ISIS 1998, št. 1
 

odmevi

Strokovni nadzori s svetovanjem

- nekaj dejstev in misli

Tone Košir

Ob uvodniku enajste številke Izide, ki ga je napisal E. M. Gadžijev (Isis 1997; 11: 7-8) se poraja vprašanje globalne učinkovitosti sedanjega strokovnega nadzora, saj je zavoljo pomanjkanja sredstev na leto opravljenih manj kot dvajsetina prvotno načrtovanih pregledov s svetovanjem. Glede na pričakovane varčevalne programe Vlade RS ni moč pričakovati skorajšnjega povečanja sredstev v državnem proračunu za nadzore, ki jih izvaja Zdravniška zbornica. Strokovni nadzor s svetovanjem določata 78. in 79. člen zakona o zdravstveni dejavnosti. Besedilo 79. člena dokaj podrobno ureja zadevno vprašanje, kar je tudi osnova za ugotovitev, da v zakonu ni predvidena izdelava pravilnika, ki bi podrobneje in konkretneje urejal izvajanje nadzora. V zakonu samem ni nikjer določen način izvajanja strokovnega nadzora s svetovanjem, zato se ponuja možnost spremembe sedanjega načina izvajanja sorazmerno hitro in preprosto, brez spremembe zakona. Vemo, da v šolstvu izvaja nadzor šolski nadzornik posameznik, ki to delo opravlja poklicno. Pričakovati je mogoče, da je poklicni individualni nadzornik lahko zelo učinkovit tako v številu nadzorov kot tudi v finančnem smislu, le pri izbiri pravne osebe je treba imeti srečno roko.

Poklicni nadzornik s polnim delovnim časom pride v poštev v strokah, ki bi imele toliko letnih nadzorov, da bi bil nadzornikov letni delovni načrt izpolnjen. V nekaterih strokah bi se odločili za delno zaposlitev, v nekaterih za pogodbene nadzornike.

Idejo postavljam z namenom, da o njej razmislimo, se z njo spopademo in, če bi zanjo govorilo več pozitivnih lastnosti kot negativnih, tudi osvojimo.



 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/