ISIS 1999, ąt.2

strokovna srečanja

Spodbujanje dojenja v novorojencem prijaznih porodniąnicah

 Poročilo z 18-urnega seminarja za izobraľevanje nosilcev akcije "Novorojencu prijazna porodniąnica"

Maribor, od 19. do 21. novembra 1998

Andreja Tekauc Golob

Nekajletna prizadevanja Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja, ki dela v okviru Slovenskega odbora za UNICEF pod vodstvom asis. mag. Boruta Brataniča, ľe dajejo prve sadove. V septembru in oktobru 1998 smo Slovenci dobili prvi novorojencu prijazni porodniąnici v Ljubljani in Celju, o čemer je ISIS ľe pisala. Najteľje je spreminjati stare navade in prepričanja, zato smo na odboru sklenili ponovno organizirati seminar za izobraľevanje zdravstvenih delavcev, kako se lotiti spreminjanja utečenih načinov dela v porodniąnicah, ki ąe ne dosegajo zahtevnih pogojev za ta laskavi naziv.

Seminar je potekal pod pokroviteljstvom Slovenskega odbora za UNICEF in v organizaciji Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja ter Kliničnega oddelka za ginekologijo in perinatologijo Učne bolniąnice Maribor v veliki predavalnici Učne bolniąnice Maribor.

Namen seminarja je bil omogočiti dodatno izobraľevanje vsem zdravstvenim delavcem, ki se pri svojem delu srečujejo s teľavami mater pri dojenju in spodbujati zdravstveni kader v porodniąnicah, ki ąe niso nosilke naslova "Novorojencu prijazna porodniąnica", pa bi to v kratkem ľelele postati.

Seminarja se je udeleľilo petdeset udeleľencev. Večina udeleľencev je prispela iz osmih slovenskih porodniąnic: Slovenj Gradec, Trbovlje, Breľice, Nova Gorica, Novo mesto, Murska Sobota, Ptuj in Maribor. Seminarja so se udeleľili tudi predstavniki zdravstvenih domov iz Murske Sobote in Maribora, Univerzitetne pediatrične klinike Ljubljana, Zdravstvene ąole Maribor, zasebne pediatrične ordinacije v Mariboru in laične skupine za pomoč pri dojenju iz Maribora. Udeleľenke so bile po stroki večinoma medicinske sestre, seminarja pa se je udeleľilo tudi ąest pediatrov in en ginekolog.

Prvi dan se je seminar začel popoldan. Po kratkem kulturnem utrinku malčkov iz vrtca Joľice Flander nas je vse skupaj prisrčno pozdravil predstojnik Kliničnega oddelka za ginekologijo in perinatologijo Učne bolniąnice Maribor doc. Borut Goriąek, dr. med. Naslednji nas je v imenu Nacionalnega odbora za dojenje pozdravil njegov predsednik asist. mag. Borut Bratanič, dr. med., spec. pediater. Nato se je začel strokovni del seminarja, in sicer s predavanjem Zakaj je dojenje pomembno v strategiji preľivetja otrok. Sledijlo je predavanje Kodeks odgovornosti zdravstvenih delavcev. Z antenatalno pripravo in vodstvom poroda ter anatomijo in fiziologijo laktacije nas je seznanil ginekolog in porodničar Veingerl Zdravko, dr. med. Po odmoru ob kavi in prigrizku smo nadaljevali s teoretičnimi osnovami jemanja anamneze za dojenje, ki sem jih predstavila sama. Viąja medicinska sestra (VMS) Biserka Kolarič je obravnavala boleče bradavice in poloľaj pri dojki in VMS Rosemarie Ziernicky prvo dojenje. Z ľivahnim razpravljanjem smo zaključili prvi dan seminarja.

Drugi dan smo se zbrali ľe zjutraj. Vodenje skupinske edukacije kot alternative predavanjem nam je predstavila VMS Zlatka Marzidovąek, glavna sestra mariborske porodniąnice, teľave z dojkami in tehniko izbrizgavanja mleka pa VMS Miranda Zel, glavna sestra neonatologije. Predavanje Zaposlena mati in dojenje smo zaupali mladi VMS Branki Mlakar, ki je svoje predavanje obogatila z lastnimi izkuąnjami. Po odmoru nam je VMS Dragica Zelinka, glavna medicinska sestra intenzivne terapije v ljubljanski porodniąnici, povedala, kako poteka hranjenje z materinim mlekom in kasneje dojenje pri hudo bolnih novorojenčkih in otrocih z nizko porodno teľo. Zdravila in dojenje v času bolezni matere in otroka nam je predstavila kolegica pediatrinja Milena Treiber, dr. med. Sama sem pripravila ąe predavanje iz teoretičnih osnov opazovanja dojenja, da smo novo znanje lahko tudi preizkusili na popoldanskih vajah.

Sledil je odmor za kosilo, kjer smo imeli priloľnost za boljąe medsebojno spoznavanje in izmenjavo izkuąenj.

Popoldan so potekale praktične vaje, ki smo jih organizirali v treh skupinah: prva je vadila jemanje anamneze in opazovanje dojenja, druga si je ogledala norveąki propagandni film o dojenju, tretja pa je z lutko in ob materah vadila pristavljanje otroka, učenje ročnega izbrizgavanja, delo z materami zdravih novorojencev in novorojencev na specialni negi, kako zagotoviti dovolj mleka, razpoznavanje mater s povečanim tveganjem, nasvete pri odpustu iz porodniąnice. Vaje so potekale v vseh nadstropjih mariborske porodniąnice, tako smo obenem opravili tudi kratek ogled porodniąnice. Udeleľenci so ľivahno sodelovali pri vajah in skupaj smo si razjasnili marsikateri zapleten primer pri hranjenju dojenčkov. Strokovni in tudi drugačen klepet smo nadaljevali v eni od restavracij na mariborskem Lentu ob glasbi in hrani.

Soboto dopoldan smo rezervirali za ąe dve odlični predavateljici. Najprej nam je mag. Silva Hoyer, predavateljica Visoke ąole za zdravstvene delavce v Ljubljani, predstavila, kako se spoprijeti s premalo mleka in kakąni so ukrepi za ponovno laktacijo, nato pa ąe, kako posluąati in učiti se od mater - dejstva in občutke. Po odmoru nam je klinična psihologinja dr. sci. Vislava Velikonja osvetlila ąe eno pomembno področje pri dojenju. Njeni predavanji sta bili Psiholoąki faktorji pri dojenju in Sprejemanje in podpora graditve materine samozavesti. Pri naąem delu nam ravno pomanjkljiva izobrazba s tega področja večkrat povzroča teľave.

Seminar smo zaključili s kulturnim prispevkom, ki so ga pripravile dijakinje Srednje zdravstvene ąole Juge Polak Maribor.



prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/