ISIS 1998, št.6
 

strokovna srečanja

Poročilo o strokovnem srečanju in volilni letni skupščini Slovenskega ortodontskega društva
Maribor, 20. - 21. marec 1998

Marija Hribar Turk

Slovensko ortodontsko društvo je imelo tudi v mandatnem obdobju od novembra 1996 do marca 1998 svoj sedež v Mariboru. Predsednica društva je bila dr. Krista Sever Cimerman. Ob izteku mandata smo v gostoljubnih prostorih hotela Piramida pripravili dvodnevno srečanje, povezano z redno volilno skupščino. To je bilo že osemnajsto strokovno srečanje, ki ga je društvo organiziralo od svoje ustanovitve leta 1993, in peta redna volilna skupščina.

Udeleženci srečanja.

V svečanem uvodnem delu srečanja smo podelili častno članstvo prim. dr. Milanu Ježu - žal posthumno. Prim. dr. Jež, dr. medicine - specialist ortodont, je bil ustanovitelj prve ortodontske ambulante v Mariboru. Kot prvi med slovenskimi ortodonti je že leta 1971 uvedel fiksno ortodontsko tehniko kot metodo zdravljenja. Bogato strokovno znanje in izkušnje je nesebično prenašal na mlajše kolege. Slovenski ortodonti se prim. dr. Milana Ježa spominjamo z naklonjenostjo in spoštovanjem.

Strokovni program dvodnevnega srečanja je bil zastavljen tako, da bi bil v pomoč praktiku pri vsakdanjem delu.

V uvodnem predavanju nam je prof. dr. Vesna Koželj s Katedre za maksilofacialno in oralno kirurgijo Medicinske fakultete v Ljubljani predstavila funkcionalno razlago nastanka ortognatskih anomalij pri otrocih s shizami. Interdisciplinarna obravnava pacientov s shizami zahteva tesno sodelovanje maksilofacialnih kirurgov, otorinolaringologov, čeljustnih otropedov, logopedov in drugih strokovnjakov. Med prvimi, ki sodelujejo pri zdravljenju teh otok so tudi maksilofacialni kirurgi. Na Katedri za maksilofacialno in oralno kirurgijo v Ljubljani si prizadevajo, da bi pri otrocih s shizami s predoperativno čeljustno ortopedsko pripravo do operacije ustnice preoblikovali nosni petin do te mere, da bi operacija ne onemogočala neoviranega dihanja skozi nos. Nastale ortodontske anomalije so tako manjše. Po mnenju predavateljice naj ortodontsko zdravljenje takih otrok poteka na stalnem zobovju. Aparat naj bo tak, da ne jemlje jeziku prostora v zgornjem delu ustne votline, ker bi tak aparat povzročal dodatne težave pri artikulaciji, s katero imajo otroci z okvaro na nebu že tako probleme.

Predavanju je sledila živahna razprava o tej, za nas ortodonte, zelo aktualni temi. Prof. dr. Zvonimir Poje z zagrebške Stomatološke klinike je v nadaljevanju praktično prikazal, kako s togim protruzijskim labialnim lokom, ki ga je sam skonstruiral, učinkovito zdravi paciente s shizami v fazi zgodnjega menjalnega zobovja, ko sta izrasla prva zgornja molarja in centralna sekalca v pseudo progeniji.

Prof. dr. Mario Legović, ortodont z Medicinske fakultete na Reki, nam je predstavil svojo študijo "Longitudinalna analiza razvoja evgnatij in ortodontskih anomalij od mlečne do stalne denticije".

Omenjena predavatelja iz Hrvaške sta redna člana Slovenskega ortodontskega društva. Naša strokovna srečanja pogosto obogatita s svojimi strokovnim znanjem in izkušnjami.

Od 6. do 8. marca 1998 je v Amsterdamu potekala 3. delovna konferenca EURO-QUAL biomed 2. Z vsebino konference nas je seznanil prof. dr. Franc Farčnik, predstojnik Katedre za zobno in čeljustno ortopedijo Medicinske fakultete v Ljubljani, ki je član enega izmed projektnih timov EURO-QUALa. Gre za mednarodni raziskovalni program, ki ga financira Evropska gospodarska skupnost z namenom, da bi razvila in postavila sistem zagotavljanja kakovostne ortodonske oskrbe v Evropi. Predstavljena je bila zadnja (peta) delovna predloga Priročnika kakovostne evropske ortodontije, ki bi jo bilo mogoče prirejati glede na razmere v posameznih evropskih deželah. Ortodonti bi tako dobili odličen pripomoček za delo v vsakdanji praksi.

Program sobotnega dopoldneva smo posvetili primerom iz ortodontske prakse. Prof. dr. Jadranka Štefanec Papić iz Zagreba nam je zelo nazorno predstavila različne metode zdravljenja pri pacientih z retiniranimi podočniki. Izredno je bilo tudi zanimanje za primere iz prakse, ki so jih predstavili kolegi ortodonti dr. Vladimir Žura iz Karlshruhea, Nemčija, dr. Slavica Senegačnik Ratajc iz Ptuja in prim. dr. Metoda Rejc Novak iz Ljubljane, ki so zaokrožili naše dvodnevno strokovno druženje.

Vzporedno s strokovnim delom je potekala tudi 5. redna volilna skupščina Slovenskega ortodontskega društva. Izvolili smo nov upravni odbor in nosilce posameznih nalog društva. Nova predsednica je prim. dr. Metoda Rejc Novak. Sedež društva se je preselil v Ljubljano.

Novo izvoljenemu vodstvu Slovenskega ortodontskega društva želimo uspešno delo.


 
 
prejšnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/