ISIS 1999, ąt.7

strokovna srečanja

WONCA 1999

- Palma de Mallorca - WONCA 2003 - Ljubljana

Gordana ®ivčec Kalan

Od 18. - 22. maja je bila na Palmi de Mallorci Prva evropska konferenca organiziranih evropskih mreľ: EURACT-a, EGPRW-a in EQUIP-a, pod pokroviteljstvom ESGP/FM - WONCA Region Europe (European Society of General Practice/Family Medicine). Predstavljeni so bili doseľki v nenehnem izobraľevanju, raziskavah in kakovosti dela v druľinski/sploąni medicini. Slovenija je imela aktivne predstavnike v vseh odborih. Za zaključek uspeąne predstavitve je Zdruľenju slovenske druľinske/sploąne medicine uspela kandidatura za eno od naslednjih konferenc. Tako bo WONCA 2003 oziroma "olimpijske igre" sploąne medicine v Ljubljani. 


Chris van Weel, predsednik Wonca - Europa in Gordana ®ivčec Kalan, dr. med. (z desne)

Slovenijo je tokrat zastopala dokaj velika skupina: doc. dr. Igor ©vab kot predstavnik v EURACT-u, asis. Danica Rotar - Pavlič, dr.med., predstavnica v EGPRW-u, Irena Vatovec - Progar, dr.med., predstavnica v EQUIP-u, Gordana ®ivčec-Kalan, dr.med., tokrat nacionalni predstavnik pri WONCI, asis. Mateja Bulc, dr. med., na UEMO in s posterjem in Tonka Poplas-Susič, dr.med., s posterjem. konference se je udeleľilo ąe nekaj slovenskih kolegov.

Na kongresu je bilo 1.400 registriranih udeleľencev in okoli 400 gostov - spremljevalcev. Organizacija kongresa je bila v celoti "ąpanska". Organizatorji so se sicer izjemno trudili, vendar so imeli pri delu kar dosti teľav. Na otvoritveni slovesnosti, v krasnem dvorcu, vendar na prostem, se je ulila poletna nevihta, tako da je do koľe premočilo veliko udeleľencev. Večina je ostala tudi lačna in ľejna. Glavna dvorana za uvodna predavanja je bila premajhna za vse udeleľence, tudi tehnično je bila zelo skromno opremljena. Za kosilo so delili kar "letalske" pakete in tudi odmori za osveľitev niso bili ravno "osveľujoči". Sicer je bila okolica izredno privlačna, obiskovali so jo tudi turisti, saj je konferenca potekala v obnovljenem in dograjenem srednjeveąkem dvorcu v značilnem maorsko-ąpanskem slogu.

Vsakodnevno delo se je začelo zjutraj z dvema uvodnima predavanjema. Največji odmev sta imela dr. Paul Wallace iz Anglije in dr. Jan Joost Rethans iz Nizozemske. Vabljeni predavatelji so po sklopih predstavili temo, ki se je potem razvijala kot osebna predstavitev ali raziskava, v okviru delavnice, predavanja ali posterja. Hkrati so vedno potekala vsaj ątiri dogajanja in je bilo pogosto teľko izbrati najbolj zanimivo. Pomembni so tudi pomenki s kolegi med odmori, ko spoznaą kolege iz različnih evropskih drľav in sistemov, saj potem tudi na svoje delo gledaą z drugačnimi očmi. 


Asist. Danica Rotar Pavlič, dr. med., Irena Vatovec Progar, dr. med., doc. dr. Igor ©vab, dr. med., in Gordana ®ivčec Kalan, dr. med. (z leve)

Evropsko zdruľenje sploąnih/druľinskih zdravnikov vsako leto podeli prestiľno nagrado s področja sploąne medicine za pomemben prispevek razvoju medicinske znanosti. Letos je Hipokratovo medaljo za ľivljenjsko delo prejel prof. Jakąić, upokojeni profesor ©kole javnog zdravstva Andrija ©tampar iz Zagreba. Ganljivi zahvalni govor je slavljenec zaključil z mislijo in vizijo o razvoju in novih izzivih v druľinski/sploąni medicini, pri katerih na ľalost ne bo udeleľen, kar zelo obľaluje.

Da bi se na Slovenijo začelo gledati kot na razvito in evropsko usmerjeno deľelo, mora začeti aktivno sodelovati v odborih evropskih zdruľenj. Pomot o lokaciji, ureditvi ali reľimu naąe drľave je vse manj. Kar si je bilo pred leti praktično nemogoče zamisliti, je sedaj prav običajno. Sistem do- in podiplomskega izobraľevanja je praktično ľe usklajen z evropskim. Zdravstveno varstvo je ąe na zavidljivi ravni. Premalo je le raziskav in dobrega sistema, ki bi to spodbujal. V drugih evropskih drľavah imajo ustanove, ki raziskovalcem s področja sploąne medicine dajejo akademsko, logistično in ekonomsko podporo. To je tudi osnova napredka v stroki. Kongresi, kot je WONCA, omogočajo objavo rezultatov resnično velikemu krogu kolegov, tehtno razpravo in morebitne nove zamisli.

Slovenska Katedra za druľinsko medicino je s svojimi dosedanjimi doseľki dokazala, da je sposobna organizirati izobraľevanje po vseh pravilih stroke in strokovna srečanja na zelo kakovostni ravni. Zato je bila kandidatura Slovenije za organizacijo evropskega kongresa WONCA 2003 toplo sprejeta in potrjena. To je potrditev dosedanjemu delu in velik izziv za prihodnost vsemu slovenskemu zdravniątvu.

Zahvaljujem se farmacevtskim hiąam: Glaxo Wellcome, Schering Plough, Knoll, Jensen Cilag - Specia, Lek in Schering AG, ki so mi s svojo podporo omogočile udeleľbo.



prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/