ISIS 1998, št.6
 

aktualno

Izjava ob poročilih o korupciji v zdravstvu

Tednik Mladina je objavil navedbe o "podkupovalnih tarifah" v Kliničnem centru, ki naj bi znašale od 1.000 do 5.000 DEM. V zvezi s tem želim javnosti sporočiti naslednje:

Zaradi velike večine nepodkupljivih kolegov in kolegic, ki zavzeto opravljajo svoje poslanstvo, obžalujem, ker so navedbe posplošene in mečejo črn madež na vsakogar med nami. Obenem pa mi ne pade na pamet, da bi zavzel ogorčeno pozo in terjal umik obtožb, ki niso dokazane. Tudi sam namreč menim, da korupcija v zdravstvu obstaja in da se povečuje. Verjamem, da bi novinarji radi predložili pričevanja, vendar bolniki iz različnih vzrokov ne želijo sodelovati. Ne samo enkrat sem od bolnikov izvedel tudi sam, da so zdravniku izročili denar, vendar so odklonili sodelovanje v postopku, ki smo ga bili v vodstvu Kliničnega centra pripravljeni sprožiti proti takemu zdravniku. V večini primerov se bolniki bojijo, da se bodo zamerili vsem zdravnikom po vrsti, včasih pa molk govori tudi o bolnikovem občutku sokrivde, če si je kupil prednostno obravnavo in podaljšal čakanje vseh ostalih v vrsti.

Še za nekaj ni prostora v tem zapisu. Namreč za moraliziranje, da vzroki za razmah korupcije tičijo v splošnih razmerah v družbi. Pa čeprav to drži. K sreči velika večina zdravnikov ob korupciji v svojih vrstah še vedno ni pripravljena skomigniti z rameni in modrovati o poštenjakih, grešnikih in kamnih. Večina jo obsoja in jo želi preprečiti. Če si privoščim nekaj cinične predvidljivosti: preprečiti jo želimo tudi zato, ker ne vemo, koliko časa jo bomo sami še lahko zavračali! Bojimo se tolikšnega razpada moralnih vrednot, da bodo poslednji Mohikanci deležni le še pomilovalnega nasmeška svojih kolegov. Če držijo pripovedi, se je v nekaterih bivših socialističnih državah zgodilo prav to.

Prav zato prosim bolnike, naj nam pomagajo preprečevati korupcijo. Najprej naj se ji odpovejo sami. Če pa jih v taka dejanja silijo zdravniki in drugi zdravstveni delavci, naj o tem obvestijo vodstva zdravstvenih ustanov ali pa koga drugega, ki bo lahko ukrepal. V Kliničnem centru ne bomo ostali brezbrižni ob nobenem dokazanem primeru korupcije, potrudili pa se bomo tudi, da bo bolnikova identiteta ostala znana samo krogu tistih, ki bodo vodili dokazni postopek.

Ljubljana, 10. 5. 1998

Prof. dr. Dušan Keber,
strokovni direktor Kliničnega centra

 
 
prejšnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/