ISIS 1998, ąt.10

aktualno

Slovenska klasifikacija zdravstvenih storitev

Od ideje do uresničitve

Metodologija, postopki in doseľeni rezultati posodobitve "Zelene knjige"

Slavica A. Ritonja

Klasifikacija zdravstvenih storitev je pregledna ureditev medicinskih, negovalnih in drugih zdravstvenih postopkov ter storitev, urejena je po kriterijih podobnosti in različnosti glede na vrste zdravstvenih strok, njihova specifična strokovna področja in načine zdravstvene obravnave. Zaradi teh lastnosti je klasifikacija koristen strokovni pripomoček pri organiziranju, vodenju in nadzorovanju zdravstvene dejavnosti, pri znanstveno-raziskovalnem, izobraľevalnem delu in pri drugih dejavnostih, povezanih z zdravstvom. Prispevek predstavlja idejne, strukturne in metodoloąke zasnove klasifikacije sodobnih postopkov in storitev slovenskega zdravstva, proces klasificiranja in doseľene rezultate ter predvidene perspektive njenega nadaljnjega razvoja. 


Slavica A. Ritonja

Idejne zasnove Slovenske klasifikacije zdravstvenih storitev

Marca 1998 je interdisciplinarna delovna skupina zaključila svoje delo na področju preurejanja, posodabljanja in sistemiziranja sodobnih postopkov in storitev slovenskega zdravstva z izdelavo strokovnega elaborata z naslovom Slovenska klasifikacija zdravstvenih storitev 1998. Začetek tega dela sega v marec 1996 z organiziranim pristopom Kliničnega centra Ljubljana k uresničevanju pobude Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije o nujnosti posodobitve Enotnega seznama zdravstvenih storitev iz leta 1982 (t. i. "Zelene knjige") in medsebojnega dogovora o delitvi dela na tem področju. Posodobitev naj bi v končni fazi pripeljala tudi do ustreznejąega finančnega vrednotenja zdravstvenih storitev.

Prvotna zamisel o posodobitvi "Zelene knjige" se je nanaąala samo na posodabljanje področja ambulantnih storitev. Nadaljnji konstruktivni dialog predstavnikov obeh zavodov pa je pokazal, da bi tak pristop, zaradi mnogih sprememb v minulih letih, ki so pretekla od nastanka "Zelene knjige", lahko ponudil samo parcialne reąitve problema razvojnega zaostajanja na vseh segmentih ureditve zdravstvenih storitev. Nova spoznanja in staliąča, naraąčajoč strokovni interes in entuziazem sogovornikov so postopno pripeljali do skupne odločitve za celovit pristop k posodabljanju vseh zdravstvenih postopkov in storitev.

Značilnosti Slovenske klasifikacije zdravstvenih storitev 1998

Slovenska klasifikacija zdravstvenih storitev 1998 (v nadaljevanju: Klasifikacija 1998) predstavlja pregledno ureditev sodobnih postopkov in storitev pri preprečevanju pojava bolezni, pri diagnosticiranju zdravstvenega stanja in pri zdravljenju, negi in rehabilitaciji bolnikov v slovenskem zdravstvu. Strukturne in metodoloąke zasnove klasifikacije izhajajo iz evropskega modela ICPM (Internationale Klassifikation der Prozeduren in der Medizin, 1994) in tovrstnega kanadskega modela (Schedule of Benefits, 1992) ter lastnega znanja iz različnih strokovnih področij (teorije sistemov, medicine, zdravstvenega managementa, zdravstvene nege itd.).

Vsebina Klasifikacije 1998 je razdeljena v ąest glavnih vsebinsko zaokroľenih poglavij, označenih s ątevilkami od 1 do 6 po naslednjem zaporedju:

poglavje 1: Uvodna pojasnila
poglavje 2: Zdravstveni pregledi, izvedenska mnenja, svetovanja, zdravljenje in nega
poglavje 3: Diagnostične in terapevtske storitve neoperativnih strok
poglavje 4: Laboratorijske preiskave
poglavje 5: Operacije
poglavje 6: Rehabilitacijske storitve

Notranja struktura poglavij je oblikovana po različnih kriterijih. V poglavju 2 je uveljavljen kriterij razvrstitve različnih vrst pregledov, konzultacij itd. po abecednem zaporedju zdravstvenih strok (anesteziologija, dermatologija itd.) in po načinih izvajanja glede na organiziranost zdravstvene dejavnosti (ambulantni način, bolniąnični način itd.). Ta način ureditve teh storitev bo omogočal vsem zdravstvenim strokam, da bodo laľje kot doslej identificirale in spremljale obseg in vrste opravljenih pregledov, konzultacij, zdravljenj itd. v bolniąnicah, zdravstvenih domovih in drugih organizacijskih enotah celotnega zdravstva. V poglavjih 3 in 5 prevladuje kriterij razvrstitve storitev po organskih sistemih, njihovih delih in metodah izvedbe. Ta način ureditve storitev preprečuje podvajanje zapisa storitev, ki bi lahko nastopalo pri njihovem naątevanju po strokah, obenem pa bo vsaki od njih omogočal, da bo v seznamih storitev ki so navedene pri posameznem organskem sistemu, laľje kot doslej,identificirala storitve, ki jih opravlja. V poglavju 4 sta uveljavljena dva kriterija razvrąčanja: biokemijske preiskave telesnih tekočin in tkiv so razvrąčene po abecednem zaporedju kemičnih sestavin, ostale laboratorijske preiskave pa po strokah, preiskovalnih področjih in metodah izvedbe. Tak način razvrstitve bo očitno olająal iskanje bodisi neke kemične sestavine krvi ali neke mikrobioloąke preiskave virusov in drugih laboratorijskih storitev. V poglavju 6 so storitve urejene po kriteriju subspecialnosti rehabilitacije (medicinska, psiholoąka, socialna rehabilitacija itd.) in po načinih izvajanja pripadajočih storitev (fizikalna terapija, delovna terapija itd.). Vsebinsko zaokroľeno samostojno poglavje rehabilitacijskih storitev bo omogočilo večjo preglednost in laľje spremljanje storitev tega področja.

Vsem storitvam Klasifikacije 1998 je pripisana sedemmestna identifikacijska koda, ki bo uporabnikom omogočala računalniąko identifikacijo in natančno informacijsko obravnavo vsake storitve. Na prvem mestu te kode je zapisana ątevilka glavnega poglavja, v katerem se nahaja neka storitev. Na drugem in tretjem mestu sta navedeni veliki črki abecede, ki označujeta podpoglavje in mikropoglavje, kjer je navedena storitev. Ostali del kode, od četrtega do sedmega mesta, je lastna ątevilka iskane storitve. Njeni prvi dve ątevilki opredeljujeta osnovno storitev, drugi dve, ki sledita za piko, pa njeno modifikacijo glede na subspecialnost, lokalizacijo ali drugačno metodo izvedbe. Bistvena prednost tako oblikovanega sistema kodiranja je v tem, da bo omogočal analitično spremljanje obstoječih storitev do pete stopnje natančnosti in ob tem tudi puąčal prostor za sistematično vključevanje novih osnovnih storitev ali novih modifikacij ľe obstoječih storitev na natančno predvidena prosta mesta kodnega sistema celotne klasifikacije.

Kadrovski in časovni standardi storitev v Klasifikaciji 1998 ąe niso navedeni, ker je potrebno tudi to področjo ponovno celovito proučiti in na novo opredeliti. Izjema je drugo poglavje, Zdravstveni pregledi, izvedenska mnenja, svetovanja, zdravljenje in nega, kjer so k posameznim storitvam ľe pripisani predvideni časovni standardi. Dopolnitev Klasifikacije 1998 z ustreznimi standardi je predvidena v naslednjih mesecih in bo metodoloąko opredeljena v podpoglavju prvega poglavja pod naslovom 1B: Vrednotenje zdravstvenih storitev.

Avtorji Klasifikacije 1998 namenjamo iskreno zahvalo za trud vsem tistim, ki so doslej prispevali predloge za izboljąave "Zelene knjige", sezname storitev in druge strokovne usmeritve za naąe delo ter jih vabimo k nadaljnjemu uspeąnemu sodelovanju. Zavedamo se, da delo, ki smo ga opravili, kljub vloľenim naporom pri premagovanju strokovnih, organizacijskih in drugih problemov, ni brez vsebinskih, strukturnih in drugih začetnih pomanjkljivosti. Ker pa smo se tudi sami pri tem mnogo naučili, verjamemo, da bomo lahko z nadaljnjim sistematičnim in poglobljenim delom na tem področju in ob pomoči drugih zainteresiranih strokovnjakov vse pomanjkljivosti postopno odpravili. Z dopolnitvijo Klasifikacije 1998 s kadrovskimi in časovnimi standardi ter drugimi potrebnimi vsebinami bo predvidoma v naslednjem letu lahko izdelana nova celovita klasifikacija (Slovenska klasifikacija zdravstvenih storitev 1999) z namenom, da čimprej zaľivi tudi v praksi. 

Drugi vidiki nadaljnjega razvoja Slovenske klasifikacije zdravstvenih storitev

Drugi bistveni vidiki nadaljnjega razvoja Slovenske klasifikacije zdravstvenih storitev se nanaąajo predvsem na izboljąevanje nomenklature storitev po predhodno potrjenih sodobnih strokovnih kriterijih, na dosledno izločanje storitev, ki se ne izvajajo več, na redno vključevanje novih storitev in na opredeljevanje optimalnih kadrovskih in časovnih standardov zanje. Vsi tovrstni strokovni predlogi, posebno predlogi za uveljavljanje korektne klinične terminologije so zelo dobrodoąli in obenem tudi nujni za nadaljnje uspeąno delo na tem področju.

Dolgoročna perspektiva nadaljnjega razvoja Slovenske klasifikacije zdravstvenih storitev predvideva vsakoletno izdelavo izboljąane variante klasifikacije, ki bo omogočala:

Večpomenska uporabnost in predvidene koristi, ki jih lahko zagotavlja kakovostna klasifikacija zdravstvenih storitev mnogim potencialnim uporabnikom (izvajalcem, managerjem, plačnikom, raziskovalcem itd.), so nedvomno zadosten razlog, da v bodoče aktivneje kot doslej sodelujejo pri njenem nadaljnjem razvoju. Tudi strokovna spodbuda in organizacijska podpora predstavnikov Ministrstva za zdravstvo, Sveta za zdravje in Zdravniąke zbornice lahko veliko pripomoreta k uspeąnosti tega procesa. Namen in cilj skupnih prizadevanj vidimo v izvedbi takąne Slovenske klasifikacije zdravstvenih storitev, ki bo po kakovosti enaka tovrstnim klasifikacijam razvitejąih evropskih drľav.
 
 




prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/