ISIS 1998, št.7

strokovna srečanja

Poročilo iz 54. sestanka AAAAI (Ameriške akademije za astmo, alergologijo in imunologijo)

Vesna Plevnik Vodušek, Alenka Kafol

Od 13. do 18. marca 1998 je v prestolnici ZDA potekal 54. sestanek AAAAI. Washington ima ime po njegovem prvem predsedniku Georgu Washingtonu, edinemu predsedniku, ki ni živel v Beli hiši, temveč na prekrasnem posestvu Mont Vernon v bližini Washingtona.

Ob dejstvu, da pot "čez lužo" ni ravno kratka, sva si vzeli malo več časa in združili "dulce cum utile" ter poleg strokovnega izobraževanja skušali ujeti utrip življenja v mestu, se sprehodili po starem kolonialnem George Townu ter si ogledali muzeje, ki jih v tem mestu ne manjka. Polni vtisov sva se vrnili domov.

Kongres je potekal v Sheraton Washington hotelu, ki ga je mimogrede, med časom kongresa, kupila veriga hotelov Marriot - tako to gre v Ameriki.

Kongres je odprl predsednik AAAAI, prof. Gary S. Rachelefsky, pediater, ki je med ostalim tudi direktor ameriške fundacije za alergije. Lepo je bilo videti številne staroste ameriške alergije, ki so nastopali z edukativnimi predavanji in s svojimi izkušnjami bodrili in bogatili mlajše kolege. Na tem kongresu je bila prisotna večina evropskih vodilnih alergologov in imunologov z namenom, povezati evropsko in ameriško alergologijo.

Udeležencev je bilo okoli 5.000. Kljub velikemu številu pa smo se kar izgubili v številnih predavalnicah, ki jih nudi tak hotel.

V ceno kotizacije kongresa (400 USD - kar za slovenskega specialista ni malo) so bila vključena plenarna predavanja, podiplomska predavanja za specialiste ter številne splošne teme, ki so podrobneje obravnavale rezultate raziskav iz posameznih področjih alergologije in imunologije. Ostala predavanja, ki so večkrat obravnavala področje v stroki ("state of art") na posameznih področjih alergologije, so bila dostopna le z vstopnicami, ki jih je bilo potrebno rezervirati (nekatere tudi plačati) že v času prijavljanja na kongres. Žal te informacije nisva imeli in se teh predavanj nisva mogli udeležiti, ker so bila vsa mesta že zasedena. Na srečo pa sva dobili literaturo za skoraj vsa predavanja.

Poudarek kongresa je bil na edukaciji tako specializantov kot specialistov. Kot ponavadi na kogresih iz tega področja, so bile teme razdeljene na tiste, ki so obravnavale bazično imunologijo (teh je bilo nekoliko manj kot na evropskih kongresih) in na tiste iz klinične alergologije iz različnih področij.

Iz bazične imunologije so bila zanimiva predavanja, ki so obravnavala apoptozo limfocitov in možno terapevtsko kontrolo imunskega odgovora (anti IgE, DNA cepiva).

Iz področja klinične alergologije so bila številna predavanja namenjena bronhialni astmi. Veliko je bilo govora o stranskih učinkih inhalacijskih kortikosteroidov. Vsi so si bili enotni, da so glavni steber terapije bronhialne astme. Trendi razvoja novih možnosti v terapiji astme so antagonisti citokinskih receptorjev (antagonisti receptorjev levkotrienov) za terapijo lažje in srednje težke astme in inhibitorji ozinofilne proteaze.

Ena od vodilnih tem kongresa je bila posvečena diagnostiki in terapiji sinusitisov. Kar 30 % američanov zboleva za sinusitisi. Od tega jih je približno 21 % pogojenih z alergijo. O alergijskih rinitisih nič novega.

Glede imunoterapije je bil sprejet enoten konsenz med Evropsko in Ameriško akademijo za alergologijo in imunologijo, ki bo objavljen na letošnjem Evropskem kongresu iz alergologije in imunologije.

Kožnim alergijskim boleznim je bilo posvečeno veliko predavanj, predvsem iz področja kronične urtikarije in atopijskega dermatitisa.

Glede etiologije atopijskega dermatitisa ugotavljajo, da so poleg že znanih inhalacijskih in prehrambenih antigenov pomembni tudi mikrobni antigeni (stafilokoki, gljive). Od nove terapije je bil omenjen FK 506 (Tacrolimus) - to je makrolidni preparat, ki deluje kot imunosupresiv.

Ker v ZDA letno umre kar 126 ljudi za alergijo na hrano je bilo eno od podiplomskih predavanj na temo: S hrano povzročena anafilaksija. Poudarek je bil na vse večji incidenci alergije na arašide, ki pogosto povzroči anafilaktične reakcije. Od ostalih možnih povzročiteljev anafilaksije so bili omenjeni drevesni oreščki, ribe, školjke in raki, pri otrocih pa predvsem kravje mleko, jajca in v zadnjih letih vse pogosteje žitarice.

Nekaj predavanj je bilo posvečenih alergiji na zdravila, s poudarkom, da večina nezaželenih reakcij na zdravila ni alergijsko pogojenih, le majhen del le-teh pa poteka po tipu I. alergijske reakcije.

Pomembnejši alergeni, s katerimi se pogosto srečujemo predvsem zdravstveni delavci, so tudi alergeni lateksa, zato je bilo več predavanj na to temo. Kmalu bomo imeli na voljo standardiziran kožni test in hiposenzibilizacijo na lateks.

Vrhunec socialnega programa je bil "Grand event" - bogat banket, ki so ga organizirali v Nacionalnem muzeju ameriške zgodovine. Medtem ko sva se sprehajali po številnih muzejskih dvoranah sva uživali ob dobri hrani in izbrani glasbi.

Iz Amerike sva odhajali z vtisom, da je bil kongres vsebinsko bogat in strokovno zelo dobro pripravljen, predvsem pa s poudarkom na edukaciji. Za vse tiste, ki se odpravljajo drugo leto na ta kongres pa nasvet: Priskrbite si kompleten program in se že vnaprej prijavite in plačajte vsa tista predavanja, ki vas zanimajo!



prejšnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/