ISIS 1999, ąt.7

strokovna srečanja

Regenerativne metode zdravljenja v oralni kirurgiji

- Poročilo z enodnevnega seminarja v Zagrebu

Matija Gorjanc

V petek, 7. maja, je v kongresni dvorani Panorama, v najviąjem nadstropju hotela Intercontinental potekal seminar za zobozdravnike in oralne kirurge iz Slovenije in Hrvaąke. Organizirali so ga zagrebąki oralni kirurgi v sodelovanju s podjetjem Ögussa, tradicionalnim proizvajalcem dentalnih zlitin. Podjetje je v zadnjem času vse bolj navzoče tudi na področju regenerativnih materialov, namenjenih uporabi v oralni kirurgiji in parodontologiji (npr. Bio-Oss, Bio-Gide, Resor-Pin).

Da v prakso orientirana tematika pritegne ątevilno posluąalstvo, se je potrdilo tudi pri tej prireditvi, saj je bila dvorana polna do zadnjega sedeľa. Vsebina predavanj je bila razdeljena v dva sklopa.

V prvem predavanju je prof.dr. Kobler osvetlil danaąnja staliąča stroke do uporabe kostnih nadomestkov. Na kratko je predstavil moľnosti nadomeąčanja kosti v ustni votlini oziroma v maksilofacialnem področju z uporabo avtologne kosti, homolognih in ksenogenih nadomestkov ter aloplastičnih materialov. Poudaril je, da ima avtologna kost vedno bioloąko prednost pred vsemi drugimi materiali, katerih uporaba je kljub temu zaradi morbiditete odvzemnega mesta velikokrat nujna. Med indikacijami za uporabo kostnih nadomestkov je naątel poekstrakcijske defekte, posebne primere kostnih defektov po apikotomijah, postopke avgmentacije alveolarnih grebenov, vodeno kostno regeneracijo ter kostne defekte pri periodontitisu in periimplantitisu. Kot teľaven problem je navedel bikortikalno izgubo kosti zobnih odrastkov. Prof. dr. Kneľević je vzorce izgube kosti ob implantatih ąe natančneje razdelil in podrobno opisal uporabnost določenih metod kostne regeneracije pri eno-, dvostranskih ter supraalveolarnih defektih. Pokazal je tudi na moľnost kombinacije uveljavljenih metod zdravljenja cist v maksilofacialnem področju in kostnih nadomestkov. Doc. dr. Grgurević je obdelal vlogo posameznih materialov v luči osteoinduktivnih, osteokonduktivnih in osteoproliferativnih procesov.

V drugem delu je dr. Strate iz Frankfurta (Nemčija) predstavil razvoj implantoloąkega sistema Ankylos od leta 1987 do danes. Da je prvi dentalni implantat vstavil prof. Brenemark v Lundu na ©vedskem ľe leta 1965, je pozornemu bralcu Izide poznano. Strokovni javnosti prav tako ni neznano, da je dandanes na trľiąču ľe toliko najrazličnejąih implantoloąkih sistemov, da celo tisti, ki jim je to področje vsakdanji kruh, počasi izgubljajo pregled nad novostmi, ki se pojavljajo kar po tekočem traku. Zato je dr. Strate svoje predavanje zasnoval predvsem na bistvenih spremembah in novostih, ki jih sistem prinaąa: povrąina Ankylos implantatov je po svoji ultrastrukturi precej podobna originalnim Brĺnemarkovim implantatom in je torej iz mehansko obdelanega titana; vijak implantata je izvirna zamisel, saj zdruľuje dva ľe doslej uspeąna koncepta konusa in valja (tako imenovani progresivni navoj); stik med kostnim vsadkom in elementi protetične nadgradnje je prav tako zasnovan na konični obliki, kar zagotavlja visoko raven tesnjenja, hkrati pa puąča dovolj prostora za sluznično manąeto. Pri visokih estetskih zahtevah je mogoče implantat nadgraditi z nazidkom, ki posnema obliko obruąene zobne krone in ga je mogoče dodatno prilagoditi kar v zobotehničnem laboratoriju (imenuje se Balance). Zanimivo je, da postaja vedno bolj sprejet tudi koncept izvenosne obremenitve vsadka, kar pri Ankylosu omogoča sistem nadgradnje, imenovan Basis. S svojimi bogatimi implantoloąkimi izkuąnjami in ątevilnimi diapozitivi je drugi del seminarja zaokroľil dr. Spjevak iz Maribora. Kot del svojega inovativnega dela je predstavil poseben instrument za vertikalno kondenzacijo kostnine v razredčeni spongiozi maksile.

Na koncu velja dodati le, da so kratki seminarji, če so seveda primerno pripravljeni, izvrstna oblika zbiranja informacij in izmenjave izkuąenj, ki se odlično vklapljajo v sodoben - intenziven in jedrnat - način profesionalnega dela in ľivljenja nasploh.



prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/