ISIS 1999, ąt.4
 

nove publikacije

Nega dojenčka in malčka

Miriam Stoppard: Nega dojenčka in malčka, DZS, 1999

Vsak otrok je unikat. Nekaj posebnega, neponovljivega in nenadkriljivega (tega se danes na srečo zaveda večina starąev in strokovnjakov). Kljub temu pa se sleherni malček v svoji rasti in razvoju ustavlja ob pomembnih mejnikih in prelomnicah, doľivlja vzpone in padce, pretrese in spodbude, krize in razcvete, minimume in maksimume, podobno kot drugi njegovi vrstniki. Četudi se otrok morda ne razvija povsem klasično, po nenapisanih pravilih in "po načrtu", je mogoče njegov napredek, rast in razvoj predvideti, spremljati in ovrednotiti s ątevilnimi stalnimi in preizkuąenimi parametri. Ga definirati, oceniti, proučevati, analizirati, usmeriti, spodbuditi, pospeąiti in nadzirati. Ugotoviti, kako, zakaj, kje, v kolikąni meri, kdaj, v kakąnih okoliąčinah in s kom najbolje uspeva in napreduje. Kaj je treba storiti in mu ponuditi za čimbolj srečno otroątvo in kako ga obvarovati nepotrebnih nevarnosti? Kako ga negovati in vzgajati, da bo zrasel v srečnega človeka in se razvil v optimistično, ustvarjalno in zadovoljno osebnost? Kaj lahko človek stori sam in kdaj potrebuje strokovno pomoč?

O vsem naątetem in ąe o ątevilnih drugih pomembnih temah v svojem najnovejąem delu z naslovom Nega dojenčka in malčka govori priznana britanska avtorica, pediatrinja in svetovalka, Miriam Stoppard, ki je v pričujoči knjigi zbrala sadove in spoznanja svojih dvajset in več let predanega strokovnega dela z najmlająimi, njihovimi starąi in starimi starąi, sorodniki, prijatelji, učitelji, vzgojitelji in drugimi, otroątvu posvečenimi in malčku naklonjenimi strokovnjaki.

Zanimivemu in spodbudnemu uvodu v praktični priročnik sledi ąest obseľnih, sistematično zasnovanih in urejenih poglavij, v katerih nam Stoppardova kot izkuąena zdravnica, raziskovalka, svetovalka in velika ljubiteljica otrok predstavlja in prikazuje obdobje novorojenčka, vsakdanjo nego otroka, igro in otrokov razvoj, druľinsko ľivljenje, otroke s posebnimi potrebami in skrb za zdravje. V posebnem dodatku nam je na voljo ąe prostor za osebne zapiske in zabeleľke (s pomembnimi podatki o starąih in otroku lahko zdravniku sluľijo kot prava anamnestična zakladnica). Za piko na i pa nam britanska avtorica ponuja ąe poglavje z malo ąolo prve pomoči, brez katere si zdravega, spodbudnega in varnega ľivljenja otrok (in starąev) danes sploh ne moremo več predstavljati.

Bistvena prednost in vrednost knjige je v njeni uporabnosti (vsi nasveti, priporočila, navodila in nasveti so preizkuąeni in potrjeni v praksi), dorečenosti (bralec lahko najde konkreten odgovor na svoje vpraąanje), vsestranskosti (pokriva praktično vsa področja vzgoje in izobraľevanja, nege in skrbi za otroka od rojstva do petega leta in ąe dlje), prijaznem in spodbudnem pristopu (otrok potrebuje ravno takąne starąe, vzgojitelje, skrbnike in zdravnike, kot jih ima), preprostosti (največja spoznanja so najbolj preprosta tudi pri Stoppardovi), domiselnosti in ustvarjalnosti (priročnik je prava zakladnica iznajdljivosti, inovativnosti in izvirnosti), razumljivosti (primerna za bralce obeh spolov in vseh izobrazbenih razredov), interkulturalnosti (zagovarja zdravje in blagostanje brez meja) in visoke strokovnosti (temelji na bogatem akademskem znanju in poklicnih izkuąnjah). Za piko na i je zaloľba poskrbela tudi za kakovosten prevod dela v slovenski jezik.

Knjiga, ki jo bodo zaradi bogate vsebine, domiselnih ilustracij in razkoąnega slikovnega gradiva z veseljem prebirale in prelistavale ątevilne generacije otrok in odraslih (laikov in strokovnjakov), se bo po vzoru zahodnih drľav tudi pri nas verjetno uvrstila med zanesljive sopotnike in vodnike na področju sploąne in druľinske medicine, pediatrije, zdravstvene in sploąne nege, pa tudi pedopsihologije in vzgoje. Posebej pa velja omeniti ąe topel in spodbuden odnos avtorice do druľine in urejenega okolja, ki sta conditio sine qua non zdravega razvoja najmlająih.

Nina Mazi

 
 
prejąnji članek
 
naslednji članek
 
 
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/