ISIS 1998, št. 3
 

nove publikacije

Namesto koga roža cveti - Trpinčen otrok

Razširjeni zbornik 2. cikla seminarjev. Ljubljana: Meridiana, 1997.

 

    Trpinčenje otrok je bilo tako pri nas kot drugod po svetu dolga leta tabu tema, saj so si mnogi pred njo zatiskali oči. V zadnjih letih pa so bili na tem področju storjeni pomembni premiki: o temi se veliko več govori, javnost se je pričela zavedati pomena te problematike; strokovnjaki, ki se ukvarjajo s trpinčenimi otroki, so v zadnjem času vse bolj uspešni. Gotovo ima pri tem veliko zaslug tudi interdisciplinarni seminar Trpinčen otrok, ki je potekal novembra 1995 v Cankarjevem domu. Strokovno vodstvo tega srečanja je bilo v rokah prof. dr. Pavla Korenhauserja, kot soorganizatorji pa so sodelovali dr. Anica Mikuž Kos, Katja Bašič, Savica Pureber, Danica Valentinčič in Marijan Čonč.
    Knjiga Namesto koga roža cveti - Trpinčen otrok. V njej so zajeta razmišljanja in strokovna priporočila enaindvajsetih avtorjev z različnih strokovnih področij od pediatrije, psihiatrije, psihologije, sociale do kriminologije in sodstva.
    Kako je strokovna javnost začela uporabljati izraz "trpinčen otrok" pojasnjuje že na začetku priročnika prof. dr. Pavle Kornhauser."Ko smo v sedemdesetih letih sprejeli na kliniko hudo poškodovanega otroka z možgansko krvavitvijo, z znaki svežih in starejših zlomov okostja ter odrgnin na koži telesa, smo posumili, da gre za posledico nasilja v družini. V našem strokovnem slovstvu do takrat še ni bilo odmeva na čedalje bolj pogoste objave v tujih zdravniških časopisih, zlasti v ZDA, o novi diagnozi, o novi bolezni, ki so jo imenovali sindrom pretepenega otroka (the battered child syndrome). Nam se je zdel ta strokovni izraz preozek, saj ni zajel ostale oblike zlorabe otrok. Zato smo izbrali besedo trpinčenje." Uvodni terminološki razlagi sledijo podpoglavja o oblikah trpinčenja otrok, pregledu trpinčenega otroka v zdravniški ordinaciji, nalogah zdravnika v bolnišnici in o tem, kaj lahko še stori zdravnik pri preprečevanju tega okrutnega pojava. Prispevek dopolnjujejo številne črnobele in barvne fotografije.
    Sestavek Psihosocialni vidiki trpinčenja otrok prikazuje splet psiholoških in socialnih dejavnikov in procesov, ki so soudeleženi pri pojavu trpinčenja otrok. Avtorica dr. Anica Kos Mikuž opisuje med drugim tudi značilnost mučiteljev in najpogostejše družinske okoliščine, v katerih prihaja do slabega ravnanja z otroki. Z opisi prikaže razvojne in psihološke posledice ter varovalne dejavnike, ki preprečujejo trajne psihosocialne posledice trpinjčenja pri nekaterih otrocih, ki so bili izpostavljeni slabemu ravnanju. Posebno pozornost posveča avtorica načelom in programom preprečevanja trpinčenja otrok.
    "Kličem iz šole. Danes je učiteljica prvega raztreda pri telovadbi komaj prepričala Marka, da si je slekel kavbojke in majico. Videla je, da ima po stegnih modrice, kot bi sled pasu ostala na poškodovani koži. Otrok je v joku trdil, da je padel po stopnicah. Kaj nam svetujete.?" Tako začenja poglavje z naslovom Izkušnje socialne službe pri obravnavi trpinčenih otrok in njihovih družin avtorica Danica Valentinčič. Po njenih navedbah je v Sloveniji največ fizičnega nasilja - pretepov s palico, pasom, kabli, koli, brc, zapiranj v tesne prostore ali nasprotno: naganjanje iz stanovanj. Tem nasilnim oblikam po pogostnosti sledijo grobosti v družinah alkoholikov. Tam so otroci vsak dan prisotni pri prepirih, pretepih in zmerjanjih staršev. Pogosto so tudi sami deležni udarcev in klofut; so brez primerne hrane in garderobe ter šolskih potrebščin. Lahko so ljubosumnemu očetu "strelovod", materi "ušesa" za njeno tarnanje; predvsem pa so "nabavni", saj morajo hoditi v trgovino po pijačo; včasih brez denarja in se morajo še "znajti" povrhu.
    Kakšne so pravice in dolžnosti Ministrastva za notranje zadeve in kako ukrepa v primeru trpinjčenja otrok policija razlaga v svojem prispevku Katja Bašič. Avtorica se sprašuje, kje so meje institucionalne pomoči in kdaj je ustreznejša samopomoč ali pomoč ožjih skupnosti. Je javnost dovolj ozaveščena? Dokler bodo ljudje v črnih kronikah prebirali le šokantna sporočila o najhujših primerih trpinčenja ali celo smrti otrok, toliko časa ne moremo pričakovati, da se bo javnost "zbudila". Prav zato je policija v letu 1995 izdala zloženko Nasilje v družini prizadene tudi otroke. O oblikah trpinčenja in o njihovih pravicah pa daje otrokom informacije zloženka OTROCI. Zapisom kriminalistične inšpektorice, ki se s tragedijami trpinčenih otrok največkrat srečuje, sledita poglavji Kako ukrepata tožilstvo in sodstvo v Sloveniji pri obravnavi trpinčenih otrok Slavice Pureber in Vloga nevladnih organizacij pri preprečevanju zlorabe in zanemarjanja otrok Marjana Čonča
    Prof dr. Martina Tomori ugotavlja, da so spolnost, odos do telesa, ugodje, etika medsebojnih odnosov, neozdravljiva bolezen in smrt tiste teme, o katerih je danes mogoče govoriti vse drugače kot na začetku odstiranja varovalnih zaves. Kljub temu, da se je celoten proces moral odvijati prek vrste odporov in zavor, je že jasno, da so učinki pozitivni: ne le da te teme vzbujajo manj notranje tesnobe in zunanjega zanikanja pri posamezniku, tudi možne škodljive odklone in skrajnosti na teh področjih je lažje preprečevati. Še vedno pa obstajajo tabuji, ki jih strokovna javnost le počasi odstira ter razkriva njihovo temačnost. Takšen tabu je nasilje nad otroki.
    Koliko nasilja je nad njimi zabeleženo v slovenskem zdravstvu nas s svojim prispevkom seznanjajo avtorice dr. Mateja Rok Simon, mag. dr. Dunja Obersnel Kveder in prim. dr. Majda Toplak Ostan. Izsledki njihove analize kažejo, da so posledice nasilja nad otroki, ki jih statistično beležimo, v porastu. Skupini, ki ju nasilje s strani tretje osebe najbolj ogroža, sta dojenčki, ki imajo najvišjo umrljivost in mladostniki, ki imajo najvišjo stopnjo hospitalizacije.
    Poglavju sledi prikaz delovne skupine za institucionalno obravnavanje zlorabljenih, trpinčenih in zanemarjenih otrok v Sloveniji. Naj navedem le odlomek iz uvoda, ki je nastal pod peresom Zorana Pavlovića: "Ustanovitev delovne skupine, ki bi se ukvarjala z razvijanjem doktrine obravnavanja trpinčenih otrok s strani ustanov državne infrastrukture, je bil eden temeljnih smotrov akcijskega dela raziskave Institucionalno obravnavanje trpinčenih in zlorabljenih otrok v Sloveniji." V podpoglavju o temah in problemih avtor zapiše: " Vsebinsko se je delo skupine pričelo s "tipanjem v širino", in se drugače najbrž tudi pričeti ni moglo: skupina je morala postopno razviti teme, identificirati probleme in se odločati o vrstnem redu obravnavanja le-teh."
    Tako institucije.
Kako pa poteka obravnava spolno zlorabljenega otroka v ljubljanskem svetovalnem centru? Avtorice Vida Ribičič, Majda Gorišek in Nataša Končnik Goršič podajajo svoje izkušnje s spolno zlorabljenimi otroki. Predstavijo takšen model pomoči, ki zahteva usklajeno delovanje mentalnohigienskih ustanov, policije, sodstva, centrov za socialno delo, zdravstva, šolstva in drugih. Opisujejo postopke razkrivanja in konkretne oblike pomoči spolno zlorabljenim otrokom.
    Eno od možnh poti za učinkovito pomoč na koncu knjige predstavi Bogdan Žorž. Gre za takoimenovani Čepovanski projekt (po mladinskem domu Čepovan), ki že kaže dobre rezultate. Vedno več je varovancev, ki iz mladinskega doma odhajajo s spoznanjem, da lahko kljub travmi iz otroštva z vedrino gledajo v prihodnodst, pa celo takih, ki zmorejo svojo travmo dojeti kot dragoceno, čeprav zelo bolečo izkušnjo.
    Zborniku so dodani še Kodeks etičnih načel v socialnem varstvu, Konvencija o otrokovih pravicah, Deklaracija Svetovnega zdravniškega združenja o slabem ravnanju in zanemarjanju otrok (s komentarjem prof. dr. Antona Dolenca) ter selektivna tematska bibliografija Inštituta za kriminologijo.
    Knjiga je kot informativno interdisciplinarno gradivo ter kot vzpodbuda za ukrepanje namenjena najrazličnejšnim strokovnim službam, ki se soočajo in ukvarjajo (ali pa bi se morale ukvarjati) s problemi trpinčenih otrok. Njen osnovni cilj je prispevati k povečanju občutljivosti do pojava trpinjčenja otrok ter k razvijanju osebne pobude tako strokovnjakov kot laikov za prepečevanje tega grozljivega pojava.
    Bralec se nikakor ne more izogniti razmišljanju o različnih vrstah nasilja, ki jih je naplavila sodobna civilizacija ter o času, ki smo mu priča. To je med drugim tudi čas velikih študij in statistik, kjer se zdi ena otroška usoda med mnogimi statističnimi problemi zares "nepomembna". Res je, da se do dobrih rešitev lahko dokopljemo le po razumski plati in ne s strastmi, a dokler smo ljudje in imamo srce nas bodo k sočutju in slednjič k ukrepanju pogosto prisilile prav usode posameznikov. Ali se je Stalin motil s svojo izjavo: "Smrt posameznika je tragedija, smrt množice ljudi samo statistika."? Strinjam se z avtorjem Zdenkom Orožimom, ki je prepričan, da deček A (njegova žalostna zgodba je opisana v knjigi) ne sme onemeti, čeprav je mrtev. Pa tudi drugi trpinčeni otroci, ki jih omenja knjiga, ne, čeprav so le neme številke v stolpičih tabel.
Danica Rotar Pavlič



 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/