ISIS 1998, št. 2
 

strokovna srečanja

Zamujena priložnost - GIDAR DENT 97

Matjaž Rode

Proti koncu leta smo po malem že vsega naveličani, prav posebno pa imamo zadosti strokovnih sestankov, kjer nam več ali manj isti domači in malo bolj raznoliki tuji strokovnjaki zabičujejo, kako je naša dolžnost (žal pa ne vedno tudi pravica), da se strokovno izpopolnjujemo. Pa saj to moramo delati, saj naši politiki in drugi velmožje vsevprek obljubljajo, kako je slovenska medicina (stomatologije pravzaprav sploh ne omenjajo) v svetovnem strokovnem vrhu in prav vsi državljani Slovenije zato lahko, vsaj kar se zdravstvene oskrbe tiče, mirno spijo: kakovost se tudi v bodoče ne bo nič zmanjšala, le čakalne dobe bodo krajše !???

Rumene ali zelene strani naših strokovnih in stanovskih glasil so zato vsak mesec (pre)polne obvestil o kongresih, simpozijih, seminarjih, učnih delavnicah, strokovnih srečanjih, ki jih organizirajo strokovna društva, združenja, sekcije pa tudi nekateri podjetni trgovci, proizvajalci in še kdo drug bi se našel. Kolegice in kolegi si morajo v tej množici strokovnih ponudb izbrati tisto, kar jih najbolj zanima in pri tem še malo poškilijo na tisti del obvestila, kjer je - ali pa ni zapisano - da Zbornica srečanje priznava ob podaljševanju licence. Tako so tisti organizatorji, ki takega pripisa ne morejo zagotoviti, včasih kar malo prizadeti.

Eno od slovenskih podjetij, ki skrbi, da je slovensko zobozdravništvo preskrbljeno z dentalnim materialom, GIDAR DENT iz Izole, je 29. in 30. novembra 1997 organiziralo enega od takih " nelicenčnih " strokovnih sestankov. Strokovno težo sta nosila dva tuja predavatelja.

Dr. Grimsgard iz Švedske je strokovni sodelavec ene od znanih proizvajalk dentalnih materialov NORDISKA. V sijajnem predavanju je prikazal uporabo vnaprej pripravljenih keramičnih inlayev CERANA (neplastični polnilni material za rekonstrukcijo destruiranih trdih zobnih tkiv) "iz prakse za prakso". Tehnika, ki jo je nazorno prikazal, sodi v skupino sodobnih neinvazivnih metod in ima kar precej prednosti pred nekaterimi drugimi načini izdelave inlayev. Drugi predavatelj je bil ing. Cervi, ki je vodja raziskav na področju intraoralnih kamer pri ameriškem podjetju Welch Allyn. Intraoralna kamera omogoča vpogled in registracijo sprememb na trdih in mehkih tkivih v ustih. Poleg tega postaja tudi sijajno sredstvo za komunukacijo z bolnikom na zobozdravniškem stolu, saj lahko zobozdravnik vse spremembe v ustih neposredno pokaže tudi bolniku in tako odpade včasih za bolnika ne povsem razumljiva razlaga. Tudi ing. Cervi se je izkazal za sijajnega predavatelja. 

Slika: Del udeležencev srečanja. Gospod s svetlo kravato na desni strani slike v prvi vrsti je ing. Cervi, v drugi vrsti je dr. Grimsgard (temna srajca). V ozadju je poleg ostalih videti tudi prof.dr. Šutala in v zgornjem desnem kotu drage goste iz Bosne prof. dr. Sulejmanagića, prof.dr. Filipovićevo in druge.

Dr. Sotošek in spodaj podpisani sva v kombiniranem predavanju prikazala dve skrajnosti, ki sta povezani z rakom v ustih. Moje predavanje je bilo namenjeno pomenu zgodnjega odkrivanja oralnega raka, dr. Sotošek pa je s serijo zelo nazornih diapozitivov pokazal, kaj vse mora kirurg narediti, ko sprejme pacienta v kasnem stadiju bolezni. Ob teh posnetkih se mi je kar milo storilo, saj sam že več let brezuspešno poskušam prepričati tiste, ki o tem odločajo, da bi uvrstili pregled ustne votline pri državljanih Slovenije, ki so starejši kot 50 let, med vsakoletne redne preventivne preglede za zgodnjo diagnostiko raka.

Razprava po vsakem od predavanj je bila prav živahna in pri tem so sodelovali tudi nekateri gostje iz tujine. Predvsem sem bil vesel, da se je srečanja udeležil prof.dr. Šutalo iz Zagreba, ki je eden od vodilnih evropskih strokovnjakov na področju dentalnih materialov in je z veseljem aktivno razpavljal.

Organizator je poskrbel, da so se udeleženci (močnemu deževju navkljub) prijetno počutili. V kotizacijskem paketu je bila kotizacija, svečana večerja in bivanje v hotelu pa tudi darilo za vsakega udeleženca. Poskrbljeno je bilo za korektno simultano prevajanje in nekaj srečnežev je bilo izžrebanih za potovanje na Švedsko in celo v ZDA.

Kljub vsemu, kar sem napisal, je imelo srečanje eno samo pomanjkljivost. Udeležba je bila zelo skromna. Res je, da tega srečanja Zbornica ni priznala kot licenčnega, pa vendar je bilo polprazno dvorano Avditorija kar težko razumeti. Menim, da so vsi tisti, ki niso prišli, kar precej zamudili. No pa, saj je organizator sklenil, da bo srečanje ponovil.
 
 



 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/