ISIS 1998, ąt.10

tako mislimo

Poletno "presenečenje"

Mateja Bulc

Da se sprememba liste pripravlja, me je prijazno obvestila prve dni letoąnjega julija farmacevtka iz ene od ąiąenskih lekarn, potem, ko je prejela moj recept za preparat ľeleza. Ker je bila očitno tudi sama neprijetno presenečena, me je poklicala, čeprav se osebno sploh ne poznava. Naątela mi je večino zdravil, ki so bila predvidena za prebukiranje na negativno listo, rekoč: "Na to vas opozarjam, da ne boste čez teden dni presenečeni in zmedeni, bolniki pa neprijetno ąokirani ob lekarniąkem okencu."

Ko je sprememba postala "pravnomočna", sem bila, kot velika večina slovenskih zdravnikov ob tem letnem času, na dopustu. Ob vrnitvi na delo mi je bilo po zaslugi prijazne magistre, veliko laľje kot mojim kolegom. Ker sem bila posvarjena, me zadeva ni presenetila in sem, če sem le naąla paralelo, bolnikom ľe takoj pisala zdravila z nove pozitivne liste, jim tako prihranila slabo voljo in odvečne poti. Kot v večini ambulant slovenske sploąne/druľinske medicine so tudi moji varovanci (dobra tretjina registrianih, pa več kot polovica stalnih obiskovalcev ambulante), starejąi od 60 let. To pomeni, da so, vsaj večinoma, nekoliko manj gibčni in da prejemajo pokojnine, ki zadoąčajo le za preľivetje.

Če bodo plačevali zdravila, ali le-teh ne bodo redno jemali (iz varčevalnih nagibov) ali pa bodo ąe bolj varčevali pri hrani in jedli ąe bolj nezdravo kot doslej: najcenejąi so krompir, svinjina in namizno vino!

In kakąi so moji strokovni pomisleki? Ker se posebej ukvarjam s hipertoniki, se resnično trudim, da poiąčem vsakemu antihipertenziv, ki mu je pisan na koľo. Včasih izberem pravo zdravilo ľe v prvem poizkusu, ąe večkrat pa traja kar nekaj časa, da sva bolnik in jaz zadovoljna z učinkom in bolnik res sprejme zdravilo. Sedaj, ko smo končno po desetih letih truda v naąi ambulanti dosegli 87 % uspeąnosti v vodenju bolnikov z zviąanim krvnim tlakom, nam čez noč administrativna sprememba (strokovno utemeljena pač ni bila!) poruąi desetletni trud. Res lepa hvala!

Ne zanikam, da slovenski zdravniki predpisujemo veliko zdravil, tudi draga zdravila. Zato namenjamo zdravniki sploąne medicine, ki smo zanesljivo največji "zapravljivci" (saj nam kolegi specialisti, če le morejo, vselej predajo to breme), letoąnjo učno delavnico za mentorje sploąne/druľinske medicine prav racionalnemu predpisovanju zdravil. Menimo namreč, da nam bo le znanje omogočilo kakovostno in varčno predpisovanje zdravil. To pa bi moralo biti vodilo tudi Zdravstvenemu svetu, kajne? 




prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/