ISIS 1998, št.6
 

zasebno zdravstvo

Dobro je vedeti

France Cukjati
 

1. Ali je specializant, zaposlen pri koncesionarju, dolžan plačevati šolnino?

Izvršilni odbor Zdravniške zbornice Slovenije je prejel informacijo, da mora zasebni zobozdravnik dr. M. O., specialist, koncesionar, Kliničnemu centru plačevati šolnino za opravljanje specializacije svojega sina dr. M. O., ki naj bi po opravljeni specializaciji prevzel njegovo delo.

Ker je koncesionar del javne zdravstvene službe in s tem pred zakonom izenačen z javnimi zdravstvenimi zavodi, menimo, da ima koncesionar tako kot javni zavod pravico (in morda celo dolžnost) poskrbeti za obnavljanje kadrov. Za izpolnitev te pravice (in dolžnosti) bi koncesionar moral prejeti celo sredstva za plačo specializanta, ne pa da mora za ohranjanje javne zdravstvene službe iz svojih sredstev celo plačevati šolnino v višini, kot jo plačujejo tujci.

Dne 22. 4. 1998 je omenjeni problem obravnaval izvršilni odbor in sprejel naslednje stališče:

Ministrstvo za zdravstvo se seznani z navedenim problemom in se mu predlaga potrditev naslednjega stališča:

Učna ustanova je specializanta, ki ga je na specializacijo napotil koncesionar, z namenom ohranjanja javne zdravstvene službe, dolžna obravnavati enako kot specializanta, ki ga napotuje javni zdravstveni zavod.

2. Ali so zasebni koncesionarji dolžni MNZ izdajati izvedenska mnenja po ceni 1.000,00 SIT?

Prejeli smo dopis, v katerem zasebni koncesionar dr. I. B. sprašuje, kako ravnati, ker mu je Ministrstvo za notranje zadeve zavrnilo račun v višini 7.800,00 SIT za storitev (pregled pacientke in izdaja potrdila v primeru suma na kaznivo dejanje posilstva), ki jo je dr. I. B. opravil po naročilu uslužbencev istega ministrstva.

Dne 7.5.1998 je izvršilni odbor vprašanje obravnaval in sprejel naslednji sklep:

  1. Sklep sestanka direktorjev slovenskih bolnišnic, z dne 8. maja 1996, s katerim bolnišnice pristajajo na honorar 1.000,00 SIT za opravljen pregled in izdajo zdravniškega spričevala, lahko velja le za tiste bolnišnice, ki so k temu dogovoru prostovoljno pristopile, ne pa tudi za zasebnike, ki pri tem dogovarjanju niso v ničemer sodelovali.
  2. Nihče ni dolžan izvajati zdravstvenih storitev ali celo izdajati zdravniških spričeval ali potrdil, če ne gre za nujno medicinsko pomoč in če naročnik ni pripravljen ustrezno plačevati naročenih storitev (sskladno s pravilnikom o zdravniški tarifi).

3. Ali je zasebni zdravnik dolžan zaposlovati kader, kot ga predvidevajo standardi za izračun letnih sredstev ambulantnega tima?

Direktor zdravstvenega doma B. je opozoril Zbornico zdravstvene nege, da Ker je bila navedena problematika naslovljena tudi na ZZZS in nato na Zbornico, je izvršilni odbor zbornice na svoji seji, dne 7. 5. 1998, načelno razpravljal o vprašanju kadrovske strukture zaposlenih delavcev pri zasebnemu zdravniku in pri tem ugotovil:
  1. Nosilec zasebne ambulantne dejavnosti je zdravnik, ki strokovno odgovarja za delo celotnega tima, to je ne le za svoje delo ampak tudi za delo vseh pri njem zaposlenih delavcev, ne glede na to, kakšna je njihova izobrazbena struktura.
  2. V standardih naveden kader razumemo le kot kalkulativni element cene zdravstvene storitve oziroma ambulantnega programa in ne kot zdravnikovo strokovno zadolžitev, da tudi stvarno zaposli 1,1 sestre, 0,33 laboranta, 0,38 administrativnega delavca, itd.
  3. Z ozirom, da je v nekaterih ambulantah delo medicinske sestre v veliki meri (tudi do 90 in več %) administrativne narave, ni nerazumljivo, da včasih zdravnik namesto sestre zaposli administratorko (kot je to navada v tujini), preostalo medicinsko-tehnično delo (preveze, injekcije, ip) pa opravi sam. Ni strokovna napaka, če zdravnik ne zaposli vsega v standardu določenega kadra in sam opravi delo snažilke, administratorke, medicinske sestre, ip.
Kljub vsemu pa ugotavljamo, da zasebni zdravniki (razen redkih izjem) pri zaposlovanju skrbno in dosledno izbirajo zanesljiv in strokovno dobro usposobljen medicinsko-tehnični kader.

Zaključni sklep izvršilnega odbora je torej:

Glede določanja kadrovske strukture zaposlenih delavcev pri zasebnem zdravniku je stališče Zbornice, da v kolikor dopuščajo delovni pogoji, lahko zdravnik suvereno odloča o izbiri kadra, za katerega delo je polno odgovoren.


 
 
prejšnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/