ISIS 1997, št. 10
 

delo zbornice

Zapisnik 6. seje izvršilnega odbora po 27. skupščini, ki je bila 26. junija 1997 na Mestnem trgu 24, Ljubljana

 

Dnevni red:

 
  1. Pregled in potrditev zapisnika 27/5. seje izvršilnega odbora
  2. Obravnava poročila o spoštovanju Pravilnika o zdravniški tarifi
  3. Storilnost in normativi - prva obravnava
  4. Obravnava primera dr. C.P.
  5. Razno
 

K 1

Zapisnik 27/5. seje izvršilnega odbora se v predloženi vsebini potrdi. Dogovorimo se, da bo izvršilni odbor zavzel svoja stališča v zvezi z Zakonom o zdravnikih na naslednji seji, 17. 7. 1997.
 

K 2

Dr. Dernič je povedal, da je 45 kolegom poslal pismo, s katerim naj bi Zbornica dobila odgovor na vprašanje o spoštovanju zdravniške tarife. Zbornica je prejela 9 odgovorov, iz njih je razbrati različne položaje v katerih se znajde zdravnik pri uveljavljanju zdravniške tarife za svoje delo (npr. možnost uveljavljanja zdravniške tarife za tretjinsko zaposlene predavatelje). Izvršilni odbor je zavzel stališče, da morajo Zbornica in zdravniki vztrajati pri veljavnih zdravniških tarifah. Skladno z določili pravilnika predsednik opozori zdravnike na spoštovanje tarife.
 

K 3

Dr. Cukjati je poročal, da je prišlo precej odgovorov na poslano gradivo. Predložil je tudi dodatno, oz. novo tabelo, ki kaže na (ne)uskladitev z RSK-i in sekcijami SZD. Dr. Dernič je poudaril, da se v praksi pojavljajo tudi drugačne številke, na primer manjše število storitev v določenem času. Predsednik je menil, da je potrebno bolj poudariti delo na primarnem nivoju. Zato splošne in drugi zdravniki v primarnem zdravstvenem varstvu potrebujejo dovolj časa za kakovostno in celovito obdelavo bolnika, pred napotitvijo na nadaljnje diagnostične in kurativne postopke. Izvršilni odbor sklene, da Zbornica pripravi svojo razvrstitev v ambulantni specialistiki, odbor za strokovno-medicinska vprašanja za nasledno sejo izvršilnega odbora pripravi razvrstitev v specialističnih ambulantah (za ambulanto kirurgijo, pediatrijo,...). OSM naj gradivo do 14. 7. 1997 dostavi dr. Cukjatiju. Prav tako naj pripravi normative odbor za zobozdravstvo. V zvezi s sprejemanjem Aneksa št. 2 k Dogovoru Zbornica vztraja pri svojem predlogu normativov v zobozdravstveni dejavnosti - tudi v arbitražnem postopku.
 

K 4

Dr. Cukjati je predstavil sporen primer pri zdravniku dr. C.P., pri čemer je podal naslednja stališča: v zapisnikih o opravljanjem nadzoru ZZZS ne bi smelo pisati, da zdravnik uporablja prerazkošno diagnostiko, komisija ZZZS črta klinični preplet pacienta v smislu, da je šlo za delni pregled. V kolikor je pregled "b.p.", ni nujno, da zdravnik vpiše v zdravstveni karton vse posamične procedure, diagnostike, opravljene pri pacientu; dokumentacija je predvsem namenjena diagnostiki in terapiji. Nadzorna komisija ZZZS v posameznih primerih ugotovi, da zdravnik piše preveč receptov, bolniške, ..., kar pomeni, da se ZZZS že spušča v strokovno presojo posameznega zdravnika, kar ni dopustno. Pri tem je potrebno poudariti, da so interna navodila zdravstvene zavarovalnice korektna. Prof. Horvat meni, da zavod lahko na nek način nadzoruje, kako se porablja zdravstveni denar. Predsednik dr. Bitenc je povzel glavno vsebino štirih vrst nadzora v zdravstvu, pri čemer je povedal, da, v kolikor zdravnik napiše status bolnika na kratko, to ne sme imeti finančnih posledic pri nadzoru ZZZS. Dr. Cukjati je posebej poudaril, da je zgoraj navedeno mnenje mnenje odbora za zasebno dejavnost, ki ga je posredoval izvršilnemu odboru v potrditev. Dr. Možina je menil, da je glede na velikost zavarovalnica dobro usposobljena za nadzor na svojem področju, možno pa je tudi, da pri tem njeni zdravniki opazijo tudi kakšno stvar, ki bi bila lahko morda predmet strokovnega nadzora. Pri tem je treba seveda posebej poudariti, da se zavarovalnica ne sme že v zapisniku, oz. tudi kje drugje spustiti v oceno strokovnosti zdravnikovega dela, lahko pa na morebitno nestrokovnost le opozori, oz. skladno z zakonskimi določili, zahteva strokovni nadzor. Zbornica mora z zavodom konstruktivno sodelovati, seveda pod pogojem jasnih zakonskih osnov. Dr. Dernič je poudaril, da ne sme priti do tega, da se začne zdravstvena dokumentacija prilagajati ciljem finančnega nadzora.

Po daljši razpravi o navedeni problematiki je izvršilni odbor sprejel naslednje sklepe:
 

  1. Nadzorni zdravniki ZZZS imajo pravico vpogleda v zdravstveno dokumentacijo pacienta.
  2. Način opisa izvršene zdravstvene storitve ne more biti podlaga za morebitno sankcijo ZZZS.
  3. Nadzorni zdravniki ZZZS v svojih zapisih o finančnem nadzoru ne smejo dokumentirati domnevno nestrokovnega dela zdravnika.
  4. ZZZS lahko v vseh primerih, za katere tako meni, poda Zbornici pobudo oziroma zahtevo z naročilom za strokovni nadzor.
  5. Zbornica naj se dogovori z ZZZS za korektno sodelovanje na področju nadzorov.
 

K 5

 
  1. Predsednik dr. Bitenc je poročal o obisku predstavnikov Svetovne banke v Sloveniji. V medsebojnih dogovorih med Zbornico in Svetovno banko, kot tudi na širšem pogovoru med Zbornico, Svetovno banko, Ministrstvom za zdravstvo, Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Združenjem zdravstvenih zavodov Slovenije, Lekarniško zbornico in predstavnikom zavarovalne družbe Adriatic, je Zbornica ugotovila, da imata ona in Svetovna banka zelo podobna, celo enaka stališča do mnogih ključnih razvojnih vprašanj slovenskega zdravstvenega varstva. Zbornica je predstavnikom Svetovne banke izročila tudi Strategijo delovanja Zbornice, ki jo je sprejela Skupščina na svoji zadnji seji.
  2. V zaključni fazi so uskladitve temeljnih vprašanj koncesijskega razmerja med koncedentom in koncesionarjem. Pričakujemo, da bomo z Ministrstvom za zdravstvo in Združenjem zdravstvenih zavodov uskladili določila še v mesecu juliju.
  3. Na sestanku E.F.M.A. je bilo potrjeno, da bo redna konferenca te organizacije leta 2000 v Ljubljani. Zdravniška zbornica mora na dokument te organizacije pripraviti svoje stališče in pripombe, ter jih predstaviti na naslednjem zasedanju, marca 1998.
  4. Zapleta se uveljavitev pravilnika o vsebini in poteku sekundarij, saj Zbornica še vedno ni prejela dokončnih stališč ministrstva. Z ministrom dr. Jerebom je bil opravljen uskladitveni sestanek, skupna ugotovitev je, da je večina pripomb strokovnih služb ministrstva redakcijske narave.
  5. Prof. Farčnik je seznanil izvršilni odbor, da je imel odbor za zobozdravstvo dne 18. 6. 1997 v Mariboru svoj redni sestanek Med drugim je obravnaval tudi vprašanje mreže. Na sestanku so zelo konstruktivno sodelovali tudi predstavniki ZZZS. Prav tako je prof. Farčnik seznanil izvršilni odbor o obisku predstavnikov Stomatološke zbornice Hrvaške. Obisk je bil konstruktiven in je potekal v prijateljskem ozračju. Skupna ugotovitev tega sestanka je, da se obe zbornici srečujeta s podobnimi vprašanji, zato smo se dogovorili o medsebojni izmenjavi internih aktov zbornic in drugih pomembnih dokumentov, ki vplivajo na položaj in delo zobozdravnikov.
Zapisal Brane Dobnikar, dipl. prav., generalni sekretar Zbornice

Zapisnik 7. seje izvršilnega odbora po 27. skupščini, ki je bila 24. junija 1997 v Gornjem Gradu

 

Dnevni red:

 
  1. Potrditev zapisnika 27/6. seje izvršilnega odbora.
  2. Finančno poslovanje Zbornice v obdobju od 1. 1. 1997 do 30. 6. 1997.
  3. Zakon o zdravnikih - stališča Zbornice.
  4. Predlog sprememb in dopolnitev pravilnika o vsebini in poteku sekundarijata.
  5. Opravljanje zobozdravstvene dejavnosti višjih dentistov.
  6. Financiranje pripravniškega staža zobozdravnikov.
  7. Pobuda za aktualizacijo nekaterih perečih problemov v zobozdravstvu.
  8. Seminar za kandidate zasebne prakse.
  9. Razno:
    1. zdravstveno varstvo v turistični sezoni v občini Piran,
    2. opredelitev do pobude za ustanovitev posebnega sklada.

 

K 1

Dogovorimo se, da se v Izidi objavijo le že potrjeni zapisniki - čistopis. Zapisnik 27/6. seje se sprejme, s popravkom, da se pri 4. obravnavani točki v drugem odstavku zapisa, drugi podtočki besedilo "sme biti nadziran in kot tak razlog" nadomesti z besedilom "more biti podlaga".
 

K 2

G. Dobnikar je predstavil poročilo o finančnem poslovanju Zbornice v prvem polletju letošnjega leta. Finančni rezultat je v celoti ugoden, glede prihodkov moramo vložiti še več napora za dosledno plačevanje članarine, gibanja pri odhodkih so v smeri zmanjševanja materialnih stroškov. Ker so v drugi polovici leta načrtovani nekateri izdatki in dejavnosti, ki jih v prvi polovici leta ni bilo, je pričakovati, da bomo leto 1997 zaključili s pozitivno ničlo. Izvršilni odbor sprejme poročilo o finančnem poslovanju v obdobju I. - VI. 1997.
 

Sklep:

 
  1. Prihodki v obdobju od 1. 1. do 31. 6. 1997 so znašali 98.034.334,77 tolarjev.
  2. Odhodki v obdobju od 1. 1. do 30. 6. 1997 so znašali 83.373.727,05 tolarjev.
  3. Presežek prihodkov je znašal 14.660.607,72 tolarjev in se ga prenese v drugo polovico leta za tekoče poslovanje.
 

K 3

Izvršilni odbor je zavzel stališče, da je potrebno v zakon o zdravnikih ponovno vključiti tarifni del, ki so ga poslanci Državnega zbora v prvem branju črtali. Prav tako se je opredelil do mnenj in pripomb, ki jih je na zakon podala Služba za zakonodajo Državnega zbora. Predloge se po uskladitvi posreduje ministru za zdravstvo.
 

K 4

Skupščina Zbornice je na svoji zadnji seji sprejela nov pravilnik o vsebini in poteku sekundarijata. Skladno z zakonskimi določili je bil pravilnik posredovan v soglasje ministru, pri čemer so njegove strokovne službe pripravile 19 pripomb na pravilnik. Zbornica je na te pripravila ustrezne odgovore in opravila dva usklajevalna sestanka z ministrstvom. Predlagane spremembe in dopolnitve pravilnika o vsebini in poteku sekundarijata, ki jih je pripravila strokovna služba Zbornice, izvršilni odbor potrdi. Ugotavlja, da gre predvsem za redakcijske spremembe, tako, da je Zbornica dosegla namene in cilje celotnega pravilnika.

Opravi se korespondenčna seja skupščinskega sveta za potrditev sprememb pravilnika in izvedba korespondenčne seje skupščine.
 

K 5

Prof. Farčnik je predstavil probleme, s katerimi se srečujejo višji dentisti (zlasti, če bi hoteli delati kot zasebniki) ter odgovore na vprašanja višjih dentistov. Pripravljeno pismo se posreduje Društvu višjih dentistov.
 

K 6

Problematika plačila zobozdravnikov pripravnikov je aktualna že dlje časa. Dosedanji napori Zbornice za ureditev še niso obrodili sadov. Vprašanje in zahteva po ureditvi se postavi ministru za zdravstvo in se mu posreduje pripravljeno pismo, ki se objavi tudi v Izidi. Ministrstvo je Zbornica že seznanila z zahtevami, nazadnje na sestanku za program pripravništva za poklic zobozdravnik, ki je bil dne 17. 7. 1997 na ministrstvu za zdravstvo. Na njem so bili sprejeti naslednji zaključki (še nepotrjeni):
 
  1. Ministrstvo za zdravstvo lahko išče vse možne poti za ureditev plačila pripravnikov zobozdravnikov med opravljanjem pripravniškega programa s končnim ciljem rešitve problema na enak način, kot velja že sedaj za zdravnike sekundarije.
  2. Ugotovljeno je bilo, da je pred podelitvijo licence potreben preizkus usposobljenosti pri Zdravniški zbornici Slovenije.
  3. Vsi, ki so zaposelni na področju zdravstvenega varstva (slovenski in tuji državljani), ne morejo opravljati dela v zbozdravstvu brez ustrezne licence in tudi ne brez ustreznega dovoljenja za to delo.
  4. Preveriti je potrebno vse možnosti, da bi delovanje in zaposlovanje zdravstvenih delavcev v različnih podjetjih in družbah ter pri zasebnikih uredili tako, da bi jih lahko nadzirali in v primeru kršitev tudi ukrepali.
  5. Osnutek programa pripravništva in vsebino ter potek strokovnega izpita za poklic zobozdravnik bo predstavnik Stomatološke klinike v sodelovanju z Zbornico prof. dr. Nenad Funduk, dr. stom. pripravil do 15. oktobra 1997.
 

K 7

Prof. Farčnik je podrobneje obrazložil, zakaj je bila sklicana seja odbora za zobozdravstvo še pred sejo izvršilnega odbora. Na tej seji so bila obravnavana vprašanja, ki jih je zastavil Živo Bobič, dr. stom. Odbor za zobozdravstvo je sprejel sklep, da se tematika sestanka predstavi izvršilnemu odboru. Gre za vprašanja, kaj je bilo do sedaj narejenega pri Zbornici na področju zobozdravstva ter mnenje dr. Bobiča, da se Zbornica premalo ukvarja s tem področjem, in da on ni dovolj informiran.

Izvršilni odbor se je seznanil z obširnim zapisnikom sestanka odbora za zobozdravstvo ter ocenil, da dejavnost in delo odbora potekajo skladno z nalogami, ki izhajajo iz strategije. Sklenil je tudi, da se bo Zbornica posebej posvetila tudi preganjanju črne prakse, v okviru njene pristojnosti, ter da se ena od septemberskih sej posebej nameni izdelavi natančnega načrta za odločno ukrepanje (kdo, kaj, kako).
 

K 8

Dr. Cukjati je predstavil okvirni vsebinski program za jesenski seminar za zasebnike. Nosilci izvedbe seminarja so člani IO. K sodelovanju se povabi zunanje sodelavce. Pri izvedbi seminarja se predvidi tudi razstavni prostor za ponudnike računalniških programov za zasebnike ter drugih potencialnih ponudnikov določenih storitev, zanimivih za udeležence seminarja.
 

K 9

 
  1. Dr. Dernič je predstavil problematiko zdravstvenega varstva v turistični sezoni v občini Piran. Izvršilni odbor se je seznanil s situacijo (ko je večji obisk pacientov v turističnih krajih).
  2. V zvezi s pobudo za ustanovitev sklada za štipendiranje otrok pokojnega dr. Kokalja izvršilni odbor sklene, da se skladno z akti Zbornice takoj dodeli ustrezna pomoč. Za jesensko sejo skupščine Zbornice se pripravi sprememba obstoječega pravilnika, pri čemer se predvidi ustanovitev sklada za štipendiranje otrok pokojnih zdravnikov. Dr. Dernič pripravi odgovor pobudnikom za ustanovitev sklada.
  3. Dr. Bitenc je seznanil izvršilni odbor o vsebini sestanka, ki ga je imelo vodstvo Zdravniške zbornice z vodstvom ZZZS. Z vodstvom zavarovalnice smo se dogovorili, da se čimprej skliče sestanek med odborom za zobozdravstvo in ZZZS na temo plačevanja zobozdravstvenih storitev; nadalje bo Zbornica predlagala svojega predstavnika v projektni svet, ki bo nadzoroval poskusno uvedbo kartice zdravstvenega zavarovanja v Krški regiji; v septembru bosta ZZS in ZZZS na skupnem obisku nekaterih inštitucij na Nizozemskem; uskladili smo vsebino čakalne knjige, ki naj bi se nanašala sedaj na konkretnega zdravnika, ne na oddelek ali kliniko; ZZS in ZZZS se skupaj lotita študije, katere rezultat naj bi bil postavitev novih storilnostnih normativov; zato bosta v mešanih skupinah obiskala referenčne ambulante po Sloveniji (kot anonimna anketa) za pridobitev podatkov.
  4. Dr. Bitenc je obvestil IO, da je ZZS postala pridružena članica C.P. (Stalnega komiteja evropskih zdravnikov), ki je posvetovalni organ EU za področje zdravstva. Sestanka organizacije, ki bo 26. in 27. 9. 1997 se udeležita dr. Bitenc in dr. Možina.
  5. Inštitut za sodelovanje med javnim in zasebnim sektorjem iz Washingtona organizira v avgustu šolo - delavnico na temo "Sodelovanje med javnim in zasebnim sektorjem v zdravstvu - tržno oblikovan pristop". Delavnice se udeleži g. Dobnikar.
  6. Dr. Židanik je dal pobudo, da se opravijo dejavnosti za evidentiranje kandidata za izvolitev v Državni svet - ZZS in SZD uskladita kandidiranje.
  7. Dr. Bitenc je seznanil izvršilni odbor, da je bil pred nekaj dnevi dokončno podpisan sporazum o realizaciji delne denacionalizacijske odločbe za prostore na Dalmatinovi 10 s prof. dr. Poredošem ter overjen pri notarju. Skladno s finančnim načrtom za leto 1997 in sklepi skuščine se dobljeni prostori adaptirajo in vselijo.
  8. Izvršilni odbor imenuje prim. Vinka Ravnikarja, dr. med. za predstavnika ZZS na Dnevih športne medicine Slovenije - VII.
  9. Dr. Cukjati je predstavil stanje poogajanj za aneks k Področnemu dogovoru za zasebno dejavnost. Izvršilni odbor sprejme predlagana stališča, ki so priloga zapisniku.
Zapisal Brane Dobnikar, dipl. prav., generalni sekretar Zbornice

Soglasja

Zdravniška zbornica Slovenije priznava kot strokovno izpopolnjevanje udeležbo na spodaj navedenih strokovnih srečanjih, in jih bo v smislu 71. člena in 2. točke 85. člena Zakona o zdravstveni dejavnosti (Ur. l. RS, št. 9/92) ter 6. člena Pravilnika o podeljevanju, podaljševanju in odvzemanju dovoljenja za samostojno opravljanje dela zdravnikov oziroma zobozdravnikov, upoštevala pri podaljševanju licence:
 

 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/