ISIS 1998, št.7

uvodnik

Poročilo o delo izvršilnega odbora

V času od zadnjega zasedanja skupščine Zdravniške zbornice Slovenije je imel izvršilni odbor 7 sej in 4 skupne seje izvršilnega odbora in skupščinskega sveta.

V času neposredno po zadnjem zasedanju skupščine, ko smo dobili od Vlade Republike Slovenje soglasje za izvajanje še enega javnega pooblastila, tj. vodenje specializacij, smo intenzivno sodelovali pri pripravi zakona o zdravniški službi. Kljub trdemu delu in intenzivnim pogajanjem zakona na žalost še vedno ni v Državnem zboru, ampak ga meljejo mlini strank vladajoče koalicije. Ko smo proti koncu prejšnjega leta ugotovili, da praktično ni možnosti, predvsem pa politične volje, da bi bil zakon o zdravniški službi sprejet v Državnem zboru pred koncem leta, smo skupaj z vodstvima sindikata Fides in Slovenskega zdravniškega društva sprožili akcijo za podpis aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike. Nameravali smo doseči dvig zdravniških plač pred sprejemom zakona o zdravniški službi. Vlada je bila do tega predloga zelo odklonilna. Pod grožnjo stavke in ob zelo konstruktivnih pogajanjih je potem le prišlo do podpisa dogovora med Vlado, zdravniškimi organizacijami, ZZZS in osmimi bolnišnicami o sodelovanju pri reformi zdravstvenega sistema ter hkrati do podpisa aneksa h kolektivni pogodbi. Njegov vpliv smo prvič občutili ob junijski plači, zagotavlja pa postopno dvigovanje zdravniških plač do konca naslednjega leta. V sedanjem času restriktivne javno-finančne politike Vlade je to nedvomno velik uspeh. Še zlasti pa dokaz, da le intenzivno, sistematično, še zlasti pa skupno delo slovenskih zdravniških organizacij pripelje do dobrih rezultatov.

Kot vsako leto smo tudi letos sodelovali v pogajanjih za splošni dogovor in uveljavili kar nekaj naših usmeritev. Na žalost je tudi letos Vlada odločila proti naši zahtevi za znižanje normativa v zobozdravstvu na tistega iz leta 1993.

Ob izvajanju javnega pooblastila o podeljevanju, podaljšanju in odvzemu licenc se je izkazalo, da je potreben celovite prenove. Tako smo pripravili osnutek novega pravilnika. Ta jasneje določa pogoje za podelitev licence in zlasti predstavlja podlago za boljšo zaščito našega "tržišča" zdravniške delovne sile. Osnutek pravilnika predstavlja tudi bolj razviden način zbiranja kreditnih točk, potrebnih za podaljšanje licence. Ta del je pripravilo Slovensko zdravniško društvo. Pravilnik podrobneje opredeljuje nenehno podiplomsko izobraževanje (NPI) in daje pomembno vlogo SZD pri priznavanju vseh oblik NPI za pridobivanje kreditnih točk.

V obdobju po novem letu smo se začeli pripravljati na izvajanje javnega pooblastila o vodenju specializacij. Še posebej se pripravljamo na objektivno načrtovanje specializacij, ker bo v letu 1999 specializacije že odobravala Zbornica. Vzporedno s prevzemom vodenja specializacij se pripravljamo tudi na spremembe vsebin in trajanja specializacij. Glavnino dela na tem področju bo opravilo SZD. Specializacije bomo spreminjali postopno in v skladu s priporočili UEMS-a.

V začetku junija smo povabili na tridnevni delovni obisk predsednika UEMS-a, prof. dr. L. Harveya. Veliko smo se naučili in dobili zelo koristne nasvete za prilagoditve zakonodaje ob sprejemanju Slovenije v polnopravno članstvo EU.

Po prevzemu denacionaliziranih prostorov na Dalmatinovi 10 smo se lotili adaptacije. Prav v teh dneh se selimo iz najetih prostorov v lastne. Vzporedno v novih prostorih gradimo lasten močan informacijski sistem, ki bo postal eden glavnih stebrov moči delovanja Zbornice. Okrepili smo našo pravno službo in vzpostavili lastno plansko-analitsko službo. Postavljeni so temelji za razvoj močne in vplivne Zbornice. Če se bo v isto hišo preselilo še SZD, bomo zares dobili hišo slovenskih zdravnikov.

Marko Bitenc



prejšnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/