ISIS 1999, ąt.4
 

iz pravne prakse

Gospod doktor ali gospod zdravnik, dr. med.

Vojko Flis

Klub temu, da je novi zakon o strokovnih in znanstvenih nazivih star ľe več kot devet mesecev, se nekateri kolegi in kolegice morda premalo zavedajo, da jih za neustrezno uporabo svojega naziva lahko doleti tudi denarna kazen. Ustrezni inąpektorji bodo menda strogi, zato naj ne bo odveč opozorilo o pravilni uporabi nazivov, pridobljenih po končanem ątudiju na medicinski fakulteti.

Zakon o strokovnih in znanstvenih naslovih (Uradni list RS, ąt. 47/98 - v nadaljevanju zakon), ki je iząel dne 28. 6. 1998 in začel veljati petnajsti dan po objavi, ureja strokovne in znanstvene naslove, ki se pridobijo na visokoąolskih zavodih po končanem dodiplomskem ali podiplomskem ątudijskem programu z javno veljavnostjo.

Strokovni naslov si pridobi, kdor konča ątudijski program za pridobitev visoke strokovne ali univerzitetne izobrazbe oziroma za pridobitev specializacije. Znanstveni naslov pa si pridobi, kdor konča ątudijski program za pridobitev magisterija oziroma doktorata znanosti.

7. člen določa, da se po dodiplomskih ątudijskih programih medicine in stomatologije pridobijo strokovni naslovi:

Določena je tudi okrająava in se uporablja dr. med. oziroma dr. stom.. Za znanstveni naslov magister oziroma magistrica znanosti se uporablja okrająava mag. in za znanstveni naslov doktor oziroma doktorica znanosti se uporablja okrająava dr..

Strokovni naslov po končanem podiplomskem ątudijskem programu za pridobitev specializacije na visokoąolskem zavodu se tvori tako, da se za strokovnim naslovom, pridobljenim po dodiplomskem ątudijskem programu, doda beseda specialist oziroma specialistka, lahko pa se tudi navede ątudijsko, znanstveno oziroma umetniąko področje ali disciplina.

Posebna pozornost velja 14. členu, ki določa, da se strokovni naslov pristavlja za imenom in priimkom, znanstveni naslov se pristavlja pred imenom in priimkom.

V tujini pridobljeni strokovni in znanstveni naslov velja, če je diploma, s katero se izkazuje pridobitev naslova, priznana v Republiki Sloveniji. Strokovni in znanstveni naslovi, pridobljeni na območju drugih republik nekdanje SFRJ do 25.6.1991, so enkovredni strokovnim in znanstvenim naslovom, pridobljenim v Republiki Sloveniji do tega datuma.

Z denarno kaznijo najmanj 500.000 tolarjev se za prekrąek kaznuje pravna oseba ali posameznik, ki ga stori v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če podeljuje strokovni ali znanstveni naslov v nasprotju z zakonom. Z denarno kaznijo najmanj 100.000 tolarjev se za prekrąek kaznuje vsakdo, če uporablja strokovni oziroma znanstveni naslov, ki ga ni pridobil. Zato velja biti pozoren in upam, da vam je naslov prispevka zdaj bolj razumljiv.


 
 
prejąnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/