ISIS 1998, ąt.8-9

strokovna srečanja

XVI. Evropski kongres

perinatalne medicine

Zagreb, 10. - 13. junij 1998

Borut Bratanič

Uvod

Perinatalna medicina ima najdaljąo tradicijo prav v Evropi, zato njeni kongresi vzbudijo veliko pozornost in udeleľbo strokovnjakov z vsega sveta. Tako je tudi Hrvaąka sekcija za perinatalno medicino, ki je organizirala tokrat ľe 16. srečanje evropskih perinatologov, zbrala v dvorani Vatroslav Lisinski udeleľence z vseh kontinentov. Organizacijski odbor je pod vodstvom Asima Kurjaka pripravil in izvedel bogat znanstveno strokovni program, ki je potekal v 9 predavalnicah v Ministrstvu za gospodarstvo in na Fakulteti za elektrotehniko in računalniątvo.

Kot je običajno na tako velikih srečanjih, so pred uradnim pričetkom kongresa priredili več pred-kongresnih strokovnih srečanj (v Dubrovniku od 31. 5. - 8. 6. 1998: Evropska ąola za perinatalno medicino; v Zagrebu 9. 6. 1998: Evropska mreľa za perinatalni transport, Evropa proti nezrelim pljučem; 10. 6. 1998 dopoldan: 3 D ultrazvok v perinatologiji, Perinatalni transport, Obravnava otrok z nizko porodno teľo in Doppler v perinatalni medicini).

Pred uradno otvoritvijo je v sredo nastopil Ivo Pogorelić, ki je po koncertu prejel diplomo častnega člana evropske perinatalne zveze in medaljo Williama Lileya zdruľenja "Fetus kot pacient". To je bilo za sicer izvrstnega pianista svetovnega slovesa vsekakor laskavo priznanje, kakrąnega kljub mnoľici nagrad, medalj, pokalov in plaket, zagotovo ąe nima v svojih vitrinah. Evropska perinatalna medicina pa je z vključitvijo izvrstnega pianista vsekakor raząirila svojo interdisciplinarnost prav do bliľine skrajnih meja.

Uradni otvoritvi so sledila tri predavanja eminentnih znanstvenikov. S. Campbell je predaval o predporodni oskrbi v naslednjem tisočletju, M. Hansmann o fetusu kot osebi in pacientu, ter F. Cockburn (predhodni predsednik Evropske zveze za perinatalano medicino) o vplivu materine prehrane na otrokovo zdravje. Sledil je koncert Josipe Lisac in druľabno srečanje. 


Velika dvorana Vatroslav Lisinski v Zagrebu med kongresom.

Ob prijavi smo na kongresu prejeli običajno gradivo (program, povzetke prispevkov, reklamno gradivo) in dve obilni knjigi "Textbook of Perinatal Medicine" zaloľbe Parthenon Publishnig. Obe knjigi obsegata več kot 1.000 strani prispevkov ątevilnih avtorjev, med njimi tudi nekaj slovenskih. Glavni urednik je A. Kurjak.

Sicer je kongres potekal na običajni način. Dopoldan smo v veliki dvorani V. Lisinski posluąali plenarna predavanja eminentnih predavateljev (Slika 1). Ob po enem posebnem predavanju so dnevno potekala tudi "Nasprotja", kjer sta nasprotni tezi obravnavala dva strokovnjaka. Popoldan so v vseh dvoranah potekale delavnice in proste teme. V celoti je bilo več kot 50 plenarnih dogodkov, 106 predavanj v delavnicah in več kot 140 predstavitev pisane palete prostih tem. Hkrati je bila vse dni organizirana tudi predstavitev plakatov, ki jih je bilo na programu 272.

V soboto je bil med opoldanskim odmorom napovedan sestanek generalne skupąčine Evropske zveze za perinatalno medicino, katere članica je tudi Slovenija (predstavnika M. Pajntar in V. Cerar).

Naąi prispevki

V programu je bilo napovedanih 578 prispevkov, od tega je bilo slovenskih 14. To je glede na predhodni kongres v Glasgowu napredek, saj smo leta 1996 na XV. kongresu predstavili le 8 prispevkov (1).

®e v pred-kongresnem delu sta predavala P. Kornhauser in M. Derganc o regionalizaciji perinatalne oskrbe v Sloveniji.

V rednem delu kongresa so imeli predavanja v okviru prostih tem: S. Burja s sodelavci o izidih neonatalnih ultrazvočnih preiskav moľganov pri tokolizi, ®. Novak Antolič dve predavanji o perinatalnem transportu na sploąno ter o antenatalnem transportu v Sloveniji in J. Babnik s sodelavci o intrapartalni kemoprofilaksi pred okuľbo z beta hemolitičnimi streptokoki.

Predstavili smo tudi 9 plakatov: A. Tekauc Golob s sodelavci o kreatinkinazi in njenih izoencimih pri neonatalni hipoksiji; skupina ąestih plakatov o slovenskem perinatalnem transportu avtorjev in sodelavcev: T. Zavrąnik, B. ©ajina, P. Kornhauser, M. Derganc, M. Pestevąek, B. Bratanič; D. Neubauer in sodelavci o sindromu Zellweger pri novorojencu ter D. Paro Panjan o elektrokliničnih značilnostih kasnega spremljanja neonatalnih konvulzij.

M. Derganc in ®. Novak Antolič sta se udeleľili zasedanja ekspertne skupine za perinatalni transport in predstavili naąe izkuąnje s perinatalnim transportiom v Sloveniji ter SLO PET (strokovno skupino za Slovenski perinatalni transport). Na sestanku je postalo očitno, da ima Slovenija precej dobro organiziran ta pomembni člen v perinatalni oskrbi mater in otrok, ter da marsikatera bogatejąa in mnogo bolj razvita drľava znatno zaostaja za naąim modelom.

®. Novak Antolič je s S. Arsan in R. Hermanom zelo uspeąno vodila sekcijo prostih tem z naslovom "Etika, ekonomija, perinatalni transport in perinatalna umrljivost".

Poročila o nekaterih (za neonatologa) zanimivih kongresnih temah

Sočasno potekanje različnih predavanj je udeleľence seveda prisililo v izbiranje, ki je temeljilo na naslovih in imenih predavateljev najavljenih tem. Trije strokovno gosto napolnjeni dnevi so hitro minevali. Prvi in drugi dan celo v pomladanskih nalivih, ki so pri prehajanju iz ene dvorane v drugo tistim z deľniki omogočali hitra spoznavanja kolegic in kolegov, ki na tako vreme niso bili pripravljeni in so bili ljubeznivo sprejeti v tesno druľbo (pod deľnik).

Četrtek, 11. 6. 1998

Plenarna predavanja

A. Kurjak je v sliki in besedi prikazal področje zgodnje uporabe najnovejąih barvnih tehnik ultrazvočnih preiskav od koncepcije do konca prvega trimestra. Vpraąanje v razpravi je bilo, ali je tako pregledovanje zametka lahko nevarno. Odgovor nekoliko nejasen: od barvnega ultrazvoka je nevarnejąi doppler, kjer je energija bolj koncentrirana.

K. Nicolaides je opisal ultrazvočno preiskavo ploda, kjer opazujejo nuhalno svetlino, ki ľe dokaj zgodaj v nosečnosti napoveduje ątevilne moľne anomalije ploda.

E. Merz je predstavil tridimenzionalne ultrazvočne podobe plodov ter zgodnje odkrivanje anomalij. Glede na doseľeni tehnični razvoj aparature je ąe vedno teľavno opazovanje ploda, ki se ľivahno giblje ali ob stanjih s preveč ali premalo plodovnice.

R. W. I. Cooke je neonatolog iz Liverpoola. Pregledno je obravnaval pomembna stanja v prvem tednu novorojenčkovega ľivljenja. Ob spremljanju vitalnih znakov, presnove in krvnega tlaka, se je ąe posebej posvetil opisu načinov merjenja oksigenacije tkiva s pomočjo spektroskopije s svetlobo valovne dolľine blizu rdečega spektra (NIRS).

I. Zador je opisal računalniąki projekt MARIA, s katerim so v bolniąnici Hutzel, v Detroitu, v Zdruľenih drľavah Amerike, preskusili spremljanje nosečnic s pomočjo Interneta ter ustrezne opreme - kar na njihovem domu. Tako so izračunali, da se je skupni čas obravnave nosečnice (z njeno potjo do bolniąnice, čakanjem in pregledom) skrająal od 100 na 10 minut.

Posebno predavanje je prvi dan predstavil R. Pitkin, ko je govoril o etičnih in dozdevno etičnih odločitvah pri znanstvenem publiciranju. Iz lasnih bogatih uredniąkih in avtorskih izkuąenj je govoril o: avtorstvu člankov, ki naj bi se spremenilo v "sodelavstvo". Dosedanji soavtorji naj bi bili sodelavci ali "soprispevalci" (contributors), odgovorni za svoj del prispevka. Eden ali dva pa bi prevzela odgovornost za ves članek (guarantors). Spregovoril je tudi o zaupnosti pri recenziranju člankov, redundantnih publikacijah in o ponovnem objavljanju "podobnih" del, o reklamiranju v strokovnih revijah in goljufiji pri pisanju člankov.

V sekciji z naslovom "Nasprotja" sta nastopila S. Campbell za in G. H. A. Visser proti trditvi, da je sodobna tehnologija v perinatologiji zares koristna. Moderator je bil A. Kurjak, ki pa se je ľe v uvodni predstavitvi postavil odločno na stran svojega kolega in učitelja S. Campbella. S tem je dialog obeh avtorjev izgubil precej zanimivosti.

Ostali prispevki

V dvorani "C", Ministrstva za gospodarstvo, je popoldan potekala neonatalna sekcija. Moderator je bil M. Levene. F. F. Rubaltelli iz Firenc je spregovoril o zlatenici pri novorojencih, ki zaradi zgodnjega odpuąčanja otrok iz porodniąnic ponovno postaja problematična. Predavanje je bilo povzetek dosedaj znanih dejstev, podprtih z raziskovanjem njegove skupine sodelavcev. H. Hagberg je povzel mehanizme perinatalne okvare moľganov, ki je zelo aktualna tema zadnjih let. Omenil je ekscitatorne aminske kisline, vlogo kalcija, kisikovih prostih radikalov, duąikovega oksida, okvaro mitohondrijev in vlogo nekroze in apoptoze pri hipoksično-ishemični encefalopatiji. Zdravljenje je zaenkrat v eksperimentalni fazi. Preiskuąali so IGF-1 (inzulinu podoben rastni dejavnik-1), ki naj bi pri intracerebroventrikularni uporabi 2 uri po inzultu zmanjąal okvaro moľganovine pri odraslih ľivalskih eksperimentalnih modelih kot tudi pri novorojenih jagnjetih. Tudi vloga hipotermije je dokaj jasna, a zaenkrat tvegana za uporabo. Eksperimentalno so preizkusili ąe nekaj drugih sredstev: antagoniste receptorjev za ekscitatorne aminske kisline (dizocilpin, NBQX), adenozinske modulatorje (propentofyllin, deoxycoformycin), inhibitorji kisikovih prostih radikalov (allopurinol, deferoxamin, tirilazad mesilat), IGF-1, magnezijev sulfat z metioninom in manitolom. W. Baerts je predaval o ROP (retinopatiji nedonoąenčkov), ki je najpogostejąa očesna bolezen v neonatalnem obdobju. Zanjo je značilna nepravilna razrast ľilja v nezreli mreľnici. Nastopa skoraj izključno pri nedonoąenčkih. Vzroki so: hiperoksemija, hipoksija in velika nihanja kisika v krvi, čemur se navadno pridruľi tvorba prostih kisikovih radikalov. Vse bolj raziskujejo tudi vpliv svetlobe, ki zaradi ąibkih pupilarnih refleksov pri nedonoąenčkih zlahka prodira v očesno ozadje. ROP razdelijo glede na okvaro očesnega ozadja na 5 stopenj. Zdravljenje je moľno s krio ali lasersko terapijo. Vendar kljub temu vedno ni mogoče zanesljivo preprečiti slabih izidov. Ostajajo preventivni ukrepi, vitamin E in v zadnjem času ugotovljen ugoden učinek materinega mleka. O. D. Saugstad je predstavil "bolezni prostih radikalov" pri novorojencih. Tako etiologijo naj bi imela kronična pljučna bolezen, bronhopulmonalna displazija, nekrotizirajoči enterokolitis, persistentni ductus arteriosus, periventrikularna levkomalacija, oksidativna hemoliza in ROP. Pri novorojencih je antioksidativni sistem ąe zelo slabo razvit in zaenkrat antioksidativno zdravljenje ni dalo posebnih rezultatov. C. Hammermann iz Izraela je povzela značilnosti obravnave persistentne pulmonalne hipertenzije. M. Schimmel je govoril o modernih konceptih in patofiziologiji dihalne odpovedi. Oba sta omenila upadanje pogostnosti uporabe izventelesne membranske oksigenacije (ECMO) v svetu.

Petek, 12. 6. 1998

Plenarna predavanja

S. Eik-Nes je prikazal novosti pri 3 D ultrazvočnih ątudijah zametka in ploda.

C. W. G. Redman je predaval o novejąih metodah za detekcijo delcev trofoblasta v krvi matere pri preeklampsiji. Verjetno je vzrok za tako stanje hipoksično ishemična poąkodba placente in posledična fragmentacija tkiva v materin krvni obtok.

I. E. Timor Tritsch je namesto palpacije cervixa uteri prikazal ultrazvočno pregledovanje, ki daje veliko več relevantnih podatkov v zvezi z grozečim prezgodnjim porodom.

E. V. Cosmi je povzel novosti pri preprečevanju nezrelosti pljuč ploda, vključno z aplikacijo surfaktanta v amnijsko tekočino pred rojstvom.

H. I. Halliday je primerjal različne načine umetne ventilacije pri dihalni stiski novorojencev.

J. Gadzinowsky je predaval o aspiraciji mekonija, ki je zaradi učinkovitejąe porodničarske oskrbe in nadzora ploda, vedno redkejąa.

V posebnem predavanju je "oče perinatologije", E. Saling, opisal moderne metode nadzora ploda med porodom. Ob klasičnih, z beleľenjem plodovih utripov (kardiotokografija) in določanjem pH iz vzorcev krvi odvzetih iz skalpa otroka (prvič izvedena leta 1960), se vse bolj uveljavlja tudi spremljanje SaO2 med porodom. Uporaba ustreznih kombinacij omenjenih metod učinkovito zmanjąuje potrebo za operativnimi dokončanjem porodov, kar koristi materam in otrokom.

V sekciji z naslovom "Nasprotja" sta nastopila G. Sedin za in G. Griesen proti intenzivnemu oľivljanju vsakega zelo nedonoąenega novorojenca. G. Sedin je poročal, da so v Uppsali leta 1973 pričeli z intenzivno terapijo novorojencev. Mortaliteta novorojencev se je postopoma zniľevala tudi v skupinah zelo nezrelih otrok. Njihove izkuąnje kaľejo, da je potrebno in koristno takoj oľivljati vsakega nedonoąenčka ne glede na telesno teľo ali trajanje nosečnosti. Tako doktrino ne glede na izid reanimacije, tudi starąi dobro sprejemajo, saj vedo, da je bilo za otroka storjeno vse kar je bilo mogoče. G. Griesen je zagovarjal antitezo, da je ľivljenje hudo nezrelega in močno okvarjenega otroka včasih preveliko trpljenje in je slabąe od smrti. Omenil je stopenjski pogled na vrednost človeąkega ľivljenja. Doktrina pri nedonoąenčkih, ki so bili noąeni 26 tednov ali manj je, da počakajo z agresivno terapijo 2 dni, če tedaj otrok spontano diha prejme popolno intenzivno terapijo in respiratorno podporo. Seveda je dilema reaniirati ali ne reanimirati male in zelo nezrele nedonoąenčke ostala tudi po obeh nastopih enako dvomljiva in teľavna in jo je verjetno potrebno reąevati timsko, z veliko mero izkuąenj, znanja in takta, z individualnim pristopom. 


Prof. dr. ®iva Novak Antolič med predavanjem o perinatalnem transportu v Sloveniji.

Ostali prispevki

V dvorani "E" Fakultete za elektrotehniko in računalniątvo je Z. ©tembera vodil delavnico o epidemiologiji, analizi, etiki ter ekonomiji perinatalne oskrbe. L. S. Bakketeig je poudaril pomembno vlogo, ki jo ima epidemiologija v perinatalni medicini in ponovna spoznanja, da nekatera stanja v perinatalnem obdobju lahko vplivajo na zdravje v odrasli dobi (n.pr.: razmerje porodne teľe in velikosti placente na kasnejąo arterijsko hipertenzijo pri moąkih). P. Dunn je spregovoril o osebnih spominih na uvajanjne ocenjevanja postopkov (audit) v perinatalni medicini. ©e v letu 1980 v Veliki Britaniji novorojenčki niso bili vodeni kot bolniki oz. uporabniki zdravstvenih storitev, vse do registracije pri ustreznih organih, ki je sledila navadno ąele pri 6 tednih otrokove starosti. Skupina strokovnjakov je o tem poročilo izdelala in ga poslala v parlament leta 1982. Pokazali so se zelo različni pogledi na zdravstveno oskrbo novorojenčkov (situacija, ki je nekoliko podobna danaąnji v Sloveniji, ko pri novorojenčkih ni bilo mogoče obračunati bolniąkih oskrbnih dni v porodniąnicah, če niso bili hudo bolni, torej za plačnika zdravi novorojenčki - niso obstajali). Leta 1996 je skupina izdelala poročilo o ocenjevanju postopkov v perinatalni medicini za vso Evropo in jo izdala kot samostojno publikacijo. F. Chervenak je predaval o etiki v perinatalni medicini. Tukaj igra osrednjo vlogo plod kot osebnost in bolnik. Zdravnik mora postopati v korist obeh pacientov, matere in njenega ploda. Če ne more koristiti (zdraviti), se mora truditi, da vsaj ne ąkoduje (primum nil nocere). Princip, ki upoąteva nerojenega otroka kot pacienta, je v zadnjih letih pridobil sploąno veljavo. Tesno je povezan z moralnim statusom fetusa, ki je neodvisen od matere. Opredelitev tega stanja se je povezovala z različnimi okoliąčinami: spočetjem, implantacijo zametka, razvojem moľganov, plodovim gibanjem in trenutkom rojstva. S tem se povezuje problem prezgodnjega rojstva, ki je posebno kritičen na mejnih področjih (22 do 23 tedenske nosečnosti, kjer so preľivetja nedonoąenčkov le izjema). Agresivno porodničarsko in neonatalno obravnavo je v teh primerih predavatelj označil kot zdravstveni eksperiment in ne kot standardno oskrbo. Z. ©tembera je primerjal ekonomske stroąke perinatalne oskrbe v različnih drľavah. Opisal je znan primer, ko so na ©vedskem zaprli porodniąnice, kjer je bilo manj kot 500 porodov na leto, s ciljem zmanjąati stroąke ob enakem ali celo boljąem učinku na perinatalno umrljivost. Primerjal je tudi stroąke z učinki perinatalne medicine (zmanjąanje ątevila otrok z nizko porodno teľo prinese zmanjąanje stroąkov oskrbe). K. Maeda je predstavil vzroke za izjemne rezultate Japonske pri perinatalni umrljivosti, ki je najniľja na svetu. Njihova perinatalna umrljivost se je zmanjąala od 22,2/1000 ľivorojenih otrok v letu 1979 na 6,7 (!) v letu 1996. Vzroki so: selitev prebivalstva v mestna območja, porodi v porodniąnicah, uporaba modernih metod spremljanja in zdravljenja v perinatologiji ter enoten sistem zdravstvenega zavarovanja ob sploąnem povečevanju izobraľenosti prebivalstva. S. ©imić je poročal o tragičnih vplivih vojne v Bosni na perinatalne izide, ko se je med dveletnim obleganjem Sarajeva povečala mrtvorojenost in prezgodnji porodi. V drugem delu je proste teme vodila ®. Novak Antolič, ki je na koncu tudi predavala o perinatalnem transportu v Slovenji. (Slika 2).

Sobota, 13. 6. 1998

Plenarna predavanja

I. Kostović je predaval o prehodni razvojni anatomski organizaciji plodovih moľganov. S skupino znanstvenikov raziskuje zgodnji razvoj moľganov, ki poteka v treh fazah. Od 8. -13. tedna nosečnosti se premikajo celice od talamusa proti korteksu, moľganska skorja je ąe brez sinaps. Med 15. in 22. tednom se zbirajo aferentna (talamo-kortikalna) nitja, ki izvirajo v thalamusu, pod kortikalno ploąčo. Ključna je faza, ki nastopi po 22. tednu, ko nitja prodro v moľgansko skorjo, kjer se prično pojavljati prve sinapse. J. Schenker je spregovoril o pričetku človeąkega ľivljenja (konflikt med materjo in plodom). Meja pričetka ľivljenja je v različnih socio-filozofsko-religioznih področji - dokaj različna. Krąčanstvo ima za mejo spočetje, muslimaska religija pa prizna otroku lastnost samostojnega bitja ąele 40 dni po rojstvu. Meja preľivetja je odvisna od področne razvitosti perinatalne oskrbe. Tudi na najbolj razvitih področjih je sedanje stanje tako, da pri 22. tednu nosečnosti praktično ni preľivetja, pri 23. tednu pa je preľivetje novorojenčkov blizu 23%. Kasneje se odstotek preľivetja naglo dviga. R. Huch je predavala o vplivu fizične aktivnosti na nosečnost ob primerih ąportnic. Posamezni rezultati kaľejo, da tudi resno treniranje (vrhunskih ąportnic) med nosečnostjo ne ogroľa mater ali njihovih plodov. Nevarnejąe je bivanje v velikih nadmorskih viąinah, posebno ob naglih spremembah z dvigi nad 3000 m. Glede kozmičnega ľarčenja, kateremu so nosečnice izpostavljene med dolgimi letalskimi potovanji tudi kaľe,da obremenitev ni prevelika celo med osebjem letalskih druľb. S. Sakamoto je povzel prizadevanja za zniľevanje perinatalne umrljivosti, ki so bila na Japonskem tako uspeąna. W. Holzgraeve se s skolegi ukvaraja z zbiranjem in analizo fetalnih celic iz materinega krvnega obtoka. Najprimernejąi so normoblasti, ki so jih sposobni dokazati ľe po 5. tednu nosečnosti, jih je pa znatno manj kot so sprva pričakovali. P. Dunn je razmiąljal o perinatalni medicini, ki se je pričela v Parizu s porodničarjem P. Budinom ob koncu 19. stoletja. V svoji perinatalni praksi je ugotovil, da sta dve pomembni lastnosti, ki naj krasita zdravnika - humanost in skromnost. Prepričan je, da ima dobro klinično opazovanje, kljub sodobni tehnologiji, ąe vedno velik pomen. Omenil je leta 1972 objavljeno raziskavo o pomenu takojąnjega ligiranja popkovine za posledično moľgansko krvavitev pri otroku. Kaj so pomembni napotki za naprej: porod v pokončnem poloľaju, zniľevanje kajenja ned nosečnostjo (v Veliki Britanji kadi 40% nosečnic), zniľevanje drugih drog in zdravil ter zasvojenosti, preprečevanje moľganske oąkodbe ploda, morda hipotermija po rojstvu, več dojenja.

Posebno predavanje je imela C. Amiel Tison o neonatalni nevrologiji. Novost v neonatologiji so "new survivors" preľiveli otroci z ekstremno nizkimi porodnimi teľami in gestacijskimi starostmi. Pregledno je podala fiziologijo razvoja moľganov, zorenje, optimalnost po rojstvu, znake nevroloąke okvare in zgodnjo intervencijo s kasnejąim sledenjem.

V sekciji z naslovom "Nasprotja" sta nastopila P. Crowley za in Z. Alfirevic proti indukciji vseh prenoąenih nosečnosti. Moderator je bil F. A.Chervenak.

Zaključek

XVI. evropski kongres perinatalne medicine se je zaključil s tem, ko je prevzel predsedniątvo Evropske zveze za perinatalno medicino M. R. G. Carrapatu, ki bo tudi svečano odprl XVII. kongres leta 2000 v Portu (Portugalska).

Na koncu je ostal vtis, da je bilo na kongresu v Zagrebu resnično nekoliko manjąe ątevilo udeleľencev, zato pa je bila Slovenija v primerjavi z udeleľbo v Glasgowu (1996) precej bolje zastopana.

Strokovno perinatologija v Evropi vztrajno napreduje z izboljąanjem postopkov, tehnik in aparatur. Razvoj pa seveda ni enakomeren in zdi se, da se premika z vedno manjąimi koraki. Je to le subjektiven in delen osebni vtis ali pa na kongresu ni bilo vseh tistih, ki bi lahko pokazali nasprotno?

Literatura:
1. Bratanič B. XV. Evropski kongres perinatalne medicine. Zdrav Vestn 1996; 65: 596-9.



prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/