ISIS 1998, št.6
 

strokovna srečanja

Podiplomsko izobraževanje iz anesteziologije
6. tečaj v okviru Fondation Europeenne d'Einseignement en Anesthesiologie (F.E.E.A.)

Vesna Paver Eržen, Miša Hribar Habinc

Letošnji 6. tečaj podiplomskega izobraževanja iz anesteziologije (F.E.E.A.'98), ki je potekal v dneh od 3. do 5. aprila v Kongresnem centru GH Emona v Portorožu, pomeni že šesto nadaljevanje rednega podiplomskega izobraževanja anesteziologov v Sloveniji po uveljavljenem modelu in smernicah Evropske akademije za anesteziologijo (European Academy of Anaesthesiology, EAA)in Union Europeenne des Medecins Specialistes (UEMS).

Osnovni namen teh tečajev je načrtno obnavljanje in dopolnjevanje potrebnih strokovnih znanj z novimi dognanji in s tem zagotavljanje optimalne strokovne kondicije anesteziologov. Pri svojem vsakodnevnem delu anesteziolog uporablja številne učinkovine, katerih delovanje se močno odraža na bolnikovih življenjskih funkcijah. Pri odmerjanju in dajanju učinkovin je bistveno pomembno, da z danimi odmerki in načinom dajanja doseže želeno amnezijo in analgezijo in se hkrati izogne neželenim toksičnim učinkom teh učinkovin. Zavedati se mora možnosti nastanka medsebojnih reakcij med uporabljenimi učinkovinami, kakor tudi med uporabljenimi učinkovinami in tistimi, ki jih je bolnik zaužival pred anestezijo. Pogosto mora anesteziolog med anestezijo in med operacijo uporabljati številne druge učinkovine za vzdrževanje fizioloških in zdravljenje patofizioloških funkcij pri operirancih. Ta obsežna terapevtska dejavnost zahteva od anesteziologa strnjeno znanje fiziologije, patofiziologije in klinične farmakologije.

 
Prof. dr. Dag Lundberg, predsednik Evropske akademije za anesteziologijo, se je udeležil tečaja kot predavatelj in slavnostni govornik

Tematika letošnjega tečaja so bila izbrana poglavja iz splošne in specialne farmakologije, ki za mnoge predstavlja težko in precej suhoparno študijsko snov za samostojno učenje iz strokovne literature. Zato smo še posebej zadovoljni, da nam je glede na veliko zanimanje slušateljev uspelo pridobiti za izvedbo tečaja zares kakovostne domače in tuje predavatelje. Sodelovali so ugledni profesorji in drugi strokovnjaki iz: Medicinske fakultete v Ljubljani (Inštitut za farmakologijo in eksperimentalno toksikologijo, Inštitut za fiziologijo, Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo), Oddelka za anesteziologijo, intenzivno terapijo in terapijo bolečin Učne bolnišnice Maribor, Kliničnega oddelka za anesteziologijo in intenzivno terapijo operativnih strok Kliničnega centra v Ljubljani, prof.dr.James G.Bovill iz Nizozemske, prof.dr.Dag Lundberg iz Švedske, predsednik Evropske akademije za anesteziologijo, prof.dr.Jorgen Viby Mogensen iz Danske in dr. Peter Germann iz Avstrije.

Zbrano in urejeno gradivo predavateljev smo izdali v knjigi kot zbornik predavanj iz klinične farmakologije, ki predstavlja prijazen in dobrodošel učbenik anesteziologom v klinični praksi.

Program FEEA tečajev vključuje tudi večerne strokovne razprave, ki jih vsebinsko določa in usmerja organizator tečaja.

Prvi večer je bila tema razgovora načrtovanje farmakološke klinične študije. Izpostavljen je bil velik pomen pravilne zasnove protokola za izvajanje študije, saj brez dobro zasnovanega protokola, ki zagotavlja smiselno zbiranje in obdelavo vseh potrebnih podatkov, ne more biti relevantnega zaključka študije in njene ustrezne primerljivosti. Prav zasnova protokola je ena od ključnih faz, često morda najtežji del klinične študije, a hkrati tudi porok za njen uspeh. Razpravo je vodil ugledni, svetovno znani anesteziolog-raziskovalec prof. dr. James G. Bovill. S svojim nastopom je pritegnil udeležence k živahni razpravi o številnih vprašanjih, ki zadevajo izvajanje raziskovalnih študij. Razpravljali so zlasti o etičnosti postopkov, bolnikovi privolitveni izjavi in primernosti različnih statističnih metod za obravnavo zbranih podatkov.

 
Na otvoritveno slovesnost sta se prijazno odzvala s priložnostnima govoroma državna sekretarka Ministrstva za zdravstvo, prim. dr. Dunja Piškur Kosmač, in predsednik Slovenskega zdravniškega društva prof. dr. Pavel Poredoš. Sicer so zanimiva predavanja na 6. tečaju F.E.E.A. 1998 dva dni in pol polnila dvorano Kongresnega centra v Portorožu.

Sobotni večerni razgovor je bil namenjen oceni uvajanja računalniškega informacijskega sistema za nadziranje anesteziranega bolnika v operacijski sobi. Firma Dr(ger Slovenija je predstavila t.im. "Recall" sistem, s katerim se funkcije vseh monitorjev in anestezijskega aparata povežejo preko računalnika v enoten in celovit informacijski sistem. Omogoča učinkovito zbiranje, obdelavo in shranjevanje zbranih podatkov, hkrati pa nudi veliko izbiro možnosti za njihovo prikazovanje (na zaslon, izpis). Sistem je združljiv s hemodinamskimi monitorji različnih proizvajalcev. Med drugim omogoča tudi prikaz smeri spreminjanja določenih opazovanih parametrov, in s tem spremljanje delovanja posameznih organskih funkcij. Trenutno poteka preizkus sistema v treh anestezijskih oddelkih v Evropi in na Kliničnem oddelku za anesteziologijo in intenzivno terapijo operativnih strok KC v Ljubljani. Še posebej pri mlajših kolegih je prikazani sistem vzbudil zanimanje in odobravanje. Kljub pozni nočni uri se še dolgo ni polegla razprava o številnih novih možnostih in izzivih, ki jih tak sistem prinaša v delovno okolje anesteziologa.


 
 
prejšnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/