ISIS 1997, št. 11
 

strokovna srečanja

REDNI LETNI KONGRES SVETOVNEGA ZDRUŽENJA STOMATOLOGOV - FDI

Seul, 5. - 9. september 1997

Matjaž Rode


Slika: Kontrasti Seula.

Letošnji redni letni kongres zobozdravnikov, ki so združeni v svoje svetovno združenje - FDI - je potekal v glavnem mestu Južne Koreje Seulu, ki ima preko 10 milijonov prebivalcev. V nasprotju s pričakovanji udeležencev ni bilo toliko, kot smo jih bili v azijskem prostoru na naših svetovnih kongresih navajeni, saj je bilo vplačanih le okoli 8.000 kotizacij. Kongres je potekal v prostorih prekrasnega hotela Intercontinental in dvoranah velikega gospodarskega centra, ki leži v neposredni bližini hotela. Ob temperaturah okoli 30 stopinj Celzija zunaj in okoli 16 stopinj Celzija v dvoranah, tako, da smo bili na koncu kongresa mnogi Evropejci kar močno nahodni. Kongres je potekal v dveh vzporednih delih: stanovskem in strokovnem.

Stanovski del je potekal ustaljeno v dveh generalnih skupščinah, na katerih so delegati iz preko 100 držav, ki so predstavljali stomatološke sekcije, strokovna združenja in zbornice volili vodilne funkcionarje FDI (letos smo izvolili novega predsednika FDI za obdobje 1999 in 2000), sprejemali finančni načrt FDI, sprejemali strokovna priporočila, ki so jih pripravili strokovni eksperti pri FDI in ne preveč zagreto razpravljali. Te razprave so zame, ki se teh skupščin že kar nekaj časa udeležujem, še vedno prava šola demokratičnega parlamentarnega obnašanja. FDI pripravlja nekaj tudi za nas zelo zanimivih projektov (aids, amalgam, kakovost dela, oralni rak). Osnova dela FDI je in bo ostala, narediti vse, da bodo znanstveni dosežki čim prej uporabni za praktikusa in si prizadevati, da bo zobozdravnikom prešlo v kri, kako pomembno je stalno polniti profesionalne baterije pri tem pa tudi skrbeti, da take baterije polnijo tudi drugi člani v njegovi skupini. Eden od vabljenih predavateljev je prikazal sodoben koncept organizacije dela v zobozdravniški ordinaciji in pri tem poudaril, da za uspešno delo ni dovolj samo dobro strokovno usposobjen zobozdravnik, ampak tudi ustrezno izobražena in motivirana zobozdravniška skupina. Amerikanci so tudi ponovno prikazali način, kako svoje člane lahko nadzirajo, če se udeležujejo strokovnih srečanj. Belgijci so prikazali model stimuliranja svojih članov na strokovnih srečanjih, ki so postala obvezna oblika podiplomskega izobraževanja. Celo Švicarji so v profesionalni vsakdan vnesli na leto 80 ur obveznega strokovnega izobraževanja svojih zobozdravnikov.

Predstavniki evropskih držav in Izraela so se zbrali na posebnem sestanku regionalne organizacije - ERO - in na kratko poročali o stanovskih problemih v svojih državah. Izraelci se soočajo z težavami, ki tudi nam niso popolnoma nepoznane. V njihovi državi je lahko lastnik zobozdravniške ordinacije vsak, ki ima za nakup dovolj denarja. Tak zakon je vnesel veliko slabe volje med izraelske zobozdravnike, ki pa pričakujejo, da bodo v parlamentu to neumnost kmalu opravili. Prav na letošnji skupščini FDI so si zato preskrbeli mnenje vodilnih v FDI, da naj bo lastnik ordinacije samo zobozdravnik. Nemškim kolegom pripravljajo uradniki vedno nova neprijetna presenečenja na področju zobozdravstva. Zavarovalnica bo v letu 1998 prenehala vračati denar za stomatoprotetično rehabilitacijo, tako da bodo Nemci morali plačevati v celoti skoraj vse protetične nadomestke. Seveda pacienti vedo, da je to volja zavarovalnice (politike) in ne zobozdravnikov! Velika zmeda s plačevanjem zobozdravniških storitev vlada na Portugalskem, saj država priznava zelo nizke cene (nekam zelo znano zveni, ali ne), zato največ zobozdravnikov noče podpisati sporazuma z državno zavarovalnico, ampak to raje naredi z nekaterimi zasebnimi. Pri tem pa imajo Portugalci še vedno veliko problemov z zobozdranviki iz Brazilije, ki so tudi državljani Portugalske in nekateri uveljavljajo diplome, ki jih niti Brazilija sama ne priznava. Belgijci so za študij stomatologije uvedli "numerus clausus" in tako se tendenca zapiranja vrat za študij stomatologije po Evropi nadaljuje.

Poleg tega stanovsko-organizacijskega dela kongresa, ki so se ga udeleževali samo delegati iz držav članic FDI (iz Slovenije sva bila v delegaciji prim. dr. Janez Vrbošek in prof. dr. Matjaž Rode) je bil ostalim udeležencem namenjen del kongresa naravnan izrazito strokovno. Vabljeni predavatelji iz vsega sveta so na plenarnih sejah, ki so bile simultano prevajane v več svetovnih jezikov, pripravili preglede najnovejših dognanj na posameznih področjih stomatologije in nakazali trende razvoja. V prostorih trgovskega centra je bila organizirana tudi ne preveč obsežna dentalna razstava.

Kot vedno je kongres prehitro minil. Vsaj za člane delegacij je zmanjkalo časa, da bi si lahko podrobneje ogledali Seul, ki je predvsem betonska džungla širokih avenij, po katerih se 24 ur na dan vali ogromna množica avtomobilov, ki so pretežno domače proizvodnje pa zato nič manj sodobni. Med betonskimi nebotičniki so sem in tja ohranjeni templji in kraljeve palače, ki dajo slutiti, kako bogato zgodovino ima korejski narod.



 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/