ISIS 1998, št.7

tako mislimo

Anonimno pismo mladih zobozdravnikov zaradi perečega problema brezposelnosti

Mladi zobozdravniki smo se znašli v brezupnem položaju za delovno mesto tako za določen, še posebej pa za nedoločen delovni čas. Ne zdi se nam pravično, da starejši kolegi, s sklenjeno koncesijo z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, zaposlujejo honorarno mlajše kolege, vendar pa sami ne opravljajo storitev za katere so sklenili pogodbo z ZZZS in si s tem zagotavljajo sigurnost in socialno varnost, mi pa ostajamo brez kakšnekoli možnosti zaposlitve in zagotovitve naše socialne varnosti. S tem tudi onemogočajo zaposlitev mlajšim kolegom v javni zdravstveni mreži. Prosimo za odgovor, ali smejo namesto sklenitelja pogodbe z ZZZS le te storitve opravljati njihovi honorarno zaposleni kolegi.

Menimo, da se s tem brezposelnost mladih zobozdravnikov še izrazito povečuje, Položaj pa bi postal še bolj kritičen, če bi lahko ostali sklenitelji koncesij še naprej že upokojeni zobozdravniki.

Vljudno prosimo in se vnaprej zahvaljujemo za vaš odgovor v glasilu Zdravniške zbornice Slovenije Isisu (Mestni trg 24/III, 1000 Ljubljana) ali v drugem javnem glasilu.

S spoštovanjem.


Zobozdravniki brez zaposlitve. Ljubljana, 1. 6. 1998

Spoštovani mladi zobozdravniki!


Časopisi in drugi javni mediji navadno na anonimna pisma ne odgovarjajo. Kdor pogumno pove nekaj kar je narobe, naj zbere še toliko poguma, da se pod pisanje podpiše.

Kot pa je razvidno iz vašega pisma, pereče stanje v zvezi z zaposlovanjem mladih zobozdravnikov obstaja in izgleda, da se bo še stopnjevalo. Zato smo se v uredništvu revije odločili, da pismo, katerega ste poslali na več naslovov, objavimo in izzovemo odgovore.

V uredništvu Izide ni pravnikov, ki bi mogli na vaše vprašanje pravilno odgovoriti. Gotovo tudi niste pričakovali, da bo podpora uredništva vašim stališčem zadosten razlog, da bodo vprašanja v zvezi z zaposlovanjem mladih zobozdravnikov delodajalci v zdravstvenih zavodih in v privatnih ordinacijah upoštevali, kot da gre za zakonski predpis in stvari spremenili. Zato se bojim, da takoj sprememb ne bo opaziti.

A vaša upravičena vprašanja so namenjena odgovornim v Odboru za zobozdravstvo Zdravniške zbornice, Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, sindikatu Fides in Ministrstvu za zdravstvo in še komu, ki bi o teh vprašanjih moral oblikovati svoja jasna stališča. Vse bomo v reviji Isis z veseljem objavili.
 

V imenu uredništva vas lepo pozdravljam!


France Urlep, glavni in odgovorni urednik

Odgovor Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve na anonimno pismo mladih zobozdravnikov zaradi perečega problema brezposelnosti


Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je prejelo anonimno pismo mladih zobozdravnikov zaradi perečega problema brezposelnosti, v katerem izpostavljajo problem, da so se znašli v brezupnem položaju za delovno mesto tako za določen čas, še posebej pa za nedoločen delovni čas. V pismu postavljajo konkretno vprašanje, ali je v naši državi dovoljeno, da namesto sklenitelja pogodbe z ZZZS ta dela opravljajo drugi. Prosijo, da naš odgovor objavimo v glasilu Zdravniške zbornice Slovenije Isis.

Naš odgovor naj začnemo s pristojnostmi posameznih ministrstev. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je v skladu z zakonom o organizaciji in delovnem področju ministrstev pristojen tudi za politiko zaposlovanja doma in v tujini ter za zavarovanje za primer brezposelnosti, žal pa je zaposlovanje zobozdravnikov v pristojnosti Ministrstva za zdravstvo. Še posebej je pristojno, da poda odgovor na konkretno vprašanje, ki ga brezposelni zobozdravniki postavljajo v svojem pismu, in sicer ali je v naši državi dovoljeno, da namesto sklenitelja pogodbe z ZZZS ta dela opravljajo drugi. Ministrstvo za zdravstvo namreč v skladu z navedenim zakonom opravlja zadeve, ki se nanašajo med ostalim tudi na zdravstveno dejavnost na primarni ravni, kamor sodi zobozdravstvo.

Zakon o zdravstveni dejavnosti ureja zasebno zdravstveno dejavnost in določa pogoje, ki jim mora izpolnjevati zasebni zdravstveni delavec oziroma zdravstveni sodelavec. Nadalje ureja koncesijo za opravljanje javne službe v zdravstveni dejavnosti in določa, da javno službo v zdravstveni dejavnosti lahko opravljajo na podlagi koncesije domače in tuje pravne in fizične osebe,k če izpolnjujejo z zakonom določene pogoje. Zdravstvena dejavnost kot javna služba se opravlja v okviru mreže javne zdravstvene službe. Merila za postavitev mreže javne zdravstvene službe se določijo s planom zdravstvenega varstva Republike Slovenije, ki pa žal še ni sprejet.

Glede na specifično ureditev opravljanja zdravstvene dejavnosti v zakonu o zdravstveni dejavnosti, ki ureja tudi vprašanje zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev, je vprašanje, ki ga postavljate v izključni pristojnosti Ministrstva za zdravstvo, ki bo moral podati odgovor na vprašanje. Naše ministrstvo je tako kot smo zgoraj navedli pristojno za zaposlovanje, toda žal s svojimi pristojnostmi ne more v celoti posegati na področje zaposlovanja na področju zdravstvene dejavnosti in še posebej ozko področje zaposlovanja zobozdravnikov. Republiški zavod za zaposlovanje vodi evidenco o brezposelnih osebah, med njimi tudi brezposelne zobozdravnike. Po evidenci imenovanega zavoda je brezposelnih zobozdravnikov na dan 30. 11. 1997 naslednje: Ljubljana 15; Koper 3; Nova Gorica, Sevnica in Velenje po 1, medtem ko v ostalih krajih v Sloveniji ni evidence o brezposelnih zobozdravnikih (Celje, Kranj, Maribor, Murska Sobota in Novo mesto). Iz evidence je razvidno, da je največ brezposelnih zobozdravnikov v Ljubljani, medtem ko v drugih krajih po Sloveniji očitno ni problem. Glede na navedeno bi se mogoče rešitev zaposlitve brezposelnih zobozdravnikov naša v drugih krajih Slovenije, kljub temu pa še v bližini Ljubljane (Domžale, Kamnik, Zagorje ob Savi, Trbovlje, Vrhnika, Grosuplje, ipd.).

Zavedamo se perečega problema zaposlovanja tako zdravnikov kot zobozdravnikov, ki je že več let prisotna v naši državi, toda kakor vse kaže še nekaj časa ne v popolnosti rešljiv. Kakor nam je znano tako Ministrstvo za zdravstvo kot Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije sodelujeta pri podeljevanju koncesij zasebnim zdravstvenim delavcem in drugim pravnim osebam. Zdravniška zbornica Slovenije pa ima tudi določena pooblastila po zakonu o zdravstveni dejavnosti pri podeljevanju koncesij, zato menimo, da bi morali navedeni pristojni pristopiti k reševanju vašega problema. če bodo pristojni ocenili, da je potrebno, da tudi naše ministrstvo pristop k reševanju zadeve, nas bodo o tem obvestili.

Naj zaključimo z našim možnim predlogom, o katerem bi se dalo dogovarjati: Brezposelni zobozdravniki bi lahko razmislili o ustanovitvi zasebne kooperative, pri čemer bi lahko v ta namen dobili ustrezno finančno in strokovno pomoč pri Republiškem zavodu za zaposlovanje. Ocenjujemo namreč, da je povpraševanje po zobozdravstvenih storitvah s strani samoplačnikov (domačih in tujih) veliko, zato bi kooperativa (skupno samozaposlitveno podjetje) imelo možnost za uspešno poslovanje. če ste zainteresirani, lahko več informacij o možnih oblikah pomoči dobite pri ga. Vanji Hazl ali ga. Jerici Korošak na Republiškem zavodu za zaposlovanje, Glinška 12, Ljubljana.Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve

Služba za odnose z javnostmi
Marijana Kanduti



prejšnji članek

naslednji članek

X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/