ISIS 1999, ąt.5

strokovna srečanja

DENVER II - Novi razvojni presejalni test

Martin Bigec, David Neubauer

V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca v Mariboru je od 18. do 20. marca 1999 potekal seminar za izvajalce novega razvojnega presejalnega testa DENVER II. Seminar je bil namenjen izvajalcem, ki bodo sodelovali v njegovi standardizaciji v Sloveniji. Udeleľilo se ga je 15 zdravnikov in medicinskih sester iz posameznih dispanzerjev. Za potrebe standardizacije so bili s strani Ministrstva za zdravstvo določeni ątirje centri v Sloveniji: Dispanzer za otroke Maribor, Dispanzer za otroke Koper, Dispanzer za otroke Ljubljana in Dispanzer za otroke Velenje. Vzorec bo obsegal 2300 otrok v starosti od 0 do 6,5 let. Postopke standardizacije predpisuje poseben protokol, ki smo ga dobili iz Denverskega centra za proučevanje normalnega otrokovega razvoja in presejalne teste v zgodnjem otroątvu. Obenem bomo pri otrocih opravili tudi 22 antropometričnih meritev.

Seminar je potekal po programu, ki ga je določil Denverski razvojni center. Vodili so ga naslednji predavatelji: doc.dr. David Neubauer, dr.med., SPS Pediatrična klinika v Ljubljani, Klinika za otroąko nevrologijo, prof. dr. Rajko Kenda, dr.med., SPS Pediatrična klinika v Ljubljani, Klinični oddelek za nefrologijo, Martin Bigec, dr.med., Dispanzer za otroke Maribor, Alenka Melink, dr.med., Dispanzer za otroke Maribor, Milena Frankič, v.m.s., Dispanzer za otroke Maribor, Ksenija Jelenc, dr.med., Dispanzer za otroke Beľigrad, Maragreta Seher Zupančič, dr.med., Dispanzer za otroke Velenje. Vsebine so bile razdeljene po dnevih: prvi dan predstavitev novega razvojnega presejalnega testa in pomen presejalnih testov v pediatriji, drugi dan predstavitev posameznih testnih enot in načina izvajanja testa, ki je vseboval tudi praktični del v Vzgojno-varstvenem zavodu Boris Peče. Tretji dan predstavitev antropometričnih meritev, seznanjanje z merilnimi inątrumenti in enotno metodologijo merjenja, kot jo določa Mednarodni bioloąki program. Obravnavali smo tudi celosten protokol izvajanja standardizacije po posameznih etapah. Predstavljen je bil tudi računalniąki program, narejen v okolju Windows, z orodjem DELPHI II. V tednu, ki je sledil, so udeleľenci seminarja v domačih okoljih izmerili določeno ątevilo otrok. Rezultate so prinesli s seboj četrti dan seminarja, ki je bil namenjen preverjanju znanja. Preverjanje je potekalo po postopku in testih, kot jih predvideva Denverski razvojni center. Da bi se test pravilno izvajal in da bi bila interpretacija testnih rezultatov verodostojna, so vsi ti postopki strogo standardizirani in vnaprej predvideni.

Skupina, ki se je lotila standardizacije testa v Sloveniji, je polna delovne vneme. Vseh 20 članov skupine je k delu pristopilo prostovoljno in se pri tem zaveda, da bo to zahtevalo od njih dodatne napore izven rednega delovnega časa. Drľavna sekretarka na Ministrstvu za zdravstvo, prim. Dunja Piąkur Kosmačeva, dr.med., vzpodbuja naąe delo. Na tem mestu pozivam vse naąe sodelavce in predstojnike, da nam stojijo ob strani in nam pomagajo po svojih močeh, da bi zahteven in pomemben projekt pripeljali do ciljev, ki so vse bliľji: 1. izdelava lastnih standardov normalnega otrokovega razvoja, 2. pridobitev licence za uporabo testa iz Denverskega razvojnega centra na ravni Republike Slovenije, 3. organizacija seminarjev za vse izvajalce preventivnih programov predąolskih otrok in 4. čim prejąnja uporaba testa v vseh dispanzerjih za otroke in zasebnih ordinacijah, kjer se izvajajo preventivni programi predąolskih otrok.



prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/