ISIS 1998, št.6
 

nove publikacije

Hrana lahko varuje in krepi zdravje - Ta dobra zdrava hrana

Uvodni del z utemeljitvijo problema in povzetkom zadnjih ugotovitev

V drugi letošnji Izidi smo lahko na straneh 24 in 25 prebrali zanimivo razpravo Jožice Mavčec Zakotnik o prehrani na Slovenskem ter kaj bi bilo treba narediti za njeno izboljšanje. Z raziskavo dr. Verene Koch smo namreč prvič dobili trdne podatke, ki bi morali zbuditi in vzpodbuditi vsakogar - še posebej zdravnike k bolj načrtnemu delu tudi na tem področju. Zakaj? Naj ponovim: naša prehrana je nezdrava predvsem po sestavi, pripravi in pogostnosti obrokov. Uživamo preveč kalorij, preveč maščob, sladkorja, soli, alkohola ter premalo ogljikovih hidratov, balastnih snovi, vitaminov in rudnin.

Vsi vemo, da takšna prehrana usodno pospešuje nastanek in razvoj kroničnih bolezni, prezgodnjo nezmožnost za delo in umiranje v najboljših letih. Vemo tudi, da igra nepravilna prehrana odločilno vlogo v nezdravem načinu življenja. Vendar jo je mogoče spremeniti! Ali je torej začarani krog sklenjen? Zaenkrat, žal, je - vsaj pri veliki večini! Ali smo mi sami kaj boljši? Zato moramo pomagati vsi: najprej pri sebi in svojih najbližjih, nato pa tudi po svojem znanju, položaju in odgovornostih. Osebna izkušnja in dober zgled sta predpogoje za učinkovito javno delovanje. Zato Vas vabim, da si ogledamo nov pomemben pripomoček za bolj načrtno delo na tem področju. Pravkar je namreč izšla izvirna slovenska knjiga z zgornjim naslovom.

Obsega 352 strani, format 16,5 x 24 cm, ima številne preglednice in ilustracije, pa tudi obširen pregled literature in bogato kazalo jedi. Cena je okoli 7.000,00 SIT; če je ne dobite v Vaši knjigarni, jo lahko naročite pri založbi: Kmečki glas, 1001 Ljubljana, p. p. 47 ali (24 ur) po telefonu 061 17 35 379.

Dvanajst slovenskih strokovnjakov je ob pomoči doc. dr. Božidarja Voljča in prof. dr. Dražigosta Pokorna izbralo 650 dobrih, pokrajinsko značilnih domačih jedi ter jih dopolnilo v skladu s sodobnimi prehranskimi načeli. Kjer je bilo česa preveč (na primer maščob), so zmanjšali, zamenjali za bolj zdravim in podobno. Posamezna poglavja obravnavajo kuharske tehnike; zelišča in začimbe; osnove, juhe in omake; zelenjavne jedi; stročnice; gobove jedi; ribe, morski sadeži in školjke; meso in mesne jedi; mleko in mlečni izdelki; jajčne jedi; maščobe; sadje; jedi iz moke in mlevskih izdelkov; shranjevanje živil v gospodinjstvu; sestavo in energijsko vrednost posameznih jedi.

Vendar ta knjiga ni zgolj "kuharica", zbirka receptov ali pouk o kuharskih spretnostih, ampak pomaga, da vsakdo, ki ima vsaj malo volj in veselja, lahko pripravi preproste, ne predrage in slastne - predvsem pa zdrave domače jedi. Zato pride prav v vsakem gospodinjstvu - tako v mestnem, kot tudi kmečkem (kmečki turizem), v gostiščih zdraviliščih in še marsikje. Tudi pri promociji naše Slovenije doma in po svetu!

Dušan Repovš

 
 
prejšnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/