ISIS 1998, št. 3
 

iz glasil evropskih zbornic

Madžarska

Forum medicorum - strokovna priloga glasila Madžarske zdravniške zbornice

Glasilo Madžarske zdravniške zbornice Madyar orvos je izdalo revijo Forum medicorum s podnaslovom: Klinična diabetologija v vsakdanji praksi. Obsega 30 strani in je v celoti posvečena problematiki diabetesa. Avtorji posameznih člankov so priznani madžarski diabetologi. Članki in prispevki (Epidemiologija diabetesa, Diabetes pri otrocih, doma in v Evropi, Zdravstvena nega otroka z diabetesom v domačem okolju, Diabetes in nosečnost, Ne insulinski diabetes (etiopatogeneza, terapija in preventiva), Edukacija negovalnega osebja v bolnišnicah, ki delajo z diabetiki, Diabetična nefropatija, Diabetična nevropatija, Diabetična noga, Diabetična retinopatija) so namenjeni v prvi vrsti zdravnikom v osnovnem zdravstvu, njihova odlika pa je, da so pisani na taki strokovni ravni, ki je razumljiva in dovolj praktična in uporabna za vsakega zdravnika, ki se dnevno srečuje s to boleznijo.

Vir: Forum medicorum

Jože Zadravec

Madžarska zdravniška zbornica na razpotju

    Splet socialnih, ekonomskih in političnih okoliščin, ki so značilne za vzhodne države in vplivajo na zdravstvo, je prisoten tudi na Madžarskem, kar pri svojem delu občuti Madžarska zdravniška zbornica. Madžarski zdravniki se vse bolj zavedajo, da njihova zbornica nima pristojnosti, ki bi ji pripadale. Tako je za drugo leto napovedan nov zakon o zdravstvenem varstvu, pri pripravi katerega je zbornica imela postransko vlogo. Njenih strokovnih navodil niso upoštevali.
    Prevladuje mnenje, da s triletnim obstojem in delom zbornice madžarski zdravniki niso zadovoljni. Najbolj jih moti, da niso bili upoštevani kot strokovna inštitucija. Prav tako je bilo slabo sodelovanje z zdravniškim društvom. Deželni funkcionarji se niso dovolj angažirali pri njenem delu. Premalo je bilo stikov z ustavno komisijo za zdravstvo, z evropskimi zdravniškimi zbornicami na zahodu in vzhodu. Madžarska zdravniška zbornica je bila preveč izolirana in podvržena raznim političnim vplivom, kar je negativno delovalo na njeno poslanstvo. Ni imela možnosti, da bi vplivala na finančne razmere v zdravstvu, ki so največji problem dejavnosti. V zdravstvu so se ohranili neke vrste fevdalni odnosi, odnosi med zdravniki in bolniki se krhajo, nazadovanje zdravstva pogojujejo novi gospodarski odnosi, ki se razvijajo hitreje, kot se spreminjajo odnosi v zdravstvu. Slab je bil tudi pretok informacij in obveščanje javnosti o delu zdravniške zbornice. Tako je zbornica prek kratkim sprejela novo strategijo delovanja. Avtorji dokumenta ugotavljajo, da se zdravstveno stanje prebivalstva slabša, da v zdravstvu nastajajo kaotične razmere, da hitro padata ugled zdravnikov in vrednost zdravniškega dela. Zbornica želi aktivno sodelovati pri organizaciji, financiranju in kakovosti zdravstvenega varstva, aktivno delovati v parlamentu in se približati standardom zahodne Evrope. Zdravniško delo naj se pravilno vrednoti, zdravnikom naj se omogoči nadaljnja izobrazba. Potrebno je okrepiti sodelovanje z Ministrstvom za socialo naj se okrepi. V zdravstveno dogajanje naj se vključi medicinska fakulteta, v proračunu je potrebno zagotoviti zadostna sredstva za delovanje zdravstvenega sistema. Zdravniška zbornica svoje zahteve naslavlja tudi na širšo javnost.

Vir: Magyar orvos, št. 11/97.

Jože Zadravec



 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/