ISIS 1998, ąt.8-9

novice

Čestitke članov Senata Medicinske fakultete akademiku prof. dr. Francu Novaku
za njegov visok ľivljenjski jubilej

Senatorji Medicinske fakultete so na prvem, svečanem delu seje Senata Medicinske fakultete, dne 29. junija 1998, počastili visok ľivljenjski jubilej bivąega dekana MF in predstojnika Katedre za ginekologijo in porodniątvo, akad. prof. dr. Franca Novaka. Na svečani del seje Senata je bila poleg jubilanta vabljena tudi njegova dolgoletna sodelavka akad. prof. dr. Lidija Andoląek Jeras.

Poleg pozdravnih besed dekana prof. dr. Mihe ®argija, je navzočim članom Senata in slavljencu spregovorila predstojnica Katedre za ginekologijo in porodniątvo, prof. dr. Helena Meden Vrtovec. V govoru je orisala lik akad. prof. dr. Franca Novaka kot spoątovanega pedagoga, odličnega in v svetu priznanega strokovnjaka ter prijetnega sodelavca. Po zaključku uradnega dela slavnostne seje Senata je akad. prof. dr. Franc Novak v sproąčenem in duhovitem tonu pripovedoval utrinke iz svojega bogatega pedagoąkega in strokovnega ľivljenja.

prof. dr. Helena Meden Vrtovec, akad. prof. dr. Lidija Andoląek Jeras, akad. prof. dr. Franc Novak in prof. dr. Miha ®argi (z leve).

©ent - Slovensko zdruľenje za duąevno zdravje

©ent - Slovensko zdruľenje za duąevno zdravje, septembra 1998 organizira strokovno izobraľevanje z naslovom »Pomoč in samopomoč osebam v duąevni stiski«. Izobraľevanje bo potekalo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje v Kranju. Nemenjeno je strokovnjakom, ki se v svoji (delovni) vsakdanji praksi srečujejo z osebami z duąevnimi motnjami v skupnosti: socialni delavci, socialni pedagogi, prishologi, patronaľne medicinske sestre, psihiatrične sestre, delovni terapevti, zdravniki v osnovnem zdravstvenem varstvu, specializanti, strokovni delavci v nevladnih organizacijah, ter ločeni skupini: uporabnikov sluľb za duąevno zdravje ter svojcev in skrbnikov sluľb za duąevno zdravje.

Dodatne informacije in prijave: ©ENT, Vilharjeva 22, 1000 Ljubljana, tel.: 061 13 19 408, faks: 061 13 19 418.

Poletna akcija Evropa proti aidsu

Poletje je čas počitnic in potovanj. Spoznavanje novih krajev in ljudi pa ąe posebej privlači mlade ljudi. Vsako leto v poletnem času po Evropi potuje več milijonov mladih, ki iąčejo novih doľivetij in zabave, pogosto pa se z novimi znanci zapletejo tudi v kratkotrajne ljubezenske avanture. Raziskave kaľejo, da ima spolne odnose z novimi prijatelji več kot 30 odstotkov mladih popotnikov in da jih le okoli 41 odstotkov uporabi kondom. Takąno tvegano obnaąanje zagotovo botruje tudi zastraąujočim podatkom o raząirjenosti okuľbe s HIV in aidsa med mladimi. Več kot polovica od 30,6 milijona okuľenih z virusom HIV in tretjina obolelih za aidsom na svetu je namreč starih od 10 do 24 let.

Da bi mlade popotnike spomnili na nevarnost okuľbe s HIV in uporabo kondoma kot najučinkovitejąega preventivnega sredstva, se je v drľavah Evropske zveze ľe leta 1994 začela obseľna poletna kampanja Evropa proti aidsu, Slovenija se ji letos priduľuje ľe četrtič. S pomočjo ątudentskih organizacij v Ljubljani in Mariboru, Centra za mladinski turizem in regijskih zavodov za zdravstveno varstvo bo Inątitut za varovanje zdravja mladim razdelil okoli 2.000 potnih listov, v katerih so poleg najdemo ąe najpomembnejąe informacije o njegovi uporabi, kako ga v različnih evropskih jezikih imenujejo, kje kondome v tujini prodajajo in koliko stanejo ter podobno.

Na temelju pooblastil iz 85. člena Zakona o zdravstveni dejavnosti (Ur.l. RS, ąt. 9/92) in 4., 25. ter 26. člena statuta Zdravniąke zbornice Slovenije, je skupąčina Zdravniąke zbornice Slovenije, dne 12. decembra 1992, sprejela pravilnik o zasebni zdravniąki dejavnosti in dopolnitve pravilnika na 23. zasedanju skupąčine Zdravniąke zbornice Slovenije, 12. marca 1994. Na 31. redni seji skupąčine Zdravniąke zbornice Slovenije, 23. junija 1998 pa so bile sprejete naslednje

SPREMEMBE PRAVILNIKA O ZASEBNI ZDRAVNI©KI DEJAVNOSTI

6. točka 13. člena pravilnika o zasebni zdravniąki dejavnosti se spremeni tako, da se glasi:

6. potrdilo o eventuelni zaposlitvi v mreľi javne zdravstvene sluľbe z navedbo strokovnega področja in kraja opravljanja zdravniąke dejavnosti ter trajanja zaposlitve.

Te spremembe začnejo veljati z dnem sprejema na seji skupąčine Zbornice, uporabljajo pa se od dne, 24. 6. 1998.

Ljubljana, dne 23. 6. 1998

prim. Anton ®idanik, dr. med., l. r.
Predsednik skupąčine Zdravniąke zbornice Slovenije

prejąnji članek

naslednji članek

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/