ISIS 1999, ąt.5
 

aktualno

Poročilo o delu izvrąilnega odbora Zdravniąke zbornice Slovenije v času po zadnjem zasedanju skupąčine

Marko Bitenc
 
Asist. mag. Marko Bitenc, dr. med., predsednik Zdravniąke zbornice Slovenije

Po zadnjem zasedanju skupąčine Zdravniąke zbornice Slovenije se je izvrąilni odbor sestal na 11 rednih sejah, dveh korespondenčnih sejah in na dveh skupnih sejah s skupąčinskim svetom.

Po vrnitvi denacionalizirane lastnine na Dalmatinovi 10 smo začeli adaptirati prostore, kar je bilo dokončano v rekordnem času. Tako ponovno poslujemo v prostorih hiąe slovenskih zdravnikov. Hkrati z adaptacijo smo začeli vzpostavljati lasten informacijski sistem. Do danes je vzpostavljena vsa računalniąka podpora ter del programske opreme. Projekt nameravamo dokončati v tem letu. Tako bomo imeli slovenski zdravniki v podporo svojemu delu res zmogljiv informacijski sistem, ki nam bo zagotavljal vse podatke, ki jih potrebujemo pri naąem delovanju.

Takoj po zadnjem zasedanju skupąčine smo začeli analizirati Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja. Posebej smo vzeli pod drobnogled člene, ki zdravnikom nalagajo obveznosti, saj so bili oblikovani, ne da bi se pred sprejetjem pravil kdorkoli posvetoval z nami ali nas celo vpraąal, ali se s tem strinjamo. Analiza je zaključena in prav sedaj se odločamo, kako bomo sproľili postopek za začetek sprememb Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Pripravili smo enotni zobozdravniąki karton z vso dokumentacijo, ki jo zobozdravnik potrebuje pri vsakdanjem delu v ambulanti. Zbornica je tudi zaloľnica kartona, ki bo vedno na razpolago vsem zobozdravnikom.

Jeseni leta 1998 smo imenovali pogajalsko skupino Zbornice na pogajanjih za Sploąni dogovor. Pogajalska skupina je pripravila izhodiąča, ki smo jih potrdili na izvrąilnem odboru in skupąčinskem svetu. Taka so postala zavezujoča za naąe pogajalce. O poteku in zaključku pogajanj smo obvestili člane skupąčinskega sveta. O spornih členih je odločala vlada Republike Slovenije. Tudi letos nismo uspeli z uskladitvijo storilnostnih normativov v zobozdravstvu. ©e posebej zaskrbljujoče je, da v pogajanjih nismo uspeli s členom, ki ureja financiranje specializacij skladno s pravilnikom. Tako je bistveni del novega vodenja specializacij ąe v zraku. Pri razreąitvi problema smo upravičeno pričakovali konstruktivno sodelovanje naąih kolegov - direktorjev zdravstvenih zavodov, na ľalost do sedaj brez uspeha. Glede storilnostnih normativov v ambulantni specialistiki smo v pripravljalnem obdobju, ko ZZZS ciljano evidentira opravljene storitve, iz take baze podatkov pa naj bi nastala priporočila o storilnosti v ambulantah.

Svet za izobraľevanje zdravnikov in oddelek za strokovno usposabljanje zdravnikov sta Zbornico v tem času pripravila na prevzem javnega pooblastila specializacij zdravnikov in zobozdravnikov. Pripravili smo verodostojno bazo podatkov naąih članov, iz katere lahko na podlagi mreľe javne zdravstvene sluľbe načrtujemo razpisovanje in odobravanje specializacij po strokovnih področjih in regijah. ®e prej sem omenil, da nam zaradi nasprotovanja Zdruľenja zdravstvenih zavodov ni uspelo zagotoviti financiranja po novem pravilniku, kljub temu, da sta na ta pravilnik dala soglasje Sluľba za zakonodajo Vlade Republike Slovenije in Ministrstvo za zdravstvo. Če do konca marca letos ne bomo zagotovili financiranja po novem pravilniku, bomo skupąčini Zbornice predlagali ustrezne reąitve. Prejąnji teden smo organizirali javno predstavitev vodenja specializacij po novem pravilniku v predavalnici v Kliničnem centru v Ljubljani. Predstavitve se je udeleľilo 150 večinoma mladih zdravnikov. Mladi zdravniki bodo sodelovali s Svetom za izobraľevanje zdravnikov pri pripravi kriterijev ob razpisovanju in odobravanju specializacij.

Oktobra 1998 smo Svetovnemu slovenskemu kongresu pomagali organizirati srečanje slovenskih zdravnikov doma in po svetu. Srečanje je uspelo in letos bo organizirano ľe drugič. V Zbornici smo vzpostavili bazo podatkov o slovenskih zdravnikih, ki ľivijo in delajo v tujini. Seznam ľelimo sproti dopolnjevati in je bil na razpolago vsem zdravnikom, ki si ľelijo stikov z rojaki v tujini. Naąi rojaki, ki delajo v tujini, so izrazili pripravljenost za organiziranje različnih podiplomskih izobraľevanj in usposabljanj za naąe zdravnike v drľavah, kjer ľivijo.

Ob potresu na Bovąkem smo odobrili enkratno finančno pomoč kolegici, ki je v potresu utrpela večjo ąkodo.

Izvrąilni odbor je imenoval stalno strokovno skupino za farmakoterapijo. Ta zlasti spremlja poročila ZZZS o porabi zdravil in pripravlja naąe interpretacije njihovih podatkov. Na podlagi rezultatov dela te skupine nam je uspelo argumentirano zavrniti večkrat napisane očitke ZZZS, da slovenski zdravniki predpisujemo preveč zdravil in je to glavni razlog za nenehno rast odhodkov ZZZS za zdravila in tehnične pripomočke. Dokazali smo, da so glavni razlog za nenehno rast odhodkov za zdravila nenadzorovane cene zdravil s strani drľave. Druga pomembna naloga te strokovne skupine je priprava strokovnih podlag in nasvetov za racionalno farmakoterapijo.

Z Ministrstvom za notranje zadeve, Ministrstvom za pravosodje in Ministrstvom za zdravstvo smo sodelovali pri pripravi obrazca za obvestilo o telesni poąkodbi ter klasifikaciji telesnih poąkodb in to tudi dokončno uskladili. Članek z navodilom v zvezi s tem bo objavljen v reviji Isis.

Skrbeli smo za uresničitev podpisanega dogovora z Vlado Republike Slovenije, Zdravstvenimi zavodi in ZZZS. Pričakovali smo zaplete v zvezi z izplačilom novoletnega zdravniąkega dodatka na podlagi očitkov, da nismo uresničili dogovora. Natančno smo pripravili argumentirano poročilo o uresničitvi podpisanega dogovora. Rezultat po teľkih pogajanjih je bil, da smo slovenski zdravniki dobili tudi predzadnji zdravniąki dodatek. Do izenačitve naąih s sodniąkimi plačami manjka povprečno ąe 1,5 količnika, ki ga moramo, skladno s podpisanim dogovorom, prejeti z januarsko plačo leta 2000. Tudi takrat pričakujemo zaplete.

Opravili smo ątudijo "Perspektive slovenskih zobozdravnikov do leta 2010" in rezultate objavili ľe pred skupąčino. Gradivo bo objavljeno v reviji Isis.

Pripravili smo kritična staliąča do predloga Zakona o proračunih in jih predloľili Ministrstvu za finance. Predlog zakona ogroľa avtonomen način financiranja zdravstvenih storitev, kar je ena večjih prednosti naąega zdravstvenega sistema tudi po oceni Evropske komisije.

Skupaj s predstavniki sindikata FIDES smo se trikrat sestali s predstavniki Ministrstva za notranje zadeve, kjer pripravljajo predlog Zakona o javnih usluľbencih. Skupno staliąče zdravniąkih organizacij je, da zdravniki ne sodimo v ta zakon, saj bo naą poloľaj urejal naą stanovski zakon in seveda zdravniąka poklicna kolektivna pogodba. Naąih pripomb ąe niso sprejeli in ąe vedno obstaja velika nevarnost, da se bomo znaąli v Zakonu o javnih usluľbencih, skupaj z vsemi drľavnimi uradniki, policijo, učitelji in drugimi drľavnimi usluľbenci.

V skladu z usmeritvijo Evropskega foruma zdravniąkih organizacij (EFMA), Stalnega komiteja evropskih zdravnikov (CP), Evropskega zdruľenja zdravnikov specialistov (UEMS) in Evropskega zdruľenja sploąnih zdravnikov (UEMO) je posebna projektna skupina začela pripravljati Nacionalni program za zagotavljanje kakovosti zdravstvenih storitev v Republiki Sloveniji. Pri tem smo upoątevali evropska metodoloąka načela, podatke bodo zbirali in poąiljali v zbornični informacijski sistem vsi izvajalci javne zdravstvene sluľbe.

V začetku aprila letos gostimo v Ljubljani redno letno srečanje srednjeevropskih zdravniąkih zbornic (Nemčija, Poljska, Avstrija, Čeąka, Madľarska, Makedonija, Romunija, Bolgarija, Slovaąka in Hrvaąka). Na tem srečanju bomo imeli dobro moľnost za izmenjavo izkuąenj pri reąevanju teľav, ki so skupne zdravnikom v vseh teh drľavah. Oktobra 1999 pa bo v Portoroľu srečanje nacionalnih predstavnikov UEMO, kar je veliko priznanje naąim kolegom sploąnim zdravnikom in seveda tudi Zdravniąki zbornici Slovenije. Naslednje leto bomo gostitelji rednega letnega srečanja AEMH (Evropsko zdruľenje bolniąničnih zdravnikov).

Na sestankih s predstavniki sploąne oz. druľinske medicine nam je uspelo najti skupno reąitev glede spornih členov v novem predlogu Pravilnika o licencah. Tudi z ministrom za zdravstvo smo uskladili cilj, da bo v naslednjih sedmih letih postal specialistični izpit iz sploąne medicine pogoj za pridobitev licence za področje sploąne medicine. Vsebinsko reąitev smo v usklajeni obliki zapisali v nove člene predloga Pravilnika o licencah. Organizirali in koordinirali smo sestanek med zdravniki sploąne medicine, pediatri in specialisti ąolske medicine, da bi s konsenzom sami pripravili strategijo delovanja stroke na primarni ravni v prihodnosti.

Predlog zakona o zdravniąki sluľbi je končno na dnevnem redu 13. redne seje drľavnega zbora. Prvotno besedilo, ki ga je vlada Republike Slovenije poslala v drľavni zbor, nam je uspelo spremeniti. Dosegli smo, da je v besedilu ustrezno opredeljena vloga Slovenskega zdravniąkega druątva. Organizirali smo tudi posvet z vsemi zdravniki poslanci drľavnega zbora. Posveta so se udeleľili vsi kolegi, ki so predstavili ąe svoje pripombe in predloge. Končno lahko rečemo, da je besedilo predloga zakona dobro pripravljeno. Seveda ni popolno, a moramo se zavedati nevarnosti sprejemanja Zakona o javnih usluľbencih, ki ga mora naą zakon vsekakor prehiteti. Vsako nadaljnje zavlačevanje lahko resno ogrozi ta prizadevanja. ®e danes vemo za vse pripombe, ki so jih na naą zakon posredovali Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva ter drľavna svetnica za zdravstvo, gospa Petra Kersnič. Te pripombe nam vsekakor niso v korist in imajo lahko pri sprejemanju naąega zakona negativne posledice.

Tudi v tem obdobju smo zagotavljali in sofinancirali udeleľbo naąih predstavnikov v UEMS in UEMO na vseh sestankih po strokovnih področjih.

Aktivno smo sodelovali pri pripravi resolucije EFMA/WHO o poklicni avtonomiji zdravniąkega poklica. Predlog besedila resolucije ste lahko prebrali v reviji Isis, danes pa vam lahko sporočim, da je bilo besedilo na letoąnjem plenarnem zasedanju EFMA/WHO tudi sprejeto.

Poročila o delu posameznih odborov izvrąilnega odbora zbornice si lahko preberete v prilogi.

V prilogi so tudi preglednice, iz katerih so razvidni dvigi zdravniąkih plač v zadnjih letih.


 
 
prejąnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/