ISIS 1998, št. 3
 

strokovna srečanja

Denver II

V novembru 1997 je potekal v Denverju tečaj za inštruktorje razvojnega testa Denver II.

Martin Bigec, Milena Frankič, Ksenija Jelenc, Alenka Melink, Margareta Seher Zupančič

     Tega tečaja smo se iz Slovenije udeležili: Martin Bigec, dr.med., specialist pediater, Dispanzer za otroke Maribor; Milena Frankič, v.m.s., Dispanzer za otroke Maribor; Ksenija Jelenc, dr.med., specilistka pediatrinja, Dispanzer za otroke Ljubljana Bežigrad; Alenka Melink, dr.med., specialistka pediatrinja, Dispanzer za otroke Maribor; Margareta Seher Zupančič, dr.med., specilistka pediatrinja, Dispanzer za otroke Velenje. Tečaja so se udeležili predstavniki iz številnih držav znotraj Združenih držav, Mehike, Singapurja in drugih. Namen tečaja je bil, da se izobrazijo inštruktorji, ki bodo v svojem okolju organizirali tečaje za usposabljanje ljudi, ki pri svojem delu uporabljajo denverski razvojni test. Pri nas je uporaba testa določena v navodilih za izvajanje preventivnih programov, kot tudi v pravilih zdravstvenega zavarovanja, ki v preventivnih pregledih predvidevajo tudi izvajanje razvojnega testa. Izobraževanja smo se udeležili s pomočjo naših delovnih organizacij in s pomočjo sponzorjev. Tečaj sta vodila gospa Beverly Bresnic in profesor William Frankenburg. Ob odlični organizaciji smo imeli priložnost spoznati tudi rigorozne pogoje za opravljanje testov. Licenco za izobraževanje prejmemo šele po zaključenem drugem delu izobraževanja: Na video posnetek moramo posneti naše praktično delo z otroki in ga poslati v Denver. Po skupni analizi (rezultat testa, ocena sodelovanja na tečaju in ocena praktičnih posnetkov) prejmemo licenco za tri leta z nazivom Inštruktor za razvonji test Denver II.
    Denver II (Denver Developmental Screening Test - DDST) je presejalni test za spremljanje otrokovega razvoja od 0 do 6 let. Spremljanje zgodnjega otrokovega razvoja je naloga vseh zdravstvenih strokovnjakov, ki se ukvarjajo z otroki. Test ne predstavlja orodja, s katerim bi merili otrokov I.Q., še manj lahko z njim postavimo diagnozo otrokove motnje. Kot screening je namenjen primerjanju vseh navidezno zdravih otrok s standardi normalnega otrokovega razvoja, da bi se našli tisti, ki odstopajo od teh norm.
    Presajalni test ima ime po mestu, kjer je nastal. Njegov avtor je profesor William K. Frankenburg, sedaj častni profesor pediatrije in preventivne medicine s svojimi sodelavci. Sedež razvojnega inštituta, ki ga še vedno vsaj posredno vodi, je Denver Developmental Materials, Inc., Denver, Colorado. Prva objava testa je bila leta 1967 (1,2). Zaradi razvoja razvojne pediatrije in številnih predlogov uporabnikov in analitikov veljavnosti in zanesljivosti testa je bil leta 1992 DDST prenovljen in dopolnjen. Njegovo novo ime je sedaj Denver II (3). Namenjen je zdravstvenim delavcem (health providers) za zgodnje odkrivanje razvojnih težav pri otrocih. Zgodnja odstopanja od normalnega razvoja je pri rutinskih pregledih težko, če ne že nemogoče odkriti. Otroci pogosto dajejo vtis normalnega otroka, so brez prirojenih ali telesnih nepravilnosti in mnogi kažejo samo nekaj, če sploh, zaznavne znake razvojne motnje (4).
 

Kašni so bili osnovni razlogi za spremembo testa DDST v Denver II test?

Kaj se je v testu spremenilo?

Test Denver II je sestavljen iz 125 nalog oziroma postavk, ki so razvrščene na testnem formularju v štirih poglavjih za opazovanje naslednjih področij oziroma funkcij:
  1. Osebnostno - socialno: vključitevanje v družbo in osebnostne potrebe.
  2. Fina motorika in prilagoditve: očesno-ročna koordinacija, manipulacija z drobnimi predmeti.
  3. Jezik-sluh: razumevanje in uporaba jezika.
  4. Gibanje in koordinacija telesa: sedenje, hoja, skakanje in splošno mišično gibanje.
Vključen je tudi obrazec za testiranje otrokovega vedenja, ki se izpolnjuje na zaključku testa. Ocenjevanje otrokovega vedenja pomaga ocenjevalcu oceniti splošne vedenjske vzorce in je orientacijska ocena, kako otrok uporablja oziroma izraža svoje sposobnosti.

Usposabljanje zdravstvenih delavcev za uporabo testa

    Test Denver II je namenjen klinični uporabi. Izvajajo ga lahko različni zdravstveni profili: zdravniki, medicinske sestre in drugi zdravstveni delavci. Testiranja naj se lotijo samo posamezniki, ki so se dodobra seznanili s testnim materialom in so pripravljeni tudi na probleme, ki nastopijo med testiranjem otrok. Test se lahko uporablja v standardnih pogojih in na predpisan način. Osebe, ki testirajo, morajo pred prvimi testiranji opraviti skrbno pripravljen tečaj in opraviti spretnostni test. Za učenje testa se organizirajo tečaji, vodijo jih strokovnjaki, izučeni v centru Denver Development Materials, Inc. v Denverju, Colorado. Na teh tečajih tečajnike učijo s pomočjo priročnika, poseben poudarek je na zapisovanju ugodovitev in ocenjevanju dobljenih podatkov, s pomočjo video kasete in na praktičnem testiranju otrok različnih starosti. Za zaključek opravijo še spretnostni test. Vse je namenjeno skupnemu cilju in sicer skrbnemu in natančnemu uporabljanju testa Denver II in natančnemu sprejemanju odločitev.
    Osebam, ki so predhodno že uporabljale Denverski razvojni test (DDST) svetujejo, da opravijo enak program izobraževanja, kot tisti, ki se do sedaj z deverskim ratvojnim testom še niso srečali. DENVER II se namreč tako razlikuje od predhodnega DDST, da je ponovno izobraževanje nujno potrebnoi.

Kako poteka uvajanje in restandardizacija razvojnega testa Denver II v Sloveniji ?

  1. Vzpostavili smo povezavo z Denver Developmental Material centrom, Denver, Colorado.
  2. Vzpostavili smo osebno povezavo s pomočjo dopisovanja s profesorjem Williamom Frankenburgom, častnim profesorjem pediatrije in preventivne medicine, avtorjem DDST in testa Denver II.
  3. Pridobili smo pisne materiale iz centra DDM.
  4. Naročili smo video kasete za izvajanja izobraževanja.
  5. Udeležili smo se izobraževanja v centru DDM v Denverju za učitelje testa Denver II.
  6. Pridobili smo pisna gradiva in ustna navodila za nadaljnje delo.
  7. Spoznali smo strokovnjake po svetu, ki se ukvarjajo z restandardizacijo v svoji državi.
  8. Dobili smo osebna dovoljenja profesorja Frankenburga, da lahko pričnemo s prevajanjem gradiv v slovenščino.
  9. Pridobili smo strokovnjake za prevajanje tekstov in sinhronizacijo videokasete v slovenščino.
  10. Dogovorjeni smo s tiskarno za tisk materialov in računlaniškimi grafičnimi oblikovalci za pripravo materialov za tisk.
  11. Poročali smo na stalni strokovni skupini za dispanzersko dejavnost in na Ministrstvu za zdravstvo o naših dosedanjih dejavnostih.
  12. Dogovorili smo se o projekti skupni, ki bi skupaj z razširjenim strokovnim kolegijem za pediatrijo opravila restandardizacijo testa v Sloveniji.
  13. Napravili smo poizvedbo literature preko Medline računalniškega omrežja in naročili preko 40 strokovnih člankov, ki obravnavajo test.
    Izobraževanje v Ameriki in navodila za restandardizacijo testa v Sloveniji smo predstavili na Razširjenem strokovnem kolegiju za pediatrijo 23. 12. 1997. Kolegij se je s predvidenim nadaljnim delom strinjal. Izvolil je doc. Davida Neubauerja s Pediatrične klinike v Ljubljani za koordinatorja dejavnosti med imenovano projekto skupino za restandardizacijo, učenje in aplikacijo testa Denver II v Sloveniji in RSK za pediatrijo. Martin Bigec, dr.med., je bil imenovan za vodjo projektne skupine. Poročilo smo podali tudi na Ministrstvu za zdravstvo in Zavodu za zdravstveno zavarovanje, ki sta oba podprla naše nadaljnje dejavnosti na tem področju.

Kakšni so nadaljnji koraki za uvajanje razvojnega testa Denver II?

  1. Pridobiti soglasje DDM, Inc. za prevajanje testnih gradiv.
  2. Pripraviti projekt restandardizacije in jo posredovati Ministrstvu za zdravstvo, Inštitutu za varovanje zdravja republike Slovenije, Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije in drugim zainteresiranim partnerjem.
  3. Organizirati izobraževanje in usposabljanje sodelavcev, ki bodo izvajali restandardizacijo (s pomočjo DDM, Inc.)
  4. Izdelava restandardiziranega testa.
  5. Izdelava informaciske podpore testu z ustreznim računalniškim programom.
  6. Pridobitev licence Republike Slovenije za uporabo restandardiziranega testa.
  7. Organizirati izobraževanje zdravnikov in medicinskih sester za izvajanje testa in pridobitev licence.
  8. Spremljati izvajanje testa in organizirati ponovitvene tečaje vsaka tri leta za podaljševanje licence za izvajalce testa.
  9. Skrbeti za servis in svetovanje izvajalcem testa.
  10. Spremljanje in preverjanje rezultatov testiranja, strokovne in finančne učinke.
    Dovolite nam, da se na tem mestu najlepše zahvalimo našim delovnim organizacijam in sponzorjem, ki so nam omogočili izobraževanje v Denverju: Boehringer Ingelheim Ljubljana, Bosch, Ljubljana, Eli Lilly S.A. Ljubljana, Farmadent Maribor, Glaxo wellcome export Ljubljana, Lek Ljubljana, Luka Koper Koper, Media cor, Občina Radlje ob Dravi, Občina Ruše, Kemofarmacija Ljubljana, Keor Maribor, Petrol Maribor, Pliva Ljubljlana, Probanka Maribor, Kolinska - Milupa Ljubljana, Kolektor Idrija, Servis Invest, Maribor,

Koto Ljubljana, Kovinoplastika Lož, Lada avto Ljubljana, Lancom Maribor, Schering-Plough cen. East AG, Ljubljana, Tiskarna Fajs Slovenska Bistrica, Zavod za zdr. varstvo Maribor, Zavarovalnica Maribor.

Literatura:

  1. Frankenburg WK, Dodds JB. The Denver developmental screening test. J Pediatr 1967 Aug;71(2):181-191.
  2. Frankenburg WK . The Denver developmental screening test. Dev Med Child Neurol 1969 Apr;11(2):260-262.
  3. Frankenburg WK, Dodds J, Archer P, Shapiro H, Bresnick B. The Denver II: a major revision and restandardization of the Denver Developmental Screening Test. Pediatrics 1992 Jan;89(1):91-97
  4. Pfannenstiel D, Lawhorn K . The Denver II replaces the Denver Developmental Screening Test. Kans Nurse. 1991 May; 66(5): 4-5.
  5. Frankenburg WK, Dodds J, Archer P, Bresnick B, Maschka P, Edelman N, Shapiro H. Denver II Trening manual. Denver Developmental Materials, Inc. 2nd edt, Denver 1996: 2.


 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/