značilno pokrivata. Tam, kjer je pridelek vina največji (Gradiąčanska in ©tajerska), je tudi največ smrti zaradi ciroze. "Dobro rdeče vino" očitno bolj koristi Francozom kot Avstrijcem.

Umrljivost pri dojenčkih se je od leta 1970 zmanjąala za 80 %, ľivljenjska doba pa se je v istem obdobju podaljąala pri moąkih za 7,8, pri ľenskah pa za 7,2 let in znaąa za moąke74,3 in za ľenske 80,6 let.

Vir: Bayerisches Ärzteblatt

Boris Klun

Bolje predpisovati!

Bayerisches Ärzteblatt ima istoimensko rubriko, v kateri so opisani resnejąi stranski pojavi pri nekaterih preparatih. Omenjam nekatere, ki so v uporabi pri tudi nas.

67-letni diabetik, ki ni bil vezan na insulin, je zaradi dolgoletnih astmatičnih napadov začel inhalirati fluticason. Pojavila se je močna glukozurija, ki je prenehala po postopnem zmanjąanju odmerka fluticasona.

Delovanje glukokortikoidov na krvni sladkor ni sicer nič novega, pri zelo majhnih odmerkih ob inhaliranju pa je vendar nenavadno.

Izjemna je najbrľ miopatija, ki se je pojavila po inhalaciji beklometazona pri 37-letni bolnici, ki je zaradi epilepsije dobivala karbamazepin. Po prenehanju inhalacij je miopatija izginila in se po dveh letih ni več pojavila.

Bolnik z epilepsijo, star 17 let, je po terapiji z vigabatrinom (Sabril) dobil trajno utesnitev vidnega polja. Nekatere nevroloąki zapleti so bili znani ľe prej (psihoze, ataksija); preparat je v Nemčiji dovoljen samo v sesstavljeni antiepileptični terapiji, kjer druga sredstva (valproinska kislina, karbamazepin) niso bila uspeąna.

Sandoz je v navodilih za uporabo intravenoznega kalcija (Calcium Sandoz 10 %) zaradi moľnih astmatičnih napadov ob preobčutljivosti opustil indikacijo "adjuvans pri eksudativni diatezi". Podobno je ľe dalj časa odsvetovana uporaba intavenoznega kalcija pri anafilaksiji.

Po uporabi antimikotika terbinafina (Lamisil) v odmerku 250 mg/d so v devetih primerih opazovali artralgije, ki so morda posledica alergije. Poznane so tudi teľje koľne reakcije kot Stevens-Johnsonov sindrom in toksična epidermalna nekroliza ter motnje okusa. Priporoča se lokalna uporaba.

Vir: Bayerisches Ärzteblatt

Boris Klun

prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/