ISIS 1999, ąt.4
 

strokovna srečanja

Cartilage Weekend 99

Poročilo s simpozija o hrustancu

France Vrevc
 
23. in 24. januarja letos je bil na Otočcu prvi sestanek na slovenskih tleh in tudi v srednji in juľni Evropi, posvečen le transplantaciji hrustanca. Duąa tega sestanka so bili kolegi z Ortopedske klinike na čelu z Damjanom Radosavljevičem, dr. med. ob stani pa sta mu stala Miro Gorenąek, dr. med., Branko Koritnik, dr. med., ter z Zavoda RS za transfuzijo krvi dr. Miomir Kneľevič, PhD, in dr. Matjaľ Jeras, PhD. 
 
Organizatorji simpozija M. Gorenąek, B. Koritnik in D. Radosavljevič (od leve proti desni)
 
D. Radosavljevič je ľe leta 1995 odąel k vodilnemu strokovnjaku za gojenje in transplantacijo hondrocitov, prof. dr. Larsu Petersonu v Gothenburg na ©vedsko in je pričel pri nas uvajati to metodo. Jeseni lanskega leta sta se udeleľila mednarodnega sestanka o transplantaciji hrustanca v Bostonu B. Koritnik in D. Radosavljevič. Na Ortopedski kliniki skupina kolegov ob pomoči M. Kneľeviča in M. Jerasa z Zavoda RS za transfuzijo krvi dela na gojenju in transplantaciji človekovih hondrocitov. Zadnjega pol leta so se kolegi intenzivno ukvarjali tudi s tako imenovano mozaik plastiko - prenaąanjem posameznih in to različno velikih otočkov hrustanca s spongiozo, ki leľi pod njim. Odvzemajo ga na manj obremenjenih delih kolenskega sklepa in ga nato vsadijo v naprej pripravljeno leľiąče na mestih, kjer je hrustanec okvarjen ali pa ga ni. Ta metoda je sicer stara ľe več kot 20 let in smo jo uporabljali tudi na Ortopedski kliniki, vendar pa so kolegi uvedli pri tem delu sistematiko in si priskrbeli tudi za to potreben inątrumentarij. Skupaj z domačim proizvajalcem medicinskega inątrumentarija, podjetjem Heli Pro, so ta inątrumentarij celo dopolnili in ga izboljąali.
 
S. Herman, g. Kish iz ZDA in F. Vrevc (od leve proti desni).

Sestanek na Otočcu je potekal v obliki predavanj, video prenosov, prikazov različnih tehnik na sveľih telečjih in svinjskih kosteh ter praktičnih vajah, ki so jih sluąatelji, udeleľenci tega tečaja, pod vodstvom kolegov, ki imajo ľe izkuąnje, lahko sami opravljali in vadili prav tako na sveľih telečjih oz. svinjskih kosteh. Tečaja se je udeleľilo 55 udeleľencev, ne le iz Slovenije, temveč tudi iz Avstrije, Hrvaąke, Italije in Libanona, ©vedske, ©vice in ZDA. Med predavatelji so bili ątirje znani strokovnjaki iz tujine: predsednik mednarodnega zdruľenja za reparacijo hrustanca prof. dr. Roland Jakob iz Fribourga v ©vici, prof. dr. Lars Peterson iz Gothenburga na ©vedskem, M. Cova iz Italije ter G. Kish iz ZDA.

Organizatorji so celoten program razdelili na več poglavij, tako da smo v uvodnem delu v soboto dopoldan posluąali uvodno predavanje prof. dr. R. Jakoba iz ©vice, ki je govoril o izoliranih sklepnih okvarah hrustanca ter njihovi reparaciji in regeneraciji. To je podprl tudi s prikazom. Nato so se zvrstili domači avtorji, ki so govorili o dosedanjih izkuąnjah, o biomehaniki, o preventivnih operacijah, ki bi naj preprečile prehitro in prezgodnje okvarjanje hrustanca. Sledil je sklop predavanj o gojenju in implantaciji hondrocitov. Uvodni referat na to temo je imel prof. dr. Lars Peterson, ki ima na tem področju na svetu največ izkuąnje in se s tem najdlje ukvarja. Zelo dobro so njegova izvajanja dopolnjevali tudi domači predavatelji, ki so najprej govorili o samem gojenju hondrocitov, kolegi z Ortopedske klinike pa nato tudi o praktični uporabi in tehniki transplantacije avtolognih hondrocitov ter o lastnih izkuąnjah. Naslednji dan je imel uvodno predavanje dr. G. Kish iz ZDA, ki je govoril o svoji tehniki transplantacije hrustanca pri reparaciji okvar na hrustancu s pomočjo mozaik plastike. Prikazal je tudi svoj lastni inątrumentarij. Potem so se spet zvrstili domači predavatelji, ki so prikazovali rezultate mozaik plastik na posameznih sklepih in pri določenih okvarah, tako na kolenu, kolku, gleľnju in palcu na nogi. Na koncu sta sledili ąe predavanji o rehabilitaciji sklepa po transplantaciji hrustanca in praktične vaje.

Kot sponzorji so sodelovali:
Krka Tovarna zdravil d.d., Johnson & Johnson, BTC, DOM d.o.o., Bayer Pharma d.o.o., Poslovni sistem Mercator d.d., Ljubljanske Mlekarne, Mobitel, Telekom Slovenije d.d., Maximarket d.d., J. S. Euro-Instrumente GmbH, Zaloker & Zaloker, Metalka Media, MSD, MM Surgical, Novo Nordisk, Trevis SRL, HIT Nova Gorica, Largo Medical, Kemofarmacija, Mladinska knjiga, SCT d.d., Eli Lilly (Suisse) S.A., EDUCELL d.o.o., Impacta in Labormed.
 

Lars Peterson (prvi z leve) na slavnostni večerji, ob njem je M. Gorenąek s soprogo.

Organizatorjem je treba čestitati, da so se lotili tega, za kirurgijo gibal zelo pomembnega poglavja. Pokazalo se je, da popolnoma sledijo dogajanjem v svetu in da so eni redkih, ki se lahko pohvalijo z ľe dobrimi rezultati. Le malo je centrov na svetu, kjer gojijo in transplantirajo hondrocite. Tako imenovana mozaik plastika ali transplantacija hrustanca z delom spongiozne kosti je metoda, ki je bolj raząirjena. Moramo pa ąteti naąim kolegom v dobro, da so omenjeno metodo, ki so jo do sedaj uporabljali v glavnem samo pri okvarah kolenskega sklepa, pogumno uporabili tudi pri več drugih sklepih, tako na gleľnju, palcu in kolku. Seveda je čas opazovanja kolegov na Ortopedski kliniki ąe kratek, vendar so rezultati, ki so jih dosegli do sedaj, ľe zelo ohrabrujoči. To ni metoda, ki bi izrinila zamenjave sklepov z umetnimi, uporablja se le pri manjąih okvarah, in sicer pri mlająih ljudeh, kar pa seveda lahko zavre ali popolnoma ustavi napredovanje artroze. Organizatorjem je uspelo pridobiti nekaj vodilnih strokovnjakov iz tujine, čeprav je to terjalo znatna finančna sredstva in je zahtevalo mučno nabiranje sponzorjev. Upajmo, da bo na naslednjem sestanku, ki ga predvidevajo nekako čez dve do tri leta, ľe moč pokazati veliko več operiranih primerov in da se bo metoda uveljavila tudi na drugih ortopedskih in travmatoloąkih ustanovah v Sloveniji. Temu je bil omenjeni sestanek pač namenjen.


 
 
prejąnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/