ISIS 1998, št.6
 

aktualno

Pismo dr. Cevca ministru za zdravstvo

Matija Cevc, dr. med.

Spoštovani

Iz javnih medijev smo bili informirani, da je bil ob podpisu Aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike v R Sloveniji podpisan tudi Dogovor, v katerem so predvideni kratkoročni in dolgoročni ukrepi za ureditev razmer v zdravstvu.

Dovolite, da Vam kot zdravnik najprej izrazim veliko nezadovoljstvo nad besedilom, ki se nanaša na kratkoročne ukrepe. Iz druge točke se da razbrati, kakor da podpisniki ocenjujete vse zdravnike kot korumpirane in krivce, da so se ustvarile dolge čakalne dobe. Odločno nasprotujem taki dikciji v lastnem imenu, pa tudi v imenu vseh zdravnikov, ki so doslej delali pošteno in v skladu z etičnimi načeli, vedno in predvsem v korist bolnikov. Če je znotraj zdravništva korupcija, je le ta individualna. Torej je potrebno korumpirane zdravnike imenovati poimensko in jih tudi kaznovati. Če pa o korupciji nimate dokazov, pa bi bilo spodobno, da se zdravništvu vsi podpisniki dogovora opravičijo. Po drugi strani bi Vas rad spomnil, da je bil pred enim letom izrečen s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije očitek o podaljševanju čakalne dobe s strani zdravništva. Takrat smo zdravniki z argumenti dokazali, da krivda za podaljševanje čakalnih dob ni v zdravniških vrstah, ampak pri plačniku storitev.

V uvodnem delu dogovora se v tretjem odstavku sklicujete na zahteve zdravnikov in drugega zdravstvenega osebja. V celotnem besedilu dogovora se na druge zdravstvene delavce sklicujete le še v 3. točki srednjeročnih ukrepov, v katerih jasno zapišete, da se jim plače ne smejo povišati. Drugih zahtev, ki bi jih z dogovorom uresničevali, v besedilu ni zaslediti. Kje se torej uveljavljajo zahteve ostalih zdravstvenih delavcev?

Opozoril bi Vas rad, da je v zdravstvu zaposlenih tudi veliko zdravstvenih sodelavcev, brez katerih delo v bolnišnicah in drugih zdravstvenih zavodih ne bi bilo mogoče. Prepričani smo, da je funkcija ministra in njegovih služb ravno v tem, da je sposoben usklajevati in koordinirati zahteve in potrebe tako raznolike dejavnosti, kot je zdravstvo. Menimo, da je ministrstvo na tem področju popolnoma zatajilo, saj dogodki zadnjih 2 let, v katerih ste sodelovali tudi vi, naravnost silijo v konflikte med zaposlenimi.

Če želimo doseči varčnost in skrbnost pri uporabi zdravstvenega denarja, je potrebno v to vključiti vse zaposlene. Da je to res, dokazuje dogajanje pred dvema letoma, ko se je v zdravstvu privarčevan denar razdelil po določenem ključu med vse zaposlene. Trditev, da je za ustrezno varčevanje zaslužni in odgovoren samo en profil zaposlenih, je milo rečeno naivno in omalovažuje vse ostale, ki se po svojih možnostih trudijo in prispevajo, da bi zdravstvo delovalo kolikor toliko normalno. Tako smo prepričani, da bi k snovanju dogovora morali nujno pritegniti tudi druge sindikate, ki so reprezentativni za dejavnost zdravstva in socialnega varstva v Sloveniji.

Sodobna medicina temelji na skupinskem delu različnih profilov, ki morajo biti med seboj usklajeni. Če odpove samo en člen v skupini je ogroženo delovanje celotne skupine. Zato nam je popolnoma nerazumljivo, da se s parcialnimi rešitvami, ki protežirajo določeno skupino na račun drugih, skuša urejati zdravstvo. Prepričani smo, da so take metode v smislu "divide et impera" izrazito škodljive tako za organizacijo zdravstva, kot tudi za samo delo zaposlenih v zdravstvu in njihove medsebojne odnose. Slabi medsebojni odnosi, predvsem pa njihovo nezadovoljstvo na delovnem mestu, ogrožajo tudi delovanje celotnega zdravstvenega sistema, kar bodo gotovo občutili bolniki. Prepričan sem, da si tega v zdravstvu ne želi nihče.

Spoštovani gospod minister

Podpis dogovora je sprožil med številnimi zdravniki in nezdravniki veliko pomislekov in nezadovoljstva. Obstaja seveda možnost, da smo besedilo dogovora razumeli napak, saj pri njegovem snovanju nismo sodelovali. Tako Vas prosim za pogovor, do katerega bi moralo priti v prvi polovici maja. Iskreno si želimo, da bi na tem pogovoru razjasnili dileme, ki jih je podpis dogovora sprožil. V takem primeru bi nam v našem sindikatu verjetno uspelo umiriti izredno nezadovoljstvo in ogorčenost zaposlenih.

S prijateljskimi pozdravi

Predsednik Sindikata zdravstva in sindikalnega varstva Slovenije, Sindikat KC
Matija Cevc

 
 
prejšnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/