ISIS 1998, št.6
 

aktualno

Korupcija

Na vse glasnejše obtožbe o domnevni korupciji med Slovenskim zdravništvom se je na pobudo zdravnikov odzvala tudi Zbornica. Na novinarski konferenci, ki je bila v petek, 15. maja 1998, je stališče Zbornice predstavil njen predsednik, asist. mag. Marko Bitenc, sodeloval sta tudi asist. Andrej Možina, podpredsednik Zbornice in doc. dr. Jože Balažic, tožilec Zbornice. Slednji je predstavil potrebne postopke za obravnavo spornih primerov na posameznih telesih Zbornice. Za predstavnice medijev so bila pripravljena tudi gradiva. V celoti ponatiskujemo izjavo Zbornice o korupciji in pismo državnega sekretarja, prim. Zajca, v katerem pojasnjuje svoje izjave. Pripravljeno je bilo tudi gradivo, kjer je pravna služba Zbornice zbrala postopke za pritožbe in nekaj statističnih podatkov o obravnavanih primerih pred razsodiščem, na tožilstvu, na odboru za strokovno-medicinska vprašanja in odboru za pravno-etična vprašanja. (ebn)
 

Stališče
Zdravniške zbornice Slovenije
do korupcije v zdravstvu
Posredovano na novinarski konferenci, 15. maja 1998

Asist. mag. Marko Bitenc, dr. med.

Zdravniška zbornica Slovenije odločno obsoja kakršenkoli pojav korupcije med zdravništvom. Za korupcijo so v posameznih pravilnikih Zbornice predvidene zelo stroge kazni (tudi odvzem licence). V primeru, da obstaja utemeljen sum korupcije, je Zbornica odločena, da bo sum raziskala in v primeru dejanske ugotovitve kršitve v okviru svojih pristojnosti storila vse, da posameznike, ki s takšnimi dejanji mečejo slabo luč na vse zdravnike, poišče in ustrezno sankcionira. Tega ne bo storila iz maščevalnosti ali nevoščljivosti temveč zaradi zaščite ugleda stanu, poklica in pacientov. Le na tak način lahko zdravništvo obdrži svoje človeško in strokovno dostojanstvo.

Na drugi strani pa si bo Zbornica z vsemi sredstvi prizadevala, da svojim članom zagotovi korektno obravnavo. Dokler krivda ni dokazana, je posameznik nedolžen. Tako velja v pravni državi in tega se v Sloveniji na vseh področjih, ne le v medicini, včasih premalo zavedamo. Neredko se zgodi, da se ob najmanjšem sumu nepravilnosti z velikimi črkami zapiše ime predvidoma krive osebe. Ko se kasneje izkaže, da je popolnoma nedolžna, se nihče javno ne opraviči, kaj šele, da bi bil zaradi obrekovanja in blatenja časti kazensko preganjan po službeni dolžnosti. Svojo čast si lahko pere le sam, z dolgotrajnimi postopki pred sodiščem.

Slovenija je mlada država, ki jo še vedno tarejo pojavi, značilni za prehod iz enega v drug sistem. Zato je razumljivo, da se v tej luči pojavljajo tudi primeri korupcije (jemanje in dajanje podkupnin). Za to področje delovanja države so zadolžene za to pristojne institucije pravne države. Zdravniška zbornica v skladu z lastnimi akti lahko izvaja strokovni nadzor svojih članov ter preverja, ali je delovanje zdravnikov v skladu s kodeksom medicinske deontologije. Vsakršno jemanje podkupnine je v nasprotju s kodeksom medicinske deontologije in pravilnikom o delu razsodišča, ter kot tako podvrženo ukrepom v skladu z delovanjem tožilca, odbora za pravno-etična vprašanja in razsodišča Zbornice.

Marko Bitenc

 
 
prejšnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/