ISIS 1997, št. 10
 

aktualno

Problematika mobilne telefonije v delovnem in bivalnem okolju

Rajko Črnivec
 

1.0. Uvod

Problem možnega škodljivega delovanja mobilne telefonije pri nas in v svetu je večplasten, prisoten tako v delovnem okolju (civilni sektor: delo, promet, šport; vojaški sektor; policijski sektor), kot v vsakdanjem bivalnem okolju in zahteva pri reševanju interdisciplinaren pristop tako zdravstvenih kot nezdravstvenih strokovnjakov in državnih upravnih organov.

V civilnem sektorju je kompleksno varstvo delavcev (tehnično, zdravstveno, družbeno pravno in psihosocialno) pri proizvodnji, servisiranju, distribuciji in uporabi mobilne telefonije, splošno urejeno v sklopu zakonodaje o zdravstvenem varstvu delavcev (7, 8, 12). Kompleksno zdravstveno varstvo (aktivno, pasivno) na primarnem in sekundarnem nivoju izvajajo izbrani zdravniki (tudi medicinci dela) v osnovni zdravstveni dejavnosti in odvisno od patologije specialisti različnih specialnosti v ambulantno specialistični, hospitalni in zdraviliški dejavnosti. Na terciarnem nivoju v RS ni interdisciplinarnih raziskovalno-razvojnih projektov o škodljivih učinkih mobilne telefonije na zdravje, življenje in zmožnost za delo delavcev (ni kompleksnih analiz in zdravstvenih ocen delovnih mest in retrospektivno - prospektivnih klinično-epidemioloških raziskav o zdravstveni ogroženosti delavcev od subceličnega do epidemiološkega nivoja, ni ergonomskega pristopa k reševanju te problematike).

V svetu, zlasti v Nemčiji, potekajo študije o eventuelnih škodljivih učinkih visoko frekventnih elektromagnetnih valovanj (polj) mobilne telefonije na uporabnikih kot eksperimenti o vplivu teh polj na DNA virusov in bakterij (1, 5). Študij o kumulativnih škodljivih učinkih mobilne telefonije na zdravje in zmožnost za delo uporabnikov še ni. Vendar škodljivo ne delujejo le eletromagnetna polja.
 

2.0. Namen prispevka

Osnovni namen prispevka je opozoriti slovensko javnost, še posebej slovensko medicino dela, na problematiko možnih škodljivih nekumulativnih in kumulativnih učinkov pri naraščajoči uporabi mobilne telefonije v poklicnem in nepoklicnem življenju, ki zahteva interdisciplinaren pristop pri proučevanju in reševanju. (Slika)
 

3.0. Možni škodljivi učinki mobilne telefonije pri delu

Uporabnik mobilne telefonije je pri delu (prometu in športu), najprej iz postavljen elektromagnetnim poljem (frekvence 900 do 1750 MHz), ki lahko škodljivo vplivajo na živčevja (lahko motena kognitivna sposobnost: koncentracija, spomin, pozornost, analitski, asociacijski procesi v možganih). Med samim dolgim pogovorom je občasno izpostavljen ekstraauralnemu škodljivemu učinku zvoka telefona (jakost nad 50 dBA), ki lahko poškoduje neurohumoralni sistem: motena psihomotorika, utrujenost, razdražljivost, simpatikotonija - zvišan krvni tlak, zvišane vrednosti estradiola, kortizola, celotnih holesterolov, fibrinogena, viskoznosti plazme, števila trombocitov, znižane vrednosti HDL-holesterola, antitrombina III, testosterona v krvi Vsi ti elementi vplivajo na razvoj ateroskleroze z možno posledično zlasti koronarno, cerebralno, renalno oziroma sistemsko žilno okvaro, ishemijo, nekrozo, invalidnostjo in umrljivostjo (skrajšana pričakovana življenska doba) (2, 4). Odvisno od situacije (delovišče, poligon, vozilo itd.) ekstraauralne učinke zvoka telefona lahko poveča moteči ropot okolja. V povezavi z intenzivnostjo, pogostostjo in trajanjem delovanja uporabniku lahko povzroči dodatne akutne ali celo kronične auralne učinke. Odvisno od delovne situacije (psihosenzorna, fizična aktivnost), delovne izmene (dnevna, nočna), namena in vsebine informacij (ugodne, neugodne, potreba po hitri in racionalni aktivnosti), mobilna telefonija za uporabnika v večini primerov pomeni psihični (emocionalni) stres. Posledično naraste adrenalin v plazmi in urinu (adrenalin predvsem preko beta 1 adrenergičnih receptorjev izzove pozitivno kronotropno, dromotropno in inotropno delovanje srca, preko beta 2 adrenergičnih receptorjev v gladki muskulaturi bronhijev povzroči bronhodilatacijo, v maščobnih celicah pa sproži lipolizo) (6, 11). Pri emocionalnem stresu je telo marsikdaj napeto, mišice so torej aktivne (zlasti izometrična pa tudi dinamična mišična obremenjenost), zato je pogosto povečana tudi vrednost noradrenalina v plazmi in urinu (noradrenalin zlasti preko alfa receptorjev oži arteriole, sproži glikogenolizo v jetrih, zmanjša sproščanje inzulina in zavira peristaltiko prebavnega trakta) (6). Noradrenalin je mediator pri večini postganglijskih simpatičnih preklopih in v mnogih sinapsah CŽS, zlasti v hipotalamusu. Razmerje NA:A je 4:1. Kateholamini kot odraz simptomatiko adrenalne aktivnosti sledijo cirkadianemu ritmu. Koncentracija je najvišja med 11. in 15. uro, najnižja pa med 23. in 1. uro zjutraj. Vrednosti kateholaminov med delom so primerljivi z vrednostmi med mirovanjem (11).

Uporaba mobilne telefonije med vožnjo lahko poveča tveganje nezgod v prometu (lahko motena interakcija: voznik - vozilo - cestišče).
 

4.0. Proučevanje učinkov mobilne telefonije v svetu

Nemške študije zajemajo učinke visokofrekvenčnih elektromagnetnih polj (frekvence od 900 do 1750 MHz) mobilnih telefonov na ljudi. Pri tem niso zasledili sprememb v električni aktivnosti možganov (EEG), ne izključujejo pa možnosti zmanjšanja koncentracije pri delu (kognitivna sfera). Eksperimenti na virusih in bakterijah zaenkrat niso dokazali sprememb na DNA. Kumulativni škodljivi učinki zaenkrat niso proučeni, zato niso izključeni (1). Druge študije ne izključujejo možnih karcinogenih učinkov (možganski in drugi tumorji).
 

5.0. Možni škodljivi učinki mobilne telefonije v vsakdanjem življenju

Pri uporabnikih so možni podobni škodljivi učinki kot pri delu, odvisno od pogostosti, trajanja in mesta uporabe. Uporabniki mobilne telefonije pogosto povzročajo psihični stres pri neuporabnikih, bodisi v domačem okolju, vozilu ali na javnih mestih. Psihični stres umetno zviša adrenalin, v primeru fizičnega ukrepanja se zviša še nordrenalin v plazmi in urinu z vsemi možnimi posledicami. V svetu se zato že pojavljajo napisi, na katerih javnih mestih (restavracije, kinodvorane, opere, gledališča itd.) je uporaba mobilne telefonije prepovedana, oziroma so opredeljeni posebni prostori, kjer ne motijo okolice. Zasvojenost z mobilno telefonijo pri uporabnikih še ni proučena (neracionalna in pretirana uporaba za vsako ceno).
 

6.0. Zaključek in predlogi

Hitro razvijajoča se mobilna telefonija pri nas in svetu na eni strani pomeni velik napredek v mobilnem prenosu informacij, torej na področju komunikacij, na drugi strani pa pomeni možne škodljive nekumulativne učinke na zdravje. Problem možnega škodljivega delovanja mobilne telefonije v delovnem in bivalnem okolju je večplasten (visokofrekvenčna elektromagnetna polja, psihični in posredno fizični stres, ekstraauralni učinki zvoka telefona, vpliv na varnost v prometu, psihični stres pri ljudeh - neuporabnikih v bližini telefonije itd.)

Tudi v RS bo potrebno problematiko proučevati interdisciplinarno v smislu:

A. Poglobljenega proučevanja zdravstvenega stanja in zmožnosti za delo delavcev, ki uporabljajo mobilno telefonijo v civilnem (zasebni, javni), vojaškem, policijskem sektorju. Potrebni bodo specialni preventivni zdravstveni pregledi (obseg in vsebina pregleda sta v skladu z zahtevami, obremenitvami in škodljivostmi pri delu, odzivnostjo delavcev in veljavno našo oziroma tujo zakonodajo) ter analize ravni in dinamike kazalcev negativnega zdravja delavcev.

B. Večstopenjske analize in zdravstvene ocene najbolj kritičnih delovnih mest v mobilni telefoniji: delavec v proizvodnji (kontroli) mobilnega telefona, serviser, prodajalec, uporabnik - menedžer, poklicni voznik - taksist, poklicni gasilec, poklicni voznik - reševalec, poklicni reševalec (gorski in drugi), ustrezni uporabniki v vojaškem in policijskem sektorju.

C. Republiške interdisciplinarne retrospektivno - prospektivne primerjalne klinično - epidemiološke raziskave o škodljivih učinkih mobilne telefonije na življenje, zdravje in zmožnost za delo delavcev kot nepoklicnih uporabnikov. Pozorno bo potrebno proučiti nekumulativne in kumulativne škodljive učinke visokofrekvenčnih elektromagnetnih polj, ekstraauralnih učinkov zvoka telefona, psihičnega in posredno fizičnega stresa. Zajela naj bi civilni (poklicni in nepoklicni), vojaški in policijski sektor. Raziskavo naj bi pripravil Klinični center ob sodelovanju z ustreznimi republiškimi zdravstvenimi in nezdravstvenimi raziskovalnimi inštitucijami ter s sodelovanjem lokalnega nivoja. Raziskavo naj bi financirali tako proizvajalci kot distributerji in uporabniki mobilne telefonije ter republiški proračun: Ministrstvo za znanost in tehnologijo, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, Ministrstvo za promet in zveze, Ministrstvo za zdravstvo, Ministrstvo za obrambo, Ministrstvo za notranje zadeve.

Raziskavo bi veljalo vključiti v ustrezni mednarodni projekt in s tem pridobiti sredstva iz ES programa "Zdravje in varnost pri delu".
 

Okvirna literatura:

1. Ajnwojner S.: Studien zum Gesundheitsrisiko von Mobiltelefonen. Deutsches Arzteblatt 93, Heft 51-52, 1996: B-2667

2. Babisch W., Ising H.: Traffic noise and Cardiovascular Risk. The Cooerphilly Study. First Phase Outdoor Noise Levels and Risk Factors. Archives of Environmental Health, 43, 1988: 407-414

3. Buckton K.E., H.J. Evans: Methods for the Aanalysis of Human Chromosome Aberrations. WHO, 1973

4. Črnivec R.: Škodljivi učinki fizikalnih faktorjev delovnega okolja. Klinični center v Ljubljani Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa Ljubljana, Razširjene teze, 1997: 1-103

5. Jorg M. et al: Elektromagnetische Felder und Krebserkrankungen im Kinderalter. DA 38, 1995: B 1828-33

6. Levi L.: Stress and distress in response to psychosocial stimuli. Acta med. Scan. Suppl. 528 7. Pravilnik o načinu in postopku za opravljanje preventivnih zdravstvenih pregledov delavcev. Ur.l. SRS, štev. 33/71

8. Samoupravni sporazum o seznamu poklicnih bolezni, Ur.l. SFRJ, štev. 38/83

9. Sušnik J. in sod.: Ocenjevalna analiza delovnega mesta. priročnik. ČGP DELO - TOZD Gospodarski vestnik Ljubljana, 1983

10. Sušnik J.; Standardi preventivnih zdravstvenih pregledov delavcev. Inštitut za medicino dela Ljubljana, 1974

11. Sušnik, J.: Položaj in gibanje telesa pri delu. Analiza efektornega sistema. Univerzitetni zavod za zdravstveno in socialno varstvo Ljubljana, 1987: 281-289

12. Zakon o varstvu pri delu. Ur.l. SRS, štev. 47/86

13. Đorđević Z. in sod.: Nejonizujuča elektromagnetska zračenja. Medicina rada. Sarajevo 1978: 356-370



 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/