ISIS 1998, št. 2
 

strokovna srečanja

Konferenca "Odvisnost v Evropi"

Andrej Kastelic, Tatja Kostnapfel Rihtar

Slika 1: Otvoritev konference "Odvisnost v Evropi".

Uvod

Bolezni, ki so posledica uživanja alkohola, tobaka in prepovedanih drog so ena najpogostejših zdravstvenih težav prebivalcev večine držav.

Naraščajo socialni in legalni problemi v zvezi z uživanjem drog, med injicirajočimi uživalci drog so tudi pri nas okuženi s HIV, več kot polovica je okuženih z virusom hepatitisa C, narašča število smrti zaradi prevelikih odmerkov drog, povečuje se število odvisnikov, vključenih v zdravljenje in v vzdrževalni metadonski program.

Zavedati se moramo, da so droge prisotne v vsaki družbi in da je prvenstvena naloga države ta problem obvladati.

Ker se naša država vključuje v različne programe obravnave odvisnosti, nekaj jih tudi sama uspešno vodi, smo se odločili predstaviti problematiko odvisnosti od prepovedanih drog kar najširšemu krogu ljudi in tako opozoriti na skupnostni vidik obravnave odvisnosti in na vlogo celotne družbe pri obravnavi tega problema.

V Ljubljani je od 17.do 20. septembra 1997 potekala mednarodna konferenca z naslovom

"Odvisnost v Evropi".

V Cankarjevem domu, je potekala 3. Evropska konferenca o metadonu in ostalih substitucijskih programih, združena z regionalnim srečanjem centralno in vzhodno evropskih držav o terapevtskih programih, s poudarkom na skupnostnem in terenskem delu.

Glavni organizator konference je bilo Evropsko združenje za zdravljenje odvisnosti v sodelovanju s Koordinacijo centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti, ki deluje pri Ministrstvu za zdravstvo Republike Slovenije.

Pokrovitelja sta bila Svetovna zdravstvena organizacija, katere predstavnik je imel tudi otvoritveni govor na uvodni slovesnosti in predsednik Republike Slovenije gospod Milan Kučan, ki je prav tako pripravil pozdravne besede, poleg tega pa je tudi sprejel udeležence, večinoma tuje vabljene predavatelje, v Vili pod Rožnikom.

Sprejem za vse udeležence je na ljubljanskem gradu pripravilo tudi mesto Ljubljana.

Na otvoritveni slovesnosti se je predstavila plesna skupina Fourklor, ki je predstavila plesno izrazno stvaritev na temo medosebnih odnosov, zatem pa je po uvodnih govorih konferenco otvoril minister za zdravstvo dr. Marjan Jereb.

Vsi navzoči, med njimi predsednik državnega zbora dr. Janez Podobnik in predsednica parlamentarnega odbora za zdravje, delo, družino in socialne zadeve dr. Majda Ana Zbačnik Kregelj, so si zatem pogledali še multivizijsko predstavitev Slovenije.

Vsebina konference

Konference se je udeležilo 867 udeležencev iz večine evropskih držav, kot tudi iz ZDA, Azije ter Avstralije.

Srečanje ni bilo namenjeno le obravnavi možnih načinov zdravljenja, ampak je šlo za celovit vpogled v problem odvisnosti, od zgodovinskih, družbenih, etnografskih in političnih pogledov do preprečevanja in rehabilitacije ter vključevanja celotne skupnosti v razreševanje tega problema.

Program, ki je bil sestavljen iz plenarnega zasedanja, ki so mu sledila tri sočasna dopoldanska predavanja in popoldanske predstavitve ter delavnice s prikazom preventivnih programov, otroških likovnih del in umetniških slik o zasvojenosti, predstavitev s posterji vodilnih strokovnjakov s področja odvisnosti, tako domačih, kot tujih, je pritegnil zdravstvene delavce kot tudi učitelje in šolske svetovalne delavce, pedagoge, socialne delavce, psihologe, policiste, delavce v zaporih, sociologe, politologe, člane skupin za samopomoč in njihove svojce, predstavnike Cerkve, prostovoljce, novinarje ter seveda uporabnike, ki so tudi sami v posebnih delavnicah predstavili svoje delovanje.

V predverju Cankarjevega doma so potekale še demonstracije tehničnih izumov Hiše eksperimentov, povezanih z odvisnostjo ter "Cyber cafe".

Na konferenci je sodelovalo 20 razstavljalcev z najnovejšimi izdelki, ki se uporabljajo v obravnavi odvisnosti, kot so to urinski testi, stekleničke za raztopino z metadonom, aparati za razdeljevanje te raztopine, predstavljeno je bilo novo substitucijsko zdravilo - buprenorfin ter ostalo.

Slika 2: Utrinki iz razstave.

Predstavljena je bila tudi strokovna literatura s področja odvisnosti, del je bil tudi naprodaj.

Ves čas konference je v prvem in drugem predverju potekala predstavitev različnih preventivnih akcij, razstava programov, razstava otroških likovnih del na temo odvisnosti od alkohola, tobaka in prepovedanih drog.

Ob konferenci so potekale tudi spremljajoče dejavnosti, predvsem športne in kulturne. Želeli smo namreč, da bi naš spremenjen odnos do tega tako resnega problema, ne pokazali le na razpravi v dvorani Cankarjevega doma, temveč, da bi v drugačnem duhu tedaj zaživela tudi Ljubljana in celotna Slovenija. Gre torej za globoko vključenost tovrstnih programov v skupnost.

V okviru akcije "Veter v laseh - s športom proti drogi" so na ploščadi pred Cankarjevim domom potekale športne delavnice za otroke, aerobika, turnirji v hokeju in košarki za osnovnošolce in srednješolce, slalom na rolerjih, nastopila je plesna skupina Intakt, ki so pritegnile precejšne število aktivno sodelujočih kot tudi gledalcev.

Prireditve so pod okriljem študentske organizacije potekale tudi v Mariboru. Konferenca se je zaključila s Freeart techo festivalom do jutra na ljubljanskem gradu, ki je bil tudi začetek Meseca prizadevanj za preprečevanje zasvojenosti.

Obravnavane teme

Glavni namen konference je bila izmenjava izkušenj pri obravnavi odvisnosti, kar je pomembno pri snovanju politike do problematike drog v posameznih državah.

Na otvoritveni seji so prav politiki do drog namenili največ pozornosti. Vsi ugledni tuji predavatelji so zagovorniki sprememb v politiki drog, ki naj ne bi temeljila le na prepovedi, marveč bi upoštevala principe zmanjševanja škode.

Predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije za Azijo iz Indije gospod Helmut Leinhard Sell je poudaril nujnost pridobiti pravilne podatke o uživanju in zlorabi drog na osnovi etnografskih, znanstvenih in kvalitativnih raziskavah.

Direktor ameriškega centra Lindesmith pri Zavodu za odprto družbo, gospod Ethan M. Nadelmann, je glavni zagovornik politike zmanjševanja škode, ki naj bi tudi v ZDA zamenjala zdajšno represivno politiko, za katero je dejal, da je "nevarna, razvpita in neučinkovita", prav tako z novimi programi uspešno prodira v države centralne in vzhodne Evrope.

Priznani nizozemski strokovnjak gospod Peter Cohen je predlagal, naj bi zdajšno prohibicijo zamenjala kulturna integracija, ki naj bi sprejela kot sprejemljivo tudi drugačnost.

Vodilna tema konference v četrtek so bili substitucijski programi, med katerimi je bilo precej pozornosti namenjenih metadonskemu vzdrževalnemu programu. Tako je večina evropskih kot ameriških strokovnjakov prepričana, da je metadonsko vzdrževanje nujna oblika v obravnavi odvisnosti, saj normalizira življenje uživalca droge. Mnenja so se razhajala v strogosti izvajanja samega programa, v stališčih o tem, kje naj poteka predpisovanje zdravila, ali naj ga predpisujejo vsi splošni zdravniki ali naj se predpisuje le v posameznih specializiranih ustanovah, veliko govora je bilo o višini predpisane doze in o tem, koliko naj bo psihosocioterapevtske obravnave pri posameznih pacientih. Nekateri strokovnjaki pa so zagovarjali seveda programe popolne abstinence in so prepričani, da so terapevtske skupnosti veliko cenejše.

Vendar je prevladalo mnenje, da je vzdrževalni metadonski program najuspešnejše sredstvo v preprečevanju in širjenju okužb z različnimi virusi, predvsem HIV in hepatitisa.

Ponekod, predvsem v Švici in na Nizozemskem, se zavzemajo tudi za dajanje heroina najhuje odvisnim injicirajočim uživalcem droge, ki so bi neuspešni v vseh ostalih programih.

Predzadnji dan konference je bil namenjen predvsem problematiki zasvojenosti in preventivnemu delu v šolah ter sodelovanju družine. Ta da je bilo v Cankarjevem domu tudi najbolj živahno, saj so se predavanj udeležili številni učitelji in strokovnjaki, ki delujejo v vzgoji in izobraževanju. Na dopoldanskem plenarnem zasedanju sta navdušila predvsem strokovnjaka iz Nizozemske gospod Ernst Buning, ki je govoril o občutljivi politiki do drog, predvsem nujnosti preventivnega delovanja z različnimi skupinami ter Mary Blakebrough, ki je poudarila, da je vzgoja o drogah nujni sestavni del šolskega programa.

Posebno zanimiva je bila popoldanska delavnica v okrogli dvorani, ki jo je pripravil ljubljanski Urad za preprečevanje zasvojenosti. Navzoči so si ogledali videokaseto preventivnega programa v vrtcu ter v osnovnih in srednjih šolah, številni mladi pa so predstavili šest programov in projektov, ki tečejo v različnih osnovnih in srednjih šolah v Sloveniji z naslovi: Samopodoba in učenje socialnih veščin, Odženimo zasvojenost, Upanje 2000, glasbene predstavitve in drugo.

Predvsem tuje udeležence konference pa je v petek zvečer navdušil izlet v Postojnsko jamo, kjer jih je pričakal oktet s predstavitvijo slovenske pesmi.

Plenarna predavanja v soboto so se ponovno dotaknila politike do obravnavanja problemov z drogami, predstavljana je bila tudi ameriška študija učinkovitosti(cost benefit) nekaterih programov. V več predavanjih in delavnicah so bile predstavljene terapevtske skupnosti, samopomočne organizacije, programi izmenjave igel, posebna delavnica je bil namenjena tudi zagovorništvu.

Zagovarjanje človekovih pravic uživalcev drog, ki bodo vodilo tudi ustanovitvi mednarodne organizacije uživalcev drog in jih je predstavila uporabnica iz Velike Britanije, je bila tudi rdeča nit zaključka konference.

Zaključek

Predsednik organizacijskega odbora konference je ob zaključku poudaril, da je "odvisnost huda kronična bolezen, ki lahko traja vrsto let ali pa vse življenje. Zato je potrebno pri nudenju pomoči in zdravljenju izhajati iz potreb posameznika in njegovih posebnosti in mu omogočiti primerno obravnavo, glede na pripravljenost in sposobnost pacienta za spremembo življenskega stila. Uporabljajo naj se tiste oblike obravnave, ki so se podprte z raziskovalnim delom izlazale za uspešne in jih ne zavračajo zaradi moralnih pomislekov. Naloga zdravnika je tudi pri tej bolezni ne le pozdraviti, temveč tudi olajšati znake bolezni ter bolniku pomagati z boleznijo živeti."



 
prejšnji članek
naslednji članek
  
X

OPOZORILO : Pregledujete staro stran IBMI

Vsebine na strani so zastarele in se ne posodabljajo več. Stara stran zajema določene članke in vsebine, ki pa morajo biti še vedno dostopne.

Za nove, posodobljene vsebine se obrnite na http://ibmi.mf.uni-lj.si/