ISIS 1998, št.6
 

strokovna srečanja

2. Schrottovi dnevi

Tonka Poplas Susič
 
Preko 90 zdravnikov splošne medicine se je zbralo v petek, 27. marca 1998, na novi Medicinski fakulteti, kjer so se v organizaciji Katedre za družinsko medicino in ZD Šiška pričeli 2. Schrottovi dnevi.

Če bi lahko jasen in lep dan zrcalil dogajanje v predavalnici, potem bi lahko rekli, da sta bila vreme in stroka to popoldne zagotovo usklajena.

Zdravniki so v prijetnem vzdušju počasi napolnili predavalnico. Klarinetisti glasbene šole Franca Šturma iz Šiške so otvorili začetek strokovnega srečanja. Doc. dr. Igor Švab, predstojnik Katedre za družinsko medicino na Medicinski fakulteti, je v uvodnem govoru izrazil zadovoljstvo nad številom udeležencev, saj je to nesporen dokaz, da je tema zanimiva in privlačna. Direktorica ZD Šiška, ga. Vida Poljanec Kolbezen, je dodala, da ni pomemben samo strokovni del zdravnikovega dela, temveč tudi človeška širina in dostojnost, ki bi naj bila prvenstvena kakovost dobrega družinskega zdravnika. Katedra kot izobraževalna institucija mora tega naučiti vsakega zdravnika, ki se bo podal na svojo zdravniško pot v ambulanto splošne medicine.

Strokovni del je bil tematsko razdeljen v tri sklope: kliničnega (nadomestno hormonsko zdravljenje), deontološko-pravnega (kako naj se izbrani zdravnik obnaša do pacienta, ki se je odločil za nemedicinski način zdravljenja) ter splošno - medicinski del, ki je zajemal problem komunikacije med bolnikom in zdravnikom v ambulanti splošne medicine.

Klinični del so oblikovali in tematsko podali vodilni strokovnjaki, ki se ukvarjajo s problemom nadomestnega hormonskega zdravljenja ter z njim povezane osteoporoze, kardiovaskularnega obolenja in karcinoma dojk: prof. dr. Helena Meden - Vrtovec, prof. dr. Andreja Kocijančič, prof.dr. Irena Keber, prof. dr. Miha Debevec. Doc. dr. Radoslav Kveder je predstavil novosti zdravljenja s humanim eritropoetinom, naš kolega Janko Čakš pa je seznanil poslušalce s pogledi, ki jih ima kot specialist splošne medicine na omenjeno problematiko. Za udeležence je bila zlasti zanimiva tema osteoporoze, kar je pokazala dinamična razprava. Vzrok zanjo je bil gotovo v izredno zanimivem načinu podana problematika in v aktualnosti le-te in upamo, da ne tudi zaradi osebnih težav, ki bi izhajale iz strukture slušateljev (-ic) po spolu in starosti.

Velikokrat se nam zgodi, da pride pacient v ambulanto in odločno pove, da se je odločil za nemedicinski način zdravljenja, od nas pa zahteva le zdravniško spremljanje in nadzor. Kako ravnati v takih primerih? Kje so meje? Kaj so pravice in dolžnosti izbranega zdravnika? O tej temi so spregovorili prim. Dušica Pleterski-Rigler, doc. dr. Jože Balažic z Inštituta za sodno medicino , g. Brane Dobnikar, dipl. prav. in predsednik Državne komisije za medicinsko etiko, akademik prof. dr. Jože Trontelj. Kljub aktualnosti problematike je bila razprava dokaj umirjena, kar je bilo verjetno posledica utrujenosti udeležencev in poznih popoldansko-večernih ur petkovega dne. Vsekakor dober opomin organizatorjem in obenem navodilo, kako v prihodnje omogočiti, da strokovno vrhunsko izbrani predavatelji lahko dajo udeležencem tisto, kar znajo tudi v diskusiji, ki pa ne sme biti po, za slušatelje, strokovno bogato nasičenem dnevu.

Tretji del Schrottovih dnevov je potekal na Katedri za družinsko medicino: razdeljeni v štirih skupinah smo poskušali biti zdravniki enkrat bolniki in enkrat strokovno neoporečni zdravniki, ki s pravilno komunikacijo med zdravniki in pacienti omogočimo, da nas le-ti zapuščajo zadovoljni. Uvideli smo, katere napake najpogosteje delamo in opredelili možne rešitve. Najbrž je umestno vprašanje ene od udeleženk, če se tudi specialisti drugih strok učijo komunikacije: komunikacije ne samo z bolniki, temveč tudi s kolegi? Če že vprašanje ne odseva slabih izkušenj na tem področju pa gotovo odpira nov nivo problema komunikacije, o katerem sicer vsi vemo, da bi moral obstajati, o njem govorimo kot o nujno potrebnem, Evropa ga pozna kot člen v verigi zdravljenja bolnika - to je komunikacija med kolegi, med zdravniki.

Optimistično razpoloženi smo zaključili sobotni del podiplomske šole in vsi vemo, da se bomo zopet srečali: ali na Učnih delavnicah ali na Srečanju skupin v osnovnem zdravstvu ali pa mogoče na 3. Schrottovih dnevih.

In kaj je bilo tisto, kar je dodatno zaznamovalo 2. Schrottove dneve? Vsekakor je bil to družabni del: ob elitno pripravljenih kulinaričnih dobrotah je sproščen klepet prehitro minil. Imeli smo tudi možnost prisluhniti mnenju vodilnih strokovnjakov iz različnih specialnosti na enem mestu. Ne nazadnje pa je to tudi bila še ena možnost srečevanja zdravnikov splošne medicine med seboj.

Na koncu se v imenu organizatorjev srečanja zahvaljujem vsem predavateljem, Hiši kulinarike Jezeršek, generalnima sponzorjema Schering AG in MSD iz Ljubljane, farmacevtski firmi Lek d.d. za finančno podporo ter Bayer pharmi za njen prispevek, seveda pa tudi vsem udeležencem, ki so s svojo prisotnostjo dali pečat 2. Schrottovim dnevom.


 
 
prejšnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/