ISIS 1998, ąt.10

misli in mnenja uredniątva

Poletne cvetke

Danica Rotar Pavlič


Zdravniki se zadnje čase vse pogosteje srečujemo z administrativnimi predpisi. Medtem ko nam je brskanje po deseti reviziji Mednarodne klasifikacije zdravil ali kateri izmed njenih, za naąe potrebe prilagojenih izvlečkov (t.i. "ąifriranje"), ľe vsakodnevno delo, se je temu pridruľilo ąe brskanje po registrih in ugotavljanje razvrstitve zdravil na pozitivno, vmestno in negativno listo. Tudi tega smo se v skladu s slovensko tradicijo ("Stanu se svojega spomni, trpi brez miru.") nekako navadili. V poletnem času pa nas je zakonodajalec razveselil s poletno cvetko: julijski Uradni list RS je prinesel nove razvrstitve zdravil.

Tako naj bi zdravniki pri predpisovanju zdravil ľenski, ki se ľe nekaj let zdravi zaradi osteoporoze, ugotovili, da je po zapisu v Uradnem listu kalcijev karbonat (Kalcium karbonat tbl 50x1g, Kalcij karbonat caps 60x500mg) na negativni listi. Ker smo seveda veąči v sporazumevanju, bomo najprej poskusili poudariti zdravilni učinek mleka in mlečnih izdelkov. Pogosto se nam bo zgodilo, da bomo kljub temu ugotovili, da zaradi različnih okoliąčin ľelenega vnosa kalcija ne bo moč doseči. Ponovno bomo odprli Register zdravil RS in na strani 121 na veliko veselje ugotovili, da bo med preparati Kalcij karbonat, Kalcijev karbonat in Kalcium karbonat najverjetneje na pozitivni listi Kalcijev karbonat. Če utegnemo odpreti ąe stran 317, bomo zgroľeni ugotovili, da smo skoraj prezrli obliko Calcii carbonas, ki je verjetno tudi na pozitivni listi. Morda bomo poklicali bliľjo lekarno, kjer bomo od tam zaposlenih po telefonu izvedeli, da sta navedeni obliki minerala po njihovi oceni (tudi njim se zdi, prav točno pa ne vedo, ker zadnji uradni list ąe ni priąel, pa tudi na Občasnik naąe zdravstvene zavarovalnice niso naročeni) na pozitivni listi.

Če bo po vsem tem čakanju, da smo se dokopali do ustrezne paralele, pacientka potoľila ąe o migrenskih napadih, je najbolje, da ji obupani svetujemo jutranjo kavico z limono ali kakrąnokoli drugačno terapijo, le zdravila za boľjo voljo ne. Uradnega lista se nam ne ljubi ponovno odpirati.

Morda pa bi si lahko pomagali s starim angleąkim registrom iz leta 1994. Tam bi naąli ob indikacijah, navedenih stranskih učinkih, priporočenem odmerku , proizvajalcu, ąe kratek in razumljiv zapis: Cacit 16,72 funtov, Calcichew 21,94 funtov, Calcidrink 8,48 funtov, Calcium-500 8,26 funtov, Citrical 23,40 funtov, Ossopan 18,04 funtov, Sandocal 7,20 funtov. V Sloveniji izdaja takąnega registra gotovo ni moľna, saj se cene zdravil dinamično spreminjajo skozi vse leto in tako se dinamično razvrąčajo tudi zdravila z liste na listo. Očitno ni moľen niti dogovor, naj bi se razvrstitve izvedle le enkrat letno in bi se jih zdravnik naučil na pamet.

Tako postajamo zdravniki vse bolj izvedenci v branju uradnih listov in listanju po najrazličnejąih predpisih.

Po vsem brskanju po različnih zbirkah podatkov se včasih spomnimo, da gre končno le za administrativni ukrep (administracijo ľe od nekdaj sovraľim), ki pa nam vzame dobrąen del časa. Tega bi koristneje uporabili, če bi nam ostal na voljo za delo s pacienti (tudi zdravil bi predpisali bistveno manj, saj o tem priča cela vrsta ątudij). Spomnili naj bi se, da je vendar najpomembnejąa kakovost dela. Gotovo pri tem pogreąamo smernice za kakovostno vodenje bolnikov, ki vsebujejo tudi napotke za doktrinarno dorečeno, a vendar racionalno predpisovanje zdravil. Morda bi se po tem laľje lotili analize predpisovanja zdravil v lastni ambulanti ali pa bi to opravili skupaj s kolegi. Ocenili bi lahko, kako kakovostno je naąe delo in če bi ob tem ugotovili, da lahko privarčevana sredstva izkoristimo za lasten strokovni razvoj ali za novo investicijo v ambulanti, bi nam to gotovo vlilo novih vzpodbud. Gre torej za koncept, ki je daleč stran od administrativnega, in bi ga tako zdravniki kot pacienti sprejeli z večjim odobravanjem.

Letoąnje učne delavnice o predpisovanju zdravil so in bodo govorile ravno o teh dilemah. Petdnevni mednarodni tečaj o tej problenatiki, ki je z udeleľenci enajstih drľav potekal na Bledu, je Zdruľenje zdravnikov sploąne medicine krilo preteľno iz lastnih sredstev. Veljalo bi razmisliti, kdo prispeva h kaotičemu stanju in kdo h kakovojstnejąemu razvoju stroke. 




prejąnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/