ISIS 1999, ąt.5
 

status artis medicae

Hepatitis C v Sloveniji

Mojca Matičič, Vladimir Brinovec, Gorazd Leąničar, Ludvik Vidmar, Jelka Meglič Volkar
 
 
Virus hepatitisa C (angleąka kratica HCV) (op. ur.: v teksu je uporabljena kratica iz slovenskega poimenovanja VHC) je danes v svetu pomemben zdravstveni problem. Z njim je danes najverjetneje okuľenega od 1 do 2 % človeątva (le v ZDA okrog 4 milijone) in povzroča kar tri četrtine vseh kroničnih virusnih hepatitisov.
 

V razvitem svetu je najpogostejąi razlog za transplantacijo jeter. Klinično entiteto, ki jo povzroča, poznamo ľe dolgo, sam virus pa nam je pobliľe poznan ąele v zadnjem obdobju. Z uporabo metod rekombinantne DNA tehnologije je bil leta 1989 odkrit in osamljen le virusni genom, ąele 6 let kasneje pa so ga končno lahko vzgojili v kulturi humanih limfoblastnih celic, videli z elektronskim mikroskopom in dokazali njegovo posebnost.

Zakaj virus v zadnjem času zaseda tako pomembno mesto v zdravstvenih programih ątevilnih razvitih deľel? Njegova izjemnost se kaľe v treh smereh:

Okuľba z VHC ter njene posledice je tudi pri nas vse izrazitejąi in obseľnejąi problem in izziv. Ker infektologi ľe tradicionalno, po stroki usmerjeno, vsestransko obravnavamo problematiko virusnih hepatitisov, in ker okuľba s HCV posega na različna področja medicine, smo se na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani odločili za okroglo mizo povabiti slovenske zdravnike, ki se pri svojem delu srečujejo s tovrstno problematiko. ®eleli smo opredeliti trenutne razseľnosti okuľbe z VHC v naąem prostoru in podati smernice za njeno čim učinkovitejąe in uspeąnejąe odkrivanje, zdravljenje in preprečevanje.

V bogati zasedbi udeleľencev z različnih koncev Slovenije smo lahko ob infektologih prisluhnili ąe specialistom iz področij gastroenterologije, hematologije, transfuziologije, psihiatrije, iz centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog, s področja epidemiologije, mikrobiologije in patologije. Pogreąali smo ąe nekaj kolegov drugih vej medicine. Iz poročil o izkuąnjah vsakega izmed njih smo si ustvarili podobo o VHC v Sloveniji.

V Sloveniji okuľene z VHC odkrivamo od leta 1990, ko so bile vpeljane prve seroloąke diagnostične metode za ugotavljanje okuľbe z VHC. Pred tem obdobjem smo bolnike s tovrstno okuľbo obravnavali kot ne-A, ne-B hepatitis. Sprva je bilo največ okuľenih odkritih med darovalci krvi, saj na Zavodu za transfuzijo krvi in oddelkih za transfuziologijo v slovenskih bolniąnicah obvezno vso darovano kri testirajo na prisotnost anti-VHC od 1. 2. 1993 dalje. Pogostnost okuľbe z VHC med slovenskimi krvodajalci je dokaj nizka - ocenjena na 0,065 %. Od julija letos pa bo po mednarodnih priporočilih vsa darovana kri pregledovana tudi z metodo genskih amplifikacijskih tehnik, kar bo ąe povečalo njeno varnost (dr. Sneľna Levičnik Stezinar).

®e v začetku devetdesetih let je bilo testiranje na navzočnost anti-VHC v krvi uvedeno tudi v skupinah z velikim tveganjem za parenteralni prenos okuľbe z VHC:

Poleg omenjenih, izraziteje izpostavljenih skupin za okuľbo z VHC, je bila ta odkrita ąe ob drugačnih priloľnostih, bodisi pri bolnikih, ki smo jih testirali na navzočnost anti-VHC zaradi kliničnih simptomov in znakov obolenja jeter, v sklopu presejalnih preiskav zaradi različnih nepojasnjenih bolezenskih stanj ali ob povsem naključno odkritih patoloąkih vrednostih testov za oceno delovanja jeter, brez kakrąnih koli kliničnih simptomov ali znakov, ki bi nakazovali na tovrstno bolezen. Redko okuľbo z VHC odkrijemo pri partnerjih ali druľinskih članih okuľenih. Okuľba tudi ni tako pogosta pri HIV-seropozitivnih, saj zaenkrat vodimo le osem bolnikov z dvojno okuľbo (Ludvik Vidmar, dr. med.). Ne smemo pa pozabiti na moľnost okuľbe po naključnem vbodu z onesnaľenimi ostrimi predmeti, predvsem pri zdravstvenih delavcih.

Po navedenih podatkih z okrogle mize je v različnih zdravstvenih ustanovah po Sloveniji trenutno redno vodenih pribliľno 550 bolnikov s kroničnim virusnim hepatitisom C. Največ jih spremljamo na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani, kjer posebna skupina zdravnikov, usmerjena v klinično obravnavo okuľenih s HCV, vodi kar 235 tovrstnih bolnikov (Mojca Matičič, dr. med.). Na infekcijskem oddelku celjske bolniąnice, kjer se tudi tradicionalno, ľe kar nekaj desetletij aktivno posvečajo problematiki virusnih hepatitisov, jih je vodenih 53 (Gorazd Lesničar, dr. med.) Precej bolnikov spremljajo na infekcijskih oddelkih bolniąnic po vsej Sloveniji (v Mariboru 79, Novem mestu 20, Murski Soboti 16, Izoli 10) (Zvonko Baklan, dr. med., Tatjana Remec, dr. med., Stojan Kariľ, dr. med.). Gastroenterologi spremljajo nekaj nad 50 bolnikov (Srečko ©tepec, dr. med., Cvetka Pernat, dr. med., Bor Urbančič, dr. med.), kar nekaj pa jih je najverjetneje pod nadzorom drugih specialistov. Bolniki so večinoma obravnavani po poenotenem, ľe vpeljanem diagnostičnem postopku, ki vključuje reden nadzor nad kliničnim stanjem bolnika, laboratorijskimi parametri, viroloąkimi pokazatelji (virusno breme, genotip virusa) ter oceno pato-histoloąkih sprememb v jetrnem tkivu. Bolniki so vodeni ambulantno, razen v primeru hująega poteka bolezni ali njenih zapletov ter v času uvajanja zdravljenja (Vladimir Brinovec, dr. med.).

V praksi danes za presejalno testiranje dokazovanja okuľbe z VHC in epidemioloąki nadzor uporabljamo posredne diagnostične metode, s katerimi določamo protitelesa proti VHC v krvi (presejalni encimsko-imunski testi in potrditveni imunoblot testi). Za ugotavljanje aktivne okuľbe z VHC danes največ uporabljamo neposredno diagnostično metodo PCR, s katero določamo navzočnost virusnega genoma v krvi. Za klinične potrebe pa je med maloątevilnimi napovednimi dejavniki poteka in zdravljenja kroničnega virusnega hepatitisa C, zelo uporabno ugotavljanje natančne količine virusa RNA v plazmi, tako imenovanega virusnega bremena (angleąko viral load), kar nam omogočajo kvantitativne različice PCR. Trenutno diagnostiko okuľbe z VHC v Sloveniji opravlja več različnih laboratorijev, slednjo izvajajo le na oddelku za diagnostiko aidsa in molekularne mikrobiologije Mikrobioloąkega inątituta Medicinske fakultete v Ljubljani, kjer poleg obseľnega in učinkovitega kliničnega mikrobioloąkega dela izvajajo tudi obseľno, v svetu objavljeno raziskovalno delo (Mario Poljak, dr. med.). Da bo diagnostika okuľbe z VHC opravljena kakovostno in učinkovito, je v slovenskem prostoru nujno potrebno določiti referenčni laboratorij za tovrstno dejavnost.

V patohistoloąki diagnostiki kroničnega virusnega hepatitisa sta v zadnjih letih z novimi raziskovalnimi tehnikami pridobljeno znanje ter prevrednotenje klinično - patoloąkih klasifikacij utemeljila vsebinske podrobnosti, s katerimi poskuąa patolog opozoriti klinika na vrsto sprememb v jetrih in na stopnjo okvare tega organa, pa tudi na spremembe, ki nakazujejo napredovanje bolezenskega dogajanja (stopnja nekroinflamatornih sprememb; stadij bolezni: fibroza in ciroza). Zelo zaľelena bi bila poenotena patohistoloąka diagnostika kroničnih virusnih hepatitisov v Sloveniji, upoątevajoč poseben protokol, izoblikovan na Oddelku za hepatologijo Inątituta za patologijo MF v Ljubljani, povzet po mednarodnih priporočilih (Vera Ferlan Marolt, dr. med.).

V ľelji po čim boljąem obvladovanju okuľbe z VHC v Sloveniji smo udeleľenci okrogle mize s pomočjo ocene trenutnega stanja in spodbujeni z lastnimi izkuąnjami opredelili smernice za nadaljnje delo pri odkrivanju, zdravljenju in epidemioloąkem nadzoru okuľenih z VHC.

Smernice za odkrivanje okuľenih z VHC

Ker bolezen ponavadi poteka prikrito kronično, lahko ogroľa ľivljenje, v večini primerov ni ozdravljiva in učinkovitega cepiva ne poznamo, je bistvenega pomena čimprejąnje odkritje okuľenih. Ob ľe utečenem rednem testiranju darovane krvi krvodajalcev in posebnih skupin bolnikov (hemofiliki, dializirani bolniki, bolniki z obolenji jeter in tisti, okuľeni s HIV) bi bilo treba ąe intenzivneje poseči v druge skupine oseb s tveganim vedenjem za okuľbo z VHC. Zaľeleno bi bilo, da se testiranje priporoči v najrazličnejąih programih centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog, kjer so se odgovorni ľe zelo zgodaj zavedli grozeče nevarnosti prenosa okuľbe s VHC in z najrazličnejąimi ustnimi in pisnimi pristopi skuąali na to opozoriti tudi svoje varovance. Tudi v ambulantah za spolno prenosljive bolezni bi bilo določene, bolj izpostavljene skupine bolnikov priporočljivo testirati (promiskuitetne osebe, spolne partnerje okuľenih odvisnikov od prepovedanih drog itd.).

Izobraľevanje in ozaveąčanje zdravnikov različnih strok glede okuľbe z VHC ľe poteka (predavanja za specializante sploąne medicine, izdaja knjiľice "Hepatitis - informacije za sploąnega zdravnika", izbrana tematika na Infektoloąkem simpoziju ) in bo potekala ąe intenzivneje v prihodnje (v pripravah Simpozij o hepatitisih, nova zloľenka).

Aktivno pa bi morali k odkrivanju okuľenih z VHC pristopiti sploąni zdravniki, kar je ľe utečena praksa v nekaterih evropskih drľavah, predvsem z odkrivanjem okuľbe z VHC pri svojih bolnikih, ki so prejeli transfuzijo krvi ali krvnih pripravkov pred 1. 2. 1993 (pobrskati bo treba po zdravniąkih kartonih) in pri tistih, ki navajajo tvegano vedenje za okuľbo z VHC.

Vsem zdravstvenim delavcem bi bilo treba ob ľe ponujenem testiranju na okuľbo s HIV ponuditi tudi moľnost testiranja glede okuľbe z VHC. Zdravstveni delavci so tudi sicer pri svojem delu nenehno izpostavljeni tveganju za okuľbo z VHC ob naključni poąkodbi z ostrim predmetom ali politju s krvjo. Izdelana so ľe natančna priporočila o postopku v takem primeru.

Pri naključni poąkodbi občanov z odvrľenim ostrim predmetom (npr. uporabljene igle v peskovnikih!) ali ob obrizganju s krvjo, pa naj poąkodovanec najprej obiąče svojega izbranega zdravnika, ki ga bo napotil k specialistu infektologu za nadaljnje, natančno opredeljeno ukrepanje.

Vsi spolni partnerji in druľinski člani okuľenih se glede moľne okuľbe z VHC pregledajo v pristojnih Zavodih za zdravstveno varstvo po vsej Sloveniji.

Smernice za epidemioloąki nadzor nad okuľenimi z VHC v Sloveniji

Epidemioloąki nadzor nad okuľenimi v Sloveniji ąe ni zaľivel v polnem zamahu. ®e od leta 1995 nas Zakon o nalezljivih boleznih obvezuje k prijavi bolnikov z virusnim hepatitisom C epidemioloąki sluľbi, v kratkem pa bo v uradnem listu tudi iząel ustrezen pravilnik. V pripravi je izdelava kriterijev za prijavo bolezni, ki bodo temelj za natančnejąi in popolnejąi nadzor nad okuľenimi (Alenka Kraigher, dr. med.).

Ker je Slovenija ena redkih srednjeevropskih drľav, v kateri ąe ne poznamo pogostnosti okuľbe z VHC med prebivalstvom, bi bilo zelo umestno izvesti ustrezno epidemioloąko raziskavo na tem področju.

Smernice za zdravljenje bolnikov s kroničnim virusnim hepatitisom C

Mednarodna priporočila za zdravljenje bolnikov s kroničnim virusnim hepatitisom C so precej ohlapna. Medicinska znanost ąe vedno iąče nova, učinkovitejąa in trajno uspeąna zdravila, pri tem pa ąe ne pozna vseh skrivnosti virusovega imuno-patogenetskega delovanja, niti vseh tarčnih celic, ki jih prizadene. Sredi devetdesetih let so na osnovi ątevilnih multicentričnih raziskav strokovnjaki tako v ZDA kot tudi v Evropi priporočali zdravljenje z interferonom alfa v nizkih odmerkih, ki naj bi v primeru ugodnega odziva trajalo kar 12 do 18 mesecev. Zdravljenje je izredno zahtevno in prinaąa ątevilne stranske učinke. Po zaključenem zdravljenju je bilo uspeąno pri 40 % bolnikov (odvisno od različnih dejavnikov), vendar pa je zaradi ponovitve bolezni trajen uspeh zdravljenja doseglo le 10 do 15 % bolnikov. V Sloveniji imamo ľe nekaj let izdelan ustrezen protokol za zdravljenje bolnikov s kroničnim virusnim hepatitisom C (Vladimir Brinovec, dr. med.). Na priporočen način smo zdravili nekaj nad 100 bolnikov. Naąi rezultati se pribliľujejo ľe opisanim.

Od junija lani pa je v ZDA ľe priporočen nov način zdravljenja s kombinacijo interferona alfa in ribavirina (sintetični analog gvanozina). Rezultati multicentričnih raziskav so obetavnejąi (trajen uspeh pri 31 do 43 % "naivnih" bolnikov in pri 49 % ľe zdravljenih bolnikov s ponovitvijo bolezni). V Evropi, kot tudi v Sloveniji, zdravilo ąe ni registrirano. Ker pa je nedvomno kombinirano zdravljenje uspeąnejąe od monoterapije, bomo tudi v Sloveniji, tako kot drugod po Evropi, na razmeram prilagojen način k zdravljenju skuąali pritegniti čimveč obolelih.

Zelo priporočljivo bi bilo tudi, da bi se vsi bolniki s kroničnim hepatitisom C cepili proti okuľbi z virusom hepatitisa B in virusom hepatitisa A.

Zaključek

Virus hepatitisa C je tako v svetu, kot tudi v Sloveniji, ąe na svojem zmagovitem pohodu. Sadove bodo najverjetneje obrodili ąele skupni in enako usmerjeni napori mozaika prepletajočih se področij medicine, na katera je virus posegel. Tega se zavedamo tudi vsi, ki se v Sloveniji posvečamo okuľenim z VHC. Z izoblikovanjem in doslednim upoątevanjem doktrinarnih staliąč pri odkrivanju, zdravljenju in preprečevanju okuľbe z VHC bomo lahko vsaj do neke mere enakovredni tekmec mikrobu. Upamo, da bomo čim več zgoraj zapisanega (lahko) tudi udejanili.

 
 
prejąnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/