ISIS 1998, ąt.10

strokovna srečanja

Uporaba dopplerja v patoloąki nosečnosti

 11. kongres International Perinatal Doppler Society 

Innsbruck, Avstrija, od 2. do 4. julija 1998

Boątjan Lovąin

V predprogramu za kongres je profesor Brezinka iz Innsbrucka zapisal: Glede na vse manj razpoloľljivega denarja vas vabim na nizkoproračunski kongres (kotizacija 1500 ATS), vendar boste zato sedeli v predavalnici klinike na lesenih neoblazinjenih sedeľih, pa tudi druľabni program bo drugačen, kot ste ga vajeni."

K odločitvi za udeleľbo je doprineslo ąe nekaj znanih imen s področja perinatalnega ultrazvoka, napovedano predavanje o medicinskih preučevanjih ledenodobnega pračloveka Ötzija in relativna bliľina Tirolske. Kongres sem seveda izvohal na internetu, bralci si lahko program ogledajo na naslovu: http://www.tirol.com/doppler/

Skoraj vsak ultrazvočni kongres se začne ali konča z varnostjo uporabe v nosečnosti in tako je bilo tudi tokrat. Pravzaprav nas je najprej gostitelj z zvonenjem s kravjim zvoncem zvabil v predavalnico, kar je nato ponavljal po vsakem odmoru. Profesor Barnett (Lindfield, Avstralija) je opozoril na dvig temperature moľganov ploda ob uporabi pulznega dopplerja, posebno blizu kosti lobanje, in podal najnovejąe predpise ameriąke FDA (Food and Drugs Association). Profesor Maulik (New York) je okrcal ponekod stihijsko uporabo dopplerja, ki ni pripomogla k boljąim perinatalnim izidom, temveč le povečala ątevilo agresivnih pristopov. Pri uporabi dopplerja se je potrebno drľati priporočil (na primer uporaba le pri tvegani in patoloąki nosečnosti), kar dokazano zmanjąa ątevilo fetalnih smrti. Profesor Jaffe (New York) je nadaljeval s predavanjem o zgodnjih motnjah v razvoju uteroplacentarnega krvnega obtoka v 1. trimesečju nosečnosti. Kar 43% odstotkov nosečnic s patoloąkim dopplerjem spiralnih arterij maternice in le 1,4% nosečnic z normalnim izvidom je splavilo, kar daje nov poudarek ľe znanemu pomenu pravilne invazije trofoblasta in spremembam spiralnih arterij. Do podobnih zaključkov je priąel Sepulveda iz Čila z meritvami pretokov pri simetričnih anomalijah maternice kot bioloąkemu modelu za moten uteroplacentarni obtok. Zelo pogosta ekstremno lateralna lokalizacija posteljice pri teh anomalijah povzroči funkcionalno izključitev ene uterine arterije in večjo moľnost slabąega izida nosečnosti.

Uporaba dopplerja v patoloąki nosečnosti je predstavljala seveda srľ kongresa. Profesor Hecher iz Hamburga je primerjal uspeąnost drenaľe plodovnice in laserske koagulacije anastomoz ob sindromu transfuzije dvojčka k dvojčku. Opravil je ľe čez 140 laserskih koagulacij, podal pa rezultate prvih 73 z znanim izidom nosečnosti. V 61% sta preľivela oba dvojčka, v 79% pa vsaj eden. Prednost laserja je tudi večja porodna teľa dajalca in v tem, da posega ni treba ponavljati. Zanimiv je bil prikaz nekaterih redkejąih primerov anomalij, ki jih je predtavil profesor Deutingerja z Dunaja: hemangioma jeter ploda, sakrokokcigealnega teratoma, varice intrafetalnega dela umbilikalne vene in enojne umbilikalne arterije s patoloąkim dopplerjem. Prikaze posluąaą kot kriminalko, nazadnje pa se spomnią, da si tudi sam imel pred kratkim nekaj podobnega. Nato so sledila predavanja o pretokih po dolgem in počez, vendar vse prekaąajo pretoki skozi umbilikalne in srednje cerebralne arterije.

Dan smo končali ob tirolski večerji (lahko bi bila tudi slovenska) v gostiąču pod olimpijskimi skakalnicami Bergisel. Na vabilu je bil poudarek na neformalnem oblačilu, ne prevelika soba in mize po 10 ljudi so pripomogle k zelo sproąčenemu vzduąju. Sledila je gledaliąka predstava o srednjeveąkem vitezu Kunu iz Zmajevega gradu, malo v nemąčini, malo v angleąčini, zraven pa ąe kakąen ątos o ultrazvoku. No, na koncu so se vsi igralci med sabo pobili in nato po obsodbi ąe obglavili tri ta glavne kogresnike: tirolskega ultrazvočnega pastirja, japonskega samuraja in ąefa italijanske dopplerske mafije.

Naslednji dopoldan je bil na sporedu Venski klub. Ductus venosus ima vlogo shunta oksigenirane umbilikalne krvi v spodnjo veno kavo ploda. Dopplerska analiza atrijskih pulzacij, ki se prenaąajo v ductus venosus, pa nudi nove podatke o stanju ploda. Profesor Kiserud iz Londona je opozoril na pulzacije umbilikalne vene kot slab napovedni znak. Do tega pa pride ob poudarjenih kontrakcijah atrijev, povečanem venskem tlaku ali raząirjeni umbilikalni veni. To je seveda prilagoditev ploda na motnjo, vsi skupaj pa nekako poskuąamo najti pokazatelje, ki bi kompenzacijo ločili od dekompenzacije, stres od distresa, reverzibilnost od ireverzibilnosti. Sledila so predavanja o dopplerju pri izvenmaternični nosečnosti, tumorjev dojk, tridimenzionalnem energijskem dopplerju tumorjev jajčnikov in ugotavljanju prehodnosti jajcevodov s kontrastom ter dopplerjem. Slednje me je seveda najbolj zanimalo, saj sem predstavljal tudi poster s to tematiko. No, profesor Hünecke iz Hamburga s svojo ekipo iz Hamburga je zbral ľe 210 primerov, v 90% je metoda primerljiva s klasičnimi metodami in zaradi neinvazivnosti primerna za začetno obravnavo neplodnega para. Moji rezultati primerljivosti so seveda malo slabąi, ampak saj vsi poudarjajo pomen izkuąenosti.

Fetalna supraventrikularna aritmija je redko obolenje ploda, tudi sam sem ľe bil v dvomih, kaj narediti: nadzorovati, zdraviti ali roditi. Profesor Tulzer iz Linza je priporočil aplikacijo zdravil nosečnici pri več kot 8 ur trajajoči tahikardiji ploda z znaki popuąčanja srca pri gestacijski starosti pod 35 tednov in sicer flekainid 300 mg dnevno. Poteka pa evropska multicentrična ątudija, zainteresirani se lahko pozanimajo na internetnem naslovu: www.aepc.org/wg/fetal. Profesor Wladimiroff iz Rotterdama je predstavil ąe doppler pretokov skozi pljuča, predavatelji za njim pa z dopplerjem prikazano povečano perfuzijo skozi pljuča po aplikaciji kortikosteroidov. Zvečer je profesor Dieter zur Nedden, predstojnik radiologije iz Innsbrucka, prikazal diagnostične metode raziskav Ötzija, 5300 let stare mumije pračloveka, najdene v ledeniku Ötztalskih alp leta 1991. Uporabili so več metod, od klasičnega rentgena do računalniąke tomografije, stereolitografije, virtualne endoskopije in tridimenzionalnega prikaza v realnem času. Naąli so več starih in sveľih zlomov in poąkodb, mnoge degenerativne spremembe ob starosti nekaj čez 40 let, aterosklerozo in 11 parov reber (!). In zanimivo, v glavi je imel moľgane, čeprav je bil Tirolec, je pripomnil profesor.

Zadnji dan je bil namenjen umestitvi dopplerja v izbor razpoloľljivih metod za nadzor ploda v nosečnosti in med porodom. Potekale so zanimive razprave o smiselnosti različnih preiskav, od ultrazvoka, kardiotokografije, kliničnih meritev do pH-metrije. Kljub dokazani koristnosti je zanimivo, da slednjo dela le 5% porodniąnic v Nemčiji in le 1,5% v Italiji. Preiskave naj delajo strokovnjaki, ki to znajo (na primer doppler) in ne kar vsi vsevprek. Najboljąi vpogled v stanje ploda daje seveda smiselna kombinacija preiskav. Na koncu pa je ąe profesor Thornton iz Leedsa predstavil prve rezultate EuroGRIT ątudije. V primeru zastoja rasti ploda v maternici namreč ni jasnih kriterijev, kdaj končati nosečnost. Tehtati je treba med nevarnostjo smrti ploda zaradi insuficience placente (ob čakanju) in iatrogeno prematurnostjo z nevroloąkimi posledicami (ob sproľenem porodu). Zato so tiste z zastojem med 24. in 36. tednom nosečnosti in patoloąkimi pretoki randomizirali v skupini za opazovanje oziroma končanje nosečnosti. Do sedaj je vključenih 190 nosečnic z 212 otroki. 52% nosečnic je bilo randomiziranih v skupino za opazovanje, perinatalna umrljivost je 8%. Pri 48% nosečnic so porod takoj končali operativno, perinatalna umrljivost pa znaąa 13%, kar kaľe na boljąi uspeh ob čakanju na nedvomne znake intrauterine asfiksije. Moram povedati, da sem bil res navduąen nad tem mini-kongresom, vidimo se naslednje leto v Solunu! 




prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/