ISIS 1998, št. 1
 

aktualno

Jesenski sestanek UEMS-a 
Killarney, 23. - 25. oktobra 1997

Dušanka Mičetić Turk
Prof. A. Dražančić, predstavnik Hrvaške, prof. dr. D. Mičetić Turk, predstavnica Slovenije, prof. L. Harvey, predsednik UEMS-a in prof. N. Orlić, predstavnik Hrvaške (z leve).

V mislih sem bila še v pogovoru prejšnjega večera s kolegi iz Izraela, lovci na gene, ki so navdušeno razlagali, da so na sledi že tretjemu genu za celiakijo, ko se je letalo spustilo na dublinsko letališče. Začelo me je skrbeti, ali bom prek Corka pravočasno prispela v Killarney, kjer naj bi se ob 18. uri začel sestanek Usklajevalnega odbora (Harmonization Committee). Bila sem zatopljena v novi roman Danielle Steel, kupljen na letališču, ko sem začutila trepljanje po rami. Zelo sem se razveselila znanih obrazov. Tudi prof. Gruwez, ki je predsednik Usklajevalnega odbora in s katerim sem se spoznala na lanskem sestanku UEMS-a v Oslu, je s soprogo potoval v Killarney, tako da me pravočasen ali nepravočasen prihod v Killarney ni več skrbel.

Irci so dokazali, da so sijajni gostitelji, takoj ko smo stopili na njihova tla v Corku, saj so nam na letališče poslali majhen avtobus s simpatičnim voznikom, mladim, veselim in modrookim in - seveda - rdečelasim Ircem, ki je poskrbel, da je vse teklo varno in pravočasno.

Na jesenskem sestanku Usklajevalnega odbora sem zastopala Slovenijo med delegati stalnih članic (vsako državo zastopa en delegat) UEMS-a: Nemčije, Avstrije, Belgije, Danske, Finske, Francije, Grčije, Irske, Islandije, Italije, Luksemburga, Norveške, Nizozemske, Portugalske, Anglije, Švedske, Švice in delegati pridruženih članic: Hrvaške, Madžarske, Poljske.

Sestanek je bil vseskozi deloven, začenši že s prvo točko dnevnega reda, na kateri smo obravnavali zapisnik bruseljske seje UEMS-a, ki je bila 7. marca letos (D 9727). Z njim so bile povezane tehtne pritožbe nekaterih delegatov stalnih članic UEMS-a, češ da jim njihove zbornice ne posredujejo gradiva za seje, čeprav jih le-te dobijo pravočasno. Tudi sama sem dvakrat doživela isto, ob razburjanju kolegov iz razvite Evrope pa spoznala, da imamo mi "z druge strani" Evrope pač zaradi zgodovinskih dejstev bolje ustrojeno kožo in se zaradi takih stvari ne razburjamo. Dogovor po burni razpravi je vendarle bil, da bodo gradiva pošiljali hkrati zbornicam in delegatom članic UEMS-a.

Druga točka dnevnega reda je bila posvečena novim publikacijam, predvsem objavi francoske inačice evropskega programa specializacij. Upravni svet UEMS-a in delegati francosko govorečih držav zagovarjajo objavo programa v francoščini in vztrajajo pri zahtevi, da bi bila v Evropskem parlamentu francoščina enakopraven uradni jezik angleščini, medtem ko so se delegati drugih držav vpraševali, ali je francoska različica sploh potrebna. Menijo namreč, da je strošek nepotreben, saj bodo vse države v bližnji prihodnosti prevedle program v svoj jezik.

In kakšen naj bo prevod? Večina delegatov bi se zadovoljila s prevodom na Internetu, medtem ko so zagovorniki publikacije vztrajali pri knjižni obliki. Ozračje je postajalo vse bolj napeto, glasovanje pa je odločilo v prid tiskanja francoske različice.

Končno je šele tretja točka vsebovala nekaj več stroke, saj smo govorili o nenehnem strokovnem izobraževanju zdravnikov (CME), ki je izrednega pomena in - kot smo sklenili - tudi zdravnikova etična dolžnost. Strokovne sekcije morajo po zahtevah UEMS-a informacije o CME posredovati svojim odborom (boardom), ti pa UEMS-u. Evidentiran je prispevek evropskega odbora za radioterapijo (D 7949), v obravnavi so poročila s področja alergologije, pediatrije in nevrologije. Vprašalnik, ki je bil poslan vsem članicam UEMS-a, in ki zadeva obveznosti učinkov CME na nagrajevanje in podaljševanje certifikatov in licence, so doslej izpolnile le Norveška in Velika Britanija. V Angliji preverjajo točke za CME, vsaki dve leti in če ustanova ne izpolnjuje kriterijev, zgubilicenco. Na Norveškem preverjajo potrdila (diplome) vsakih pet let, o specializacijah pa odloča parlament.

Razpravljali smo tudi (v 4. točki) o drugem osnutku listine o nadzoru (Charter on Visitation, July 1997), zlasti o organizaciji nacionalnega in internacionalnega nadzora, ki so ji veliko pozornosti posvečale že sekcije in njihovi evropski odbori, nazadnje maja letos v Bruslju. Tokrat smo zato pretresali le 4. člen, ki govori o organizaciji nadzora v učnem centru, in ga soglasno sprejeli. Preambulo dokumenta bodo prejele vse članice, dosegljiva pa bo tudi na Internetu.

O vlogi specialista v (managementu) vodenju bolnišnice (5. točka dnevnega reda) poteka študija kot skupen projekt z Evropsko zvezo bolnišničnih zdravnikov (AEMH).

In še terminski dogovor za naslednji sestanek Usklajevalnega odbora: spomladi 1998 v Bruslju.

Na zasedanju COMPRO, komiteja, ki skrbi za denarno plat teh sestankov (Budget Programming Committee), je podal natančno poročilo blagajnik dr. J.Cl. Schaack, pri čemer je za nas zanimivo, da ostaja članarina za pridružene članice enaka, to je 7900 BEF, organizatorkam jesenskih sestankov UEMS-a pa se za organizacijo srečanja odobri finančna pomoč.

Na plenarni seji Upravnega odbora (Management Council) UEMS-a, ki ji je predsedoval dr. L. Harvey (GB) (katerega člani so poleg njega še R. Pfeiffer (B), J. Cl. Schaack (L), C. C. Leibbrandt (NL) in B. Reychler), smo kar skupaj obravnavali prve štiri točke dnevnega reda.

Poročilo sestanka Upravnega odbora, ki je bil 8. marca letos v Bruslju (D 9723), je bilo soglasno sprejeto. Generalni tajnik dr. R. Pfeiffer je v poročilu (D 9750) predstavil novo direktorico administracije B. Reycher, dipl. sociologinjo, ki je deset let delala za UEMS. O tematiki samozdravljenja so govorili obširno na dveh sestankih in jo uspešno sklenili marca 1997 v Bruslju (D 7919).

Spregovorili smo tudi o sekcijah. Anatomo-patološki sekciji smo kot podsekcijo odobrili nevropatologijo, pozitivno smo se opredelili tudi do prošnje Anglije, ki predlaga organizacijo sekcije za medicinsko biopatologijo in kemijsko patologijo.

Na področju interne medicine se je Upravni odbor UEMS-a izrekel proti ustanovitvi podsekcije interne medicine za intenzivno nego oziroma jo preložil na poznejši čas, ker trenutno ni upravičena, treba je počakati na razvoj stroke. Pozitivno je rešil prošnjo za ustanovitev sekcije medicinske onkologije. Ta zajema kemoterapijo, terapijo bolečine, prehrano in drugo, poudarek pa je na izrazu medicinska, saj pripada izraz onkologija različnim strokam.

Delegati z Danske so prosili, da se fizikalna medicina in rehabilitacija kot samostojna specialnost loči od revmatologije, kar so v večini članic UEMS-a naredili že zdavnaj. UEMS podpira prizadevanja danskih fiziatrov za organizacijo samostojne sekcije za fizikalno medicino, saj je v njej treba ločiti medicinsko stroko od paramedicinskih dejavnosti. Ker lahko postavi diagnozo le zdravnik, bo potrebno začrtati mejo, do kod lahko samostojno posegajo fizioterapevti, in kaj je izključna domena zdravnika. Mnenje UEMS-a je, da mora ostati fizikalna medicina v rokah specialistov fiziatrov. Specializacija iz fizikalne medicine traja tri leta.

Zastopstvo delegata v dveh sekcijah, n. pr. v interni medicini in gastroenterologiji, za UEMS ni zaželeno. Pomembna je ugotovitev, da so nekatere sekcije slabo povezane z evropskim odborom za svojo stroko in UEMS-om. Vzrok je bržkone v tem, da so predsedniki odborov posameznih sekcij na nacionalni ravni običajno strokovnjaki z najvišjimi strokovnimi nazivi, ki pa niso dobri organizatorji.

Poročilo dr. C. C. Leibbrandta s sestanka Comité Permanent, ki je bil od 10. do12. aprila v Atenah, obravnava D 9731:

Novosti pri Advisory Committee on Medical Training (ACMT)

ACMT je objavila priporočila v dokumentu 93/16/EEC, ki so bila poslana na sedeže zbornic.

Dala je pobudo za sodelovanje v Ameriškem medicinskem združenju in usklajevanju izobraževanja. V programu pediatričnega izobraževanja sodeluje 200 pediatrov ameriške akademije za pediatrijo. V Evropi zaradi pomanjkanja sredstev takšnih pogojev ni.

Evropska medicinska združenja (UEMO, AEMH, FEMS, PWG)

Interes UEMS-a je usmerjen na medicinsko specialistično prakso, in sicer kakovost podiplomskega in nenehnega izobraževanja ter v zagotavljanje kakovosti strokovnega specialističnega dela.

Aktualni skupni interesi z omenjenimi organizacijami so: samozdravljenje, CME, evropska zdravstvena kartica in zdravila, ki niso znanstveno ovrednotena.

Mesto UEMS-a glede na definicijo primarnega zdravstva

UEMS želi reafirmirati svoje mesto v primarnem zdravstvu, in sicer tako, da bi imeli specialisti v državah članicah enake možnosti sodelovanja v primarnem zdravstvu kot splošni zdravniki. Iz izkušenj vemo, da pacienti sami izberejo zdravnika, torej sami izbirajo učinkovitejši in cenovno ugodnejši tip primarnega zdravstva, pri tem so pa specialisti zagotovo močni tekmeci "GP-jem".

Evropski forum medicinskih združenj in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO)

Glavna točka razprave je bila feminizacija poklica, delovna sila in nagrajevanje; primarno zdravstvo, protipehotne mine, tobak in ljubljanska listina WHO. Pred svojo bližajočo se tridesetletnico obstoja posveča UEMO posebno pozornost položaju ženske v poklicu in spremembam pri zaposlovanju.

Poročilo Usklajevalnega odbora (D 9727)

V svojem poročilu s sestanka prejšnjega dne je prof. J. Gruwez posebej poudaril poenotenje sklepov o CME. V Evropi dela milijon specialistov, registriranih je 32 sekcij, zato je zbiranje podatkov o CME v vseh članicah zelo pomembno, ker je s tem povezan usklajevalni proces.

Napovedano je tudi sodelovanje z ameriškim zdravniškim združenjem.

Pravni status UEMS-a

Da se za UEMS preuči možnost statusa mednarodnega združenja pod belgijsko zakonodajo (Zakon iz leta 1919, modificiran leta 1954), so predlagali že leta 1996 v Oslu, pravni strokovnjaki pa so potrdili, da je to mogoče. O tem bodo spet razpravljali na naslednjem sestanku UEMS-a.

Na plenarni seji smo izbrali dr. J. Cl. Schaacka za zastopnika v Evropskem parlamentu, precej časa pa smo posvetili 40-letnici UEMS-a, ki jo bomo svečano obeležili 23. oktobra 1998 v Bruslju.

Dobrodošla je bila tudi pobuda za ustanovitev federacije sekcij, kar bi bilo smiselno glede na dejstvo, da je v Evropi že registriranih 32 sekcij, pojavljajo se pa tudi zahteve po ustanovitvi novih, predvsem s področja biomedicine.

Več delegatov je razpravljalo tudi o tem, da je potrebno specialistom vrniti ugled in veljavo, v kar je treba pritegniti ministrstva za zdravstvo in sredstva javnega obveščanja, ki lahko s problemi specialistične medicine najbolje seznanijo javnost.

Seveda je poleg strokovnega dela vsak tak sestanek zanimiv tudi zaradi "tistega zraven", kar pomeni spoznavanje ljudi in stroke z neformalne plati, utrjevanje medsebojnih vezi, ki pomagajo pri medsebojnem strokovnem komuniciranju. Tako nam je ob obveznem kozarčku za dobrodošlico (welcoming drink) v hotelski avli vodja irske delegacije in podpredsednik UEMS-a dr. Cillian Twomey nazdravil v irščini, angleščini in celo galščini. "Saol fada dibh uilig," smo se naučili nazdravljati tudi stari in novi znanci.

Ob napornem delu ostane vselej še nekaj časa in obilo volje za spoznavanje dežele gostiteljice. Tokrat smo si udeleženci sestanka v nestrokovnem delu ogledali Killarny Manor, grad iz 14. stoletja, kjer smo v čudovitem arhaičnem ambientu uživali ob glasbi ene najboljših irskih skupin in plesu irskih plesalcev. Ko take svečanosti popestri še izborna hrana, postaja ozračje vse bolj veselo in prijateljsko, strokovna plat srečanja se umika človeški. Tokrat je denimo sam dr. C. Tomwey predlagal "malo Evrovizijo", tako da vsaka delegacija predstavi svojo deželo s tipičnim plesom ali pesmijo. Zadrega je kmalu minila, izkazali smo se, kolikor smo vedeli in znali, nagrada za pregnano tremo pa je bil smeh in ploskanje.

Ker sem že začela s potovanjem, naj tako še sklenem to poročilo. Na poti na letališče sem opazovala velike obcestne kamne z vklesanimi keltskimi simboli. Kljub temu da sem največ časa v Killarneyju presedela na seji, sem Irsko intenzivno doživela. Kot čudovito deželo z bogato kulturo in neskončno prijaznimi ljudmi.



 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/