ISIS 1998, št. 3
 

Tema

Kakovost v Zdravstvenem domu Ljubljana

Marija Ana Šalehar

1. del

    V Zdravstvenem domu Ljubljana smo že nekaj časa razmišljali o nujnosti sprememb na vseh področjih dejavnosti ZD. Zaposleni niso zadovoljni, ne vidijo perspektive v svojem delu, bojijo se, da bi zdravstveni dom razpadel, in da bi morali delovati kot zasebniki, zadovoljni niso bolniki, niti drugi klienti zdravstvenega doma. Vzrokov za nezadovoljstvo je več, najpomebnejši so čakalne dobe pri zdravniku, čakalne dobe za fizioterapevtske storitve, slaba organizacija dela in še bi lahko naštevali. Zadovoljstvo uporabnikov in zaposlenih smo ugotavljali z različnimi metodami, kot so ankete, intervjuji, pritožbe. Ko smo pridobljene podatke analizirali, smo ugotovili, da so zaposleni pravzaprav nezadovoljni z vodstvom, z medsebojnimi odnosi. Motivacija zaposlenih je v vseh pogledih slaba, saj "delo na etični pogon" počasi prihaja iz mode, nismo ga znali nadomestiti z drugačnimi oblikami. Tudi odnosi med klienti oz. uporabniki zdravstvenih storitev in zaposlenimi v ZDL niso dobri. Nekaj je potrebno spremeniti, zboljšati kakovost poslovanja ZDL, tako na področju medicinskih storitev kot na področju organizacije in managementa.

ZDRAVSTVENI DOM - HIŠA KAKOVOSTI

    Za zagotavljanje boljše kakovosti poslovanja v Zdravstvenem domu Ljubljana je vodstvo pričelo z razvojnim projektom "Zdravstveni dom - hiša kakovosti" (v nadaljevanju projekt Q). Z idejnim projektom smo pričeli jeseni 1996, s pilotsko akcijsko raziskavo v majhnem zdravstvenem domu na obrobju mesta spomladi 1997.
    Danes je merilo kakovosti zadovoljstvo uporabnika s proizvodom, storitvijo ali uslugo.

Kakovost zdravstvene dejavnosti ima tri dimenzije:

CILJI PROJEKTA Q SO:

Načrt sistema za zagotavljanje kakovosti v ZDL je zasnovan na:

ZUNANJA PODOBA PROJEKTA:

Plakat "PACIENT JE KRALJ" poudarja deset najbolj pomembnih pravic pacienta v odnosu do zdravstvene službe (Deklaracija o promociji pravic pacientov, Amsterdam 1994).

Zloženka "VI IN VAŠ ZDRAVSTVENI DOM", ki vsebuje "navodila za uporabo zdravstvenega doma".

Anketa "KAKO STE ZADOVOLJNI Z NAMI", ki jo izpolni uporabnik po obisku zdravstvene ustanove.

Anketa "PACIENT JE KRALJ - KAJ SEM PA JAZ?" - izpolnijo jo izvajalci zdravstvenih storitev. Naš namen ob tem je ugotoviti, kako zaposleni doživljajo izvajanje projekta kakovosti.

Akcija "ČAKALNICA"

    Anketa "Kako ste zadovoljni z nami" je bila anketa o zadovoljstvu pacientu z osebjem in z njihovimi storitvami. Mogoče je ugotoviti, da večina (nad 90 odstotkov) obiskovalcev zdravstvenega doma izraža pozitivne občutke ob zapuščanju ambulant in laboratorijev, podoben delež je zadovoljnih s prijaznostjo medicinskega in pomožnega osebja. Pri večini so se držali dneva in nekoliko manj ure, ko je bil pacient naročen, manj so pacienti zadovoljni z urejenostjo čakalnic (80 odstotkov). Četrtina anketiranih je želela krajše čakalne dobe in lepše čakalnice.
    Anketa "Pacient je kralj - kaj sem pa jaz?" izraža zadovoljstvo oziroma nezadovoljtsvo pri delu zaposlenih. Rezultate lahko strnemo v naslednje ugotovitve:

Rezultati ankete o zadovoljstvu zaposlenih se skoraj v celoti ujemajo s cilji projekta Q!

    Akcija "Čakalnica" je rezultat sodelovanja ZDL in prostovoljcev Društva za razvijanje preventivnega in prostovoljnega dela PROD. Izvedli smo jo pod geslom "Čakanje na zdravniški pregled naj bo bolj prijetno". Delo se je odvijalo v čakalnici šolskega dispanzerja ob čakanju bolnih otrok na pregled pri zdravniku in med čakanjem na sistematski zdravstveni pregled. Nakazala je nove smeri, kako produktivno uporabiti čas med čakanjem.

Učne delavnice za zaposlene

Učne delavnice za zaposlene so potekale vzporedno z ostalimi dejavnostmi in so obravnavale učenje komuniciranja ter poslovni bonton. Zadovoljstvo na učnih delavnicah smo spremljali s posebno anketo. Udeleženci so se odzvali na zelo prijeten način, ugodno so ocenjevali način izvedbe, organizacijo, svoje počutje na seminarju in uporabnost vsebin. Med drugim so udeleženci zapisali, naj bi te izkušenjske delavnice obiskali vsi zaposleni od vrha navzdol. Obravnavane teme so ocenili kot življenjske, bili so zelo zadovoljni z načinom podajanja.

V fazi nastajanja je projekt "Kontinuirano spremljanje delovnih postopkov in procesov" in projekt ciljanega svetovanja.

Nadaljevanje prihodnjič.



 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/