ISIS 1998, št. 1
 

strokovna srečanja

Izboljševanje kakovosti v družinski medicini

Poročilo s prve konference EQuiP-a

Janko Kersnik

Od 6. do 8. novembra sem se udeležil prve konference EQuiP-a v Zurichu. Med 250 udeleženci se je iz Slovenije poleg mene konference udeležila tudi Eva Kosta. Program je obsegal 6 vabljenih predavanj z naslednjimi naslovi: Napredek na področju izboljševanja kakovosti v družinski medicini, Bolnikov pogled na kakovost oskrbe, Znanstveni dokazi kot podlaga družinske medicine, Na dokazih temelječa medicina - kaj to je in kaj ne, Izboljševanje kakovosti kot del stalnega strokovnega izobraževanja, Izboljševanje kakovosti med družinsko medicino in sekundarno ravnjo, "Plansko" zdravstveno varstvo (Manged care) in kakovost. Izkušnje iz ZDA. Poleg vablejnih predavanj so bile na sporedu tudi številne delavnice, kot npr.: oblikovanje kazalcev kakovosti, vpeljava sprememb v splošni medicini, vključevanje pogledov bolnikov za spodbujanje sprememb, tečaj za vodenje krožkov kakovosti, oblikovanje priporočil na podlagi znanstvenih dokazov, sistem kakovosti v družinski medicini, povezanost kakovosti in stalnega strokovnega izobraževanja, spodbujanje družinskih zdravnikov k izboljševanju kakovosti, kakovost sodelovanja med primarno in sekundarno ravnjo in vključevanje pogledov bolnikov za spodbujanje sprememb.

Prispevki udeležencev so bili razdeljeni v predavanja in predstavitve plakatov. Med 54 vzporednimi predavanji sem predstavil svoj prispevek z naslovom Vodenje bolniškega staleža. Primer izboljševanja kakovosti med zdravnikom družinske medicine in zdravniško komisijo I. stopnje. Razvili smo metodo "AID" (analiza izjemnih dogodkov), s katero uporabnik storitve (v tem primeru zdravniška komisija) ocenjuje kakovost izvajalca in mu na sistematičen način to sporoča v obliki povratnih podatkov. V tem projektu se je izkazalo, da povratni podatki o načinu dela, priporočila za vodenje zdravstvenega kartona in priporočilo za sodelovanje z zdravniško komisijo pomembno zmanjšajo število poslanih primerov, pri katerih komisija naleti na težave pri podaljševanju bolniškega staleža. Žal pa taka "poceni" strategija ni zadosti za znatnejšo spremembo sloga dela. 73 prispevkov je bilo predstavljenih v obliki plakatov. Predavanja in plakati so bili razdeljeni v posamezne sklope: kakovost sodelovanja med zdravnikom/družinskim zdravnikom in sekundarno ravnjo, spodbujanje zdravnikov družinske medicine k izboljševanju kakovosti, vključevanje pogledov bolnikov, krožki kakovsoti in medsebojni pregled dela, oblikovanje priporočil in celovito obvladovanje kakovosti.

Med prikazanim je bilo marsikaj zanimivega in primernega za zdravnike družinske medicine, še bolj pa bi predstavljeni prispevki koristili našim vodilnim v zdravstvneih ustanovah in v upravi. Problemi pri uvajanju in izpeljavi zamisli o kakovosti so identični po celem svetu. Učenje na lastnih izkušnjah, obogateno s teorijo in spoznanji drugih, bi naši zdravstveni politiki lahko v mnogočem olajšalo včasih boleče korake skozi tranzicijo. V teh dneh je bilo mogoče preveriti marsikatero zamisel, dobiti nove navdihe in rešitve, ki so jih drugi že preverili. Za marsikoga je ta izjemna priložnost žal zamujena. Zato še toliko bolj velja povabilo na naslednjo konferenco EQuiP, ki bo pomladi leta 1999. Do takrat si bomo vsi skupaj pridno nabirali izkušnje ob različnih projektih, med katerimi je verjetno za nas najpomembnejše sodelovanje v mednarodni raziskavi s še drugimi desetimi evropskimi državami, imenovani EUROPEP.

Krki, Glaxu, Leku in Eli Lilly se ob tem zahvaljujem za finančno pomoč pri plačilu kotizacije in potovanja na kongres.



 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/